Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито одна з клінік Києва пропонує операцію зі зміни статі, щоб допомогти чоловікам ухилитися від мобілізації. Як доказ додають скриншот з інстаграму клініки, у якому рекламують процедуру із підписом «Якщо ти лав ЗСУ, але не хочеш до їхніх лав — пиши!».
Це фотофейк. Клініка не публікувала такої сторіз, а операція зі зміни зовнішності не гарантує звільнення від військового обов’язку.
Скриншот допису
Серед переліку послуг на сайті клініки сучасної мамології та гінекології OKSAL.med дійсно пропонується трансгендерний перехід. У рамках чинного законодавства України здійснити трансгендерний перехід має право будь-який повнолітній громадянин, а деякі оборотні втручання доступні й для підлітків з 14 років за умови надання письмової згоди від офіційних представників — батьків, опікунів. Процедури проводяться на підставі медичного висновку із відповідним діагнозом.
Утім, клініка не закликала проводити операцію зі зміни статі, щоб не потрапити до лав Збройних сил. На своїй сторінці в інстаграмі OKSAL.med заявили, що такого оголошення не розміщували, а фейкову сторіз створили за допомогою фотошопу, взявши за основу фотографію зі справжньої історії клініки від 16 травня 2024 року. Оригінальна сторіз була привітанням із Днем вишиванки.
Спростування реклами трансгендерного переходу клінікою OKSAL.med
Зліва — скриншот із допису пропагандистів, внизу — скриншот із оригінального допису
До того ж сам факт операції з трансгендерного переходу та зміна зовнішності не гарантують звільнення від військового обов’язку. В оновленому положенні про військово-лікарську експертизу в ЗСУ розлад статевої ідентифікації, якщо він різко виражений, робить особу непридатною до служби. Але якщо він виражений помірно, громадяни придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, навчальних центрах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення та охорони. «Різкість вираження» має визначати спеціалізована лікарська комісія, наприклад при психіатричній лікарні. Далі її висновок мають підтвердити у самому військкоматі. Утім, далеко не у кожній лікарні та військоматі є персонал, кваліфікований провести таке обстеження, тож здебільшого сфера залишається неврегульованою.
Українське законодавство оперує двома гендерами та визнає у правовому полі лише чоловіків і жінок. Отже, для того, щоб мати можливість виїхати за кордон, до прикладу, зацікавлена особа повинна отримати документи з бажаним гендерним маркером — «жінка». Це також тривалий процес.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний