ФОТОФЕЙК: Світлини знищених Іраном американських бомбардувальників В-2

ФОТОФЕЙК: Світлини знищених Іраном американських бомбардувальників В-2

30 Червня 2025
FacebookTwitterTelegram
58

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють нібито фото двох знищених Іраном американських бомбардувальників В-2: у першого пошкоджений хвіст, у другого — хвіст і ліве крило. 

Утім, це фотофейк. Зображення згенеровані ШІ. 

 

Скриншоти допису

13 червня 2025 року Ізраїль розпочав операцію «Висхідний лев» задля знищення іранської ядерної інфраструктури. У ніч з 21 на 22 червня до атак на ядерні об’єкти Ірану приєднались США, завдавши ударів по трьох обʼєктах: Фордо, Натанзу та Ісфахану — із застосуванням бомбардувальників В-2 Spirit. Після цього у мережі почали поширювати повідомлення та фото, мовляв, Іран збив кілька цих бомбардувальників.  

Однак офіційні акаунти Ірану чи надійні міжнародні медіа не повідомляли про збиття В-2 та не публікували таких світлин. До того ж на обох фото є численні неточності, які вказують, що вони згенеровані штучним інтелектом (ШІ). Зокрема, на літаку з першого поширеного фото повітрозабірники (пристрої, необхідні для подачі повітря в двигун) розміщені посередині літака, хоча у В-2 вони кріпляться ближче до кабіни. Також цей літак має чітку трикутну форму, натомість крила літака з опублікованого допису прикріплені до корпуса під кутом, що руйнує цей трикутник.   


Вгорі — фото літака, яке поширили у мережі; внизу — фото бомбардувальника В-2 Spirit

Другий «збитий» В-2 також виглядає нереалістично, у нього взагалі відсутній лівий повітрозабірник. До того ж згідно з характеристиками бомбардувальника, його довжина сягає майже 21 м, висота — близько 5 м, а розмах крил — 52 м. Тож чоловіки, які стоять поруч, мали б виглядати значно меншими порівняно з літаком. 

 

Вгорі — фото літака, яке поширили у мережі; внизу — фото людини поруч з бомбардувальником В-2

До того ж видається дивним, що знак позаду не має опори і ніби «висить» у повітрі. Ба більше, сам автор допису із нібито знищеним В-2 у коментарях значив, що це сатира, а фото — підробка. 

Неточність на зображенні, яка вказує, що його згенерували  

Раніше ми вже спростовували фейки зі згенерованими ШІ картинками, які видавали за бойові дії між Іраном та Ізраїлем. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний