ФОТОФЕЙК: Графіті з Володимиром Зеленським у Парижі

ФОТОФЕЙК: Графіті з Володимиром Зеленським у Парижі

15 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
2198

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото, на якому зображено 3D-графіті з Володимиром Зеленським у Парижі, який вилізає з чорної діри та їсть євро й золоті злитки. У публікаціях посилаються на допис інстаграм-користувача @tipicaloptical, який опублікував фото з підписом: «‎Привіт, Франція. Віддай мені всі свої гроші. Вибач, мені не шкода»‎. Графіті нібито створили 18 листопада 2022 року. 

Насправді це фото було відредаговане. 

Скриншот допису

За допомогою Google Maps ми визначили місце, на якому мало би бути графіті. На задньому плані фото можна помітити банер із назвою станції метро Сен-Манде (Saint-Mandé) на площі Генерала Леклерка в регіоні Валь-де-Марн у Парижі. Незалежні фактчекери з France 24 Les Observateurs відвідали це місце та не побачили жодних ознак того, що там могло бути графіті. Фактчекери також звернулися до мерії міста, яка підтвердила, що такого графіті не було. 

Вхід у станцію метро Сен-Манде на площі Генерала Леклерка в Парижі, липень 2014 року

Позаду банера з назвою станції метро можна побачити магазин квітів La Florangerie (зелений дах справа). Фактчекери з Myth Detector зв’язалися з представником магазину. Він підтвердив, що графіті з Зеленським не було на цьому місці. 

Фактчекери з France 24 – Les Observateurs звернулися до спеціалістів зі стріт-арту: Гірека Ле Верже, президента агентства GLV, яке спеціалізується на міському образотворчому мистецтві, та неназваного співробітника агентства Graffeur Paris, яке спеціалізується на вуличному мистецтві. 

Гірек Ле Верже зазначив, що на фото можна помітити лише 4 балончики з фарбою, однак графіті створено за допомогою більшої кількості кольорів — це 3-4 відтінки зеленого та декілька відтінків жовтого. Співробітник Graffeur Paris повідомив, що балончики та одяг художника не забруднені фарбою, а лінії графіті на передньому плані надто гладкі та не повторюють текстуру асфальту. Обидва спеціалісти зазначили, що на створення такого графіті треба щонайменше 2 дні, тому художники не могли залишитися непоміченими жителями району. 

Раніше ми вже спростовували фотофейк, на якому було нібито графіті з Володимиром Зеленським у центрі Варшави. Насправді це фото теж було відредаговане. Обидва фотофейки мають схожу концепцію: Володимир Зеленський їсть гроші, вилізаючи з чорної діри.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний