Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють світлину, на якій зображене ніби неймовірне диво природи: гілля двох дерев над проваллям об’єднались і створили фігуру, що нагадує поцілунок двох людей.
Відредагована світлина
Проте це фото насправді було відредаговано через фоторедактор. І цей фотофейк уже спростували іноземні фактчекери.
Для пошуку походження зображення ми використали інструмент «TinEye». Туди ми скопіювали URL-посилання «поцілунку дерев». Зробивши зворотній пошук, інструмент видав 6 результатів публікацій у 2019 році, при чому перший результат відрізняється від інших – на фото «поцілунку» немає. Тому ми зробили зворотній пошук фото без «поцілунку». І результат свідчить, що світлина без «поцілунку» є в Інтернеті щонайменше з березня 2012 року.
Результат пошуку у «TinEye» зображення «поцілунку дерев».
Результат пошуку у «TinEye» зображення дерева без «поцілунку».
Ми перевірили метадані світлини без поцілунку через інструмент «FotoForensics». У вихідних даних знайшли через формат «.exif», що автор фото – Андреас Шотт (Andreas Schott). На його профілі на платформі для публікації фото «Flickr» ми знайшли світлину без «поцілунку» та її опис. Фотограф зробив знімок у жовтні 2011 року в місцевості Бастай у Німеччині – так званій «Саксонській Швейцарії». Також він залишив геотег місця, де зробив знімок, на мапі.
Оригінальна світлина Андреаса Шотта, яку він зробив у жовтні 2011 року
Появу відредагованої світлини фіксуємо 26 липня 2019 року. Її опублікував на веб-форумі «reddit» користувач «neigesdantan» із заголовком «A long-awaited kjss, me, Photomanipulation, 2019» (Довгоочікуваний поцілунок, мною, фотоманіпуляція, 2019). У відповідь на один коментар, сам автор пояснив, що вирізав та вставив копії гілок дерева з оригінального фото у фігуру поцілунку двох людей.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний