Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російський пропагандистський телеграм-канал поширив новину, що на російському інтернет-сервісі оголошень «Авіто» можна придбати деталі британського танку Challenger 2, знищеного під час бойових дій в Україні.
Утім, це — фотофейк. На сайті такого оголошення немає. Крім цього, пропагандисти для ілюстрації оголошення використали фото танку Challenger 2, знищеного у 2003 році під час Іракської війни.
Скриншот допису
На сайті «Авіто» ми не знайшли такого оголошення. Крім того, ми перевірили фотографію з фейкового посту на ресурсі FotoForensics. Аналіз виявив ознаки редагування картинки, зокрема доданий текст угорі, внизу та справа від зображення танку. Вірогідно, фейкороби створили це зображення у фоторедакторі.
Аналіз картинки з фейкового посту на ресурсі FotoForensics
У фейковому оголошенні міститься світлина знищеного танку. Ми зʼясували, що на фото дійсно зображений знищений британський танк Challenger 2, проте він був підбитий під час Іракської війни у 2003 році.
Однак інформація про те, що в Україні знищили танк Challenger 2, відповідає дійсності. У квітні 2023 року Велика Британія передала Україні 14 танків Challenger 2. 5 вересня 2023 року на твіттер-сторінці OSINTtechnical, на якій публікують військову аналітику на основі аналізу відкритих джерел, опублікували відео з підбитим Challenger 2.
Автор каналу стверджує, що відео зняли на околицях села Роботине Запорізької області. Наступного дня міністр оборони Великобританії Грант Шеппс підтвердив, що один із переданих Україні танків Challenger 2 був знищений російською артилерією, проте екіпаж танку вцілів. Першу втрату танку Challenger 2 під час війни в Україні також фіксує портал військової аналітики Oryx, який на підтвердження цих слів посилається на таке саме відео.
Нам не вдалося знайти інформацію про подальшу долю знищеного танку. ЗСУ звільнили село Роботине 28 серпня 2023 року. Розслідувачі каналу GeoConfirmed встановили координати підбитого танку. Станом на 5 вересня, коли зʼявилося перше повідомлення про знищення танку, ця територія була під контролем ЗСУ. Таким чином, малоймовірно, що росіяни евакуювали з поля бою і розібрали на деталі знищений танк.
Візуальне порівняння знищеного танку в Україні та танку з пропагандистського посту підтверджує, що на них зображено два різні танки Challenger 2. Зокрема, про це свідчить місцевість, у якій сфотографували танки. На скриншоті відео ми бачимо дерева. Танк із фейкового оголошення стоїть на фоні рівнини без дерев.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний