Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють фото нібито масштабної пожежі в Києві після російської атаки в лютому 2025 року.
Проте це — фотофейк. Зображення несправжнє, його згенерували за допомогою штучного інтелекту і використовували ще у листопаді 2024 року. Міська влада не повідомляла про такий удар.
Скриншот допису
Користувачі поширювали допис у різні дати, стверджуючи, що це «Київ зараз». Фейсбук-сторінки «Бомба», «Інформаційна бомба» та «Украина в шоке» опублікували це фото 17 лютого, тоді як сторінка «SmilePub» використала те ж зображення 19 лютого.
За зворотним пошуком ми з’ясували, що це фото вже неодноразово використовували російські видання у статтях про удар «Орешником» по Дніпру 21 листопада 2024 року. Першоджерелом є стаття «NEWS.ru», де під фото вказано: «Фото: згенеровано в Midjourney». Отже, це не реальне фото, а зображення, створене штучним інтелектом на основі опису події.
Midjourney — це нейромережа, яка генерує зображення на основі текстових запитів.
Скриншот допису
У соцмережах мера Києва Віталія Кличка та КМДА немає цього зображення. Щодо атаки 17 лютого, там опублікували лише текстове повідомлення про уламки БПЛА, які впали у Святошинському районі столиці на території промислового підприємства. 19 лютого аналогічно повідомили про уламки БПЛА, які впали в Голосіївському районі на території, де немає житлової забудови.
Раніше ми вже спростовували фейк, ніби на місці влучання в «Південмаш» утворилася вирва. Насправді фото з масштабними руйнуваннями теж згенерували за допомогою ШІ.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний