ФОТОФЕЙК: Реклама підготовки до ЗНО із закликом навчатись, щоб не воювати

ФОТОФЕЙК: Реклама підготовки до ЗНО із закликом навчатись, щоб не воювати

27 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
699

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито на сайтах для підготовки до ЗНО школярів закликають готуватись до екзаменів, щоб не поїхати воювати.

Однак це — фейк. Зображення відредагували, такої реклами на сайтах для підготовки до ЗНО.

Скриншоти з допису

За допомогою зворотного пошуку в Google Lens ми виявили, що на першому скриншоті завдання з сайту learning.ua.

Результати пошуку

На сайті праворуч є вікно з рекламою від Google. Автори сайту не відповідають за зміст рекламних оголошень, їх підбирає Google на основі інформації про користувача. Ні на сайті, ні у соцмережах learning.ua немає таких зображень із закликами.

Перевірка фото за допомогою ресурсу FotoForensics показує, що цей могли скриншот відредагувати. При аналізі ELA (Error Level Analysis) додані елементи зазвичай виділяються на фоні інших об’єктів через колір чи рівень яскравості. Ймовірно, автори завдань створювали зображення з кількох елементів — тому дівчина ліворуч та умова завдання виділені кольором. Реклама праворуч була на сайті, але до неї додали текст про Бахмут. Зображення, використане в рекламі, доступне на фотостоці, тож з ним могли створити іншу рекламу.

Також аналіз фото в InVID свідчить про відредаговані частини зображення. Яскравими кольорами виділені ділянки зображення, які ймовірно редагували. Тож аналіз в InVID показує такі ж результати, як і FotoForensics. 

Результати аналізу в FotoForensics 

Результати аналізу в InVID

На другому скриншоті — варіанти завдань з сайту zno.osvita.ua. Там реклама розміщена праворуч, як і на скриншоті, однак це не реклама від Google, що може змінюватись. Цю рекламу розмістили адміністратори сайту. Три з чотирьох оголошень збігаються, а от замість реклами з текстом «Бути адвокатом краще, ніж солдатом» насправді розміщена реклама Київського університету культури.

 

Реклама на сайті zno.osvita.ua

Аналіз ELA в FotoForensincs скриншоту з рекламою, який поширюють у мережі, виділяє одну з чотирьох реклам. Це вказує на те, що фрагмент зображення відредагований.

Результати аналізу в FotoForensics 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний