ФОТОФЕЙК: Спікерка ТРО ЗСУ Сара Ештон-Сірілло отримала позитивний тест на ВІЛ

ФОТОФЕЙК: Спікерка ТРО ЗСУ Сара Ештон-Сірілло отримала позитивний тест на ВІЛ

25 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
418

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють скриншот статті нібито з американського сайту Breitbart News, у якій йдеться, мовляв, спікерка Територіальної оборони ЗСУ Сара Ештон-Сірілло  отримала позитивний тест на ВІЛ. У матеріалі посилаються на дані військово-медичної служби.  Автори допису додають, що раніше вона перебувала під слідством через звинувачення в педофілії та зґвалтуванні військових ЗСУ.

Утім, це фотофейк. Такої статті немає на сайті та в соцмережах Breitbart News, як і у вебархіві. Першоджерелом публікації є російський телеграм-канал. Сару Ештоні-Сірілло не звинувачували в педофілії та зґвалтуванні.

Скриншот допису

На новинному сайті Breitbart News немає такої новини, як і соцмережах видання. На сайті медіа за запитом «Сара Ештон-Сірілло» ми знайшли статтю, опубліковану 20 вересня. Ця дата збігається з датою на скриншоті, також на знімку та в оригінальній статті вказаний один автор Курт Зіндулка, фото після заголовку у статтях також однакові. Однак, на відміну від статті на сайті, на скриншоті немає функції «Прослухати історію». Ця опція зазвичай розміщена у матеріалах Breitbart News під відомостями про авторство матеріалу, день публікації та кількість переглядів.

Вгорі — скриншот, який поширили у мережі; внизу — скриншот оригінальної статті Breitbart News 

В оригінальному матеріалі йшлося про відсторонення спікерки ТРО від посади на час проведення службового розслідування, яке ініціювали через її висловлювання на адресу російських пропагандистів. «Наступного тижня зуби російських дияволів заскрегочуть ще сильніше, а їхні скажені пащі пінитимуться в неконтрольованому шаленстві, коли світ побачить, як улюблений кремлівський пропагандист заплатить за свої злочини. І ця маріонетка путіна лише початок. Російські воєнні злочинці-пропагандисти будуть спіймані, і справедливість візьме гору, бо нас в Україні ведуть на цю місію віра в Бога, свобода і повне визволення», заявила Ештон-Сірілло.

У Силах територіальної оборони повідомили, що ці висловлювання не погоджені з керівництвом, а ЗСУ суворо дотримуються норм міжнародного права та проведуть службове розслідування. У статті не було згадок про тестування на ВІЛ. Це єдина стаття Зіндулки, присвячена українській спікерці, опублікована у цей день.

3 жовтня Ештон-Сірілло повідомила, що продовжить виконувати обов`язки спікерки ТРО ЗСУ та готується до нового сезону циклу відео «росія ненавидить правду». Про це також написали журналісти видання Breitbart News.  

Також нам не вдалось знайти матеріал ні за заголовком, ні за ключовими словами у публікації. У вебархіві також немає відомостей, що така стаття колись існувала. Хоча на скриншоті вказано, що матеріал опублікували 20 вересня, першу згадку про нього ми зафіксували 21 вересня. Допис розмістили у телеграм-каналі «Точка взрыва». Те, що фейк створили саме в цей день, підтверджують заголовки статей, розміщені вгорі на скриншоті. Так, на знімку вказано, що статтю «Звіт: Продаж CAA за $7 млрд Франсуа-Анрі Піно спричинив внутрішню кризу через виплати за акціями» опублікували 6 хвилин тому, «Знаменитості Аріана Гранде, Джадд Апатоу поширюють обман про заборону книг» розмістили 14 хвилин тому, а матеріал із заголовком «Підозрюваний у тероризмі не визнає себе винним у втечі з лондонської в’язниці» — 1 годину тому. Усі ці матеріали опублікували 21 вересня. Примітно, що світові достовірні медіа не публікували цю новину. 

Окрім цього, згідно з законом «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» відомості про результати тестування на ВІЛ-інфекцію є конфіденційними та становлять лікарську таємницю. Лікарі можуть розповідати про результати лише обмеженому колу людей, зокрема пацієнту, іншим медичним працівникам та закладам охорони здоров’я та за рішенням суду. Тому навіть в разі, якби тест на ВІЛ у Ештоні-Сірілло був позитивним, цю інформацію не розголошували б.

До того ж у публічному доступі нам не вдалось знайти інформацію про звинувачення посадовиці в педофілії та зґвалтуванні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний