Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють фото пораненого пожежника Олега із Харкова, який нібито врятував дитину з багатоповерхівки, де спалахнула пожежа внаслідок російського обстрілу. У дописі вказують, що рятівник ледь не загинув і зараз відновлюється в лікарні.
Це фотофейк. Пожежника та його історію вигадали, а зображення згенерували за допомогою штучного інтелекту.
Скриншот публікації
Насправді чоловік на фото та його історія — вигадані. Зображення згенерували за допомогою штучного інтелекту. На це вказує глянцева шкіра, а також відсутність рани над бровою та родимки під нею на одному із зображень.
Фото, які поширюють у мережі
Hive Moderation, інструмент з перевірки зображень, згенерованих штучним інтелектом, також підтвердив, що фото несправжнє.
Скриншот перевірки у Hive Moderation
У мережі поширюють схожу історію про 46-річного Олега з ДСНС, але з іншим фото. Його зображення теж створили за допомогою ШІ.
Скриншот публікації
Крім того, під частиною публікацій прикріплюють посилання на групу у WhatsApp. Як дослідив Інститут масової інформації, ця і подібні їй групи пов’язані з псевдорелігійною організацією «Церква Всемогутнього Бога». Її заснували ще у 1991 році в Китаї. З часом її заборонили, але організація почала розвивати рух онлайн через такі групи, де проводять молитовні сесії та проповіді. Фактично, людей оманливим шляхом стимулюють вступити до релігійної секти.
Скриншот повідомлення під дописом
Фото так званих «пожежників» можуть поширювати ще й для того, аби зібрати охоплення під дописом та на сторінці. Надалі акаунт, який внаслідок таких публікацій зібрав велику кількість підписників, може поширювати іншу дезінформацію або шахрайські схеми.
Раніше ми вже спростовували схожий фотофейк нібито українського військового з дружиною до та після російського полону.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний