ФОТОФЕЙК: Графіті з Володимиром Зеленським у центрі Варшави

ФОТОФЕЙК: Графіті з Володимиром Зеленським у центрі Варшави

25 Листопада 2022
FacebookTwitterTelegram
1138

Перевірка фактів у рамках партнерства з Meta.

У мережі поширюють фото, на якому у центрі Варшави зображено 3D-графіті з Володимиром Зеленським, який їсть долари та євро і затягує Польщу у «чорну діру».

Насправді це фото було відредаговане. 

Скриншот публікації та фото графіті 

За допомогою Google Maps ми визначили місце, на якому мало би бути графіті. На задньому плані фото можна помітити Палац культури і науки, фасад торгівельно-розважального центру «Złote Tarasy», а також напис на дорожньому знаці «Aleja Jana Pawła II». За ракурсом зйомки та розміщенням будівель можна визначити геолокацією місця: на фото — перехрестя вулиць Злотої та Іоанна Павла ІІ. 

Фото перехрестя у вересні 2021 року. Джерело: Google Maps

Інформацію про наявність графіті із зображенням Зеленського спростували фактчекери польського проєкту Konkret 24. Вони опублікували фото з місця поблизу Центрального залізничного вокзалу за 4 листопада 2022 року, де мало бути намальоване графіті. 

Місце, на якому нібито було зображено графіті. Джерело: Konkret 24

Фактчекери з проєкту Konkret24 звернулися до спеціалістів зі студії художніх і рекламних розписів Donutstudio.pl. Лукаш Полак і Пшемислав Войцяк , які 7 років займаються розписами та меппінгом, підтвердили, що створити подібне графіті за допомогою спрейових балончиків із фарбою достатньо складно, адже у горизонтальному положенні фарба з балону погано розпилюється. За словами спеціалістів, навіть якби таке графіті було намальоване і потім змите, сліди від фарби все одно б залишилися. 

Співробітниця фонду Urban Forms Тереза ​​Латушевська-Сирда, яка 14 років займається урбаністичним мистецтвом, зазначила, що створення подібного графіті є справою кількох днів, а не годин. За її словами, малюнок виконано з неприродною чистотою: на фото непомітні підтікання, а одяг людини біля графіті, яку називають автором малюнку, є чистим.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний