ФОТОФЕЙК: Похоронна служба у Вінниці продає VIP-місця на цвинтарі поряд із могилами полеглих солдатів ЗСУ

ФОТОФЕЙК: Похоронна служба у Вінниці продає VIP-місця на цвинтарі поряд із могилами полеглих солдатів ЗСУ

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
110

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандистські телеграм-канали поширили новину, що українське похоронне бюро у Вінниці продає місця на кладовищі поряд із військовими похованнями ЗСУ.

Це — фотофейк. Картинка в пості відредагована, жодна похоронна служба в Україні не надає таких послуг.

Скриншот допису

На картинці в пості видно геотег Вінниці. Проте пошук за ключовими словами не виявив ритуальної служби з назвою «Анубіс» у цьому місті. Похоронне бюро з такою назвою існує, проте воно знаходиться в Одесі, а також має відділення в Одеській області та Києві. Дизайн його сайту відрізняється від того, яке на картинці пропагандистського посту.

Пошук ритуальних послуг у Вінниці виявив ритуальну службу «Обряд», сайт якої пропагандисти використали для картинки посту.

Вгорі — картинка з пропагандистського посту, знизу — скриншот з сайту ритуальних послуг «Обряд» у Вінниці

Зокрема, у сайтів збігаються структура та розділи. Пропагандисти відредагували телефони вгорі та приховали адресу ритуального бюро у Вінниці.

Послуги поховання поруч із солдатами ЗСУ на сайті немає. Також ця послуга не згадується на сторінці сервісу у фейсбуці. На сайті похоронного бюро не можна подивитися перелік усіх товарів у розділі «Каталог», тому фейкороби додали на картинку кілька ритуальних товарів із різних категорій. Це частково підтверджує аналіз картинки посту у FotoForensics. Зокрема, на ній змінили назву похоронної служби з «Обряд» на «Анубіс» вгорі зліва, а також послугу поховання поруч із полеглими воїнами ЗСУ в центрі картинки.

Аналіз картинки посту у FotoForensics

Також ми не знайшли подібних послуг в інших похоронних бюро в Україні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний