ФОТОФЕЙК: ТЦК вручають повістки в пунктах видачі товарів Prom.ua

ФОТОФЕЙК: ТЦК вручають повістки в пунктах видачі товарів Prom.ua

12 Червня 2024
FacebookTwitterTelegram
188

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандисти поширюють новину, нібито в Україні повістки чоловікам видають біля пунктів отримання товарів Prom.ua. Вони обгрунтовують це скриншотами з сайту відгуків про ці магазини, де обурені користувачі скаржаться на свавілля ТЦК.

Це — фотофейк. Скриншоти відредагували. Відгуків, які на них зображені, не існує. Компанія Prom.ua не має власних пунктів видачі товарів.

Скриншот допису

На обох скриншотах угорі можна побачити текст «Перший незалежний сайт відгуків України». Це сайт www.otzyvua.net. Також, судячи з того, що відповіді на гнівні коментарі пишуть про компанію Prom.ua, для створення фейку пропагандисти використали розділ сайту із відгуками саме на цю компанію.

На першому скриншоті можна побачити скаргу «Свавілля ТЦК!» від користувачки з нікнеймом «Марина» за 28 травня. Такого відгуку не існує. На платформі є один відгук за 28 травня, від іншої користувачки, і він не стосується ТЦК. 

Скриншот оригінального відгуку на Prom.ua на платформі OtzyvUA за 28 травня

На скриншоті пропагандистів унизу під фейковим відгуком є інший, із темою «ДІЧ ТА ЖУТЬ. СЛІВ НЕМА.» від 14 травня від користувача з нікнеймом «Сергій». Цей відгук справжній, втім між ним і відгуком за 28 травня є девʼять інших відгуків користувачів, яких немає на скриншоті з посту пропагандистів. Це означає, що фейкороби зробили скриншот відгуку з сайту, який був одразу після відгуку «ДІЧ ТА ЖУТЬ. СЛІВ НЕМА.» та замінили його на фейковий, в якому описуються «грубі дії представників ТЦК». Це підтверджує також той факт, що і фейковий коментар, і справжній, який був одразу після «ДІЧ ТА ЖУТЬ. СЛІВ НЕМА.», написала користувачка з нікнеймом «Марина» і оцінила сервіс на одну зірку з пʼяти.

Скриншот оригінальних відгуків на Prom.ua на платформі OtzyvUA за 14-15 травня

На другому скриншоті — скарга з темою «дали повістку» за 27 травня від користувачки з нікнеймом «Віка». Такого відгуку теж не існує. На сайті OtzyvUA взагалі немає відгуків на Prom.ua від 27 травня. Фейковий відгук мав одну зірку оцінки якості роботи магазину, дві відповіді, три вподобання від інших користувачів та містить адресу — Столичне шосе в Києві. За такими характеристиками підходить лише один відгук — від 22 травня, і в ньому не згадується ТЦК та видача повісток. Тобто, пропагандисти зробили скриншот оригінального відгуку за 22 травня, змінили дату та текст, написавши скаргу про нібито роздачу повісток. Підтвердженням цього є те, що текст відповіді сервісу на оригінальний і фейковий відгуки починається однаково: «Добрий день, Віко! Шкода, що у вас склалася така думка про Prom».

Скриншот оригінального відгуку на Prom.ua та відповіді на нього на платформі OtzyvUA за 22 травня

Щобільше, на момент публікації цього матеріалу ми проаналізували всі відгуки на Prom.ua на платформі за 2024 рік і не знайшли жодної згадки про повістки, фронт та ТЦК. Крім того, магазин не має власних пунктів видачі товарів — доставка здійснюється логістичними компаніями або ж товар можна забрати на пунктах самовивозу інтернет-магазинів, які продають товари на Prom.ua.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний