ФОТОФЕЙК: У Берліні намалювали графіті з зображенням Зеленського та написом «канібал»

ФОТОФЕЙК: У Берліні намалювали графіті з зображенням Зеленського та написом «канібал»

30 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
879

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандистські канали поширюють новину, що в Берліні на стіні будинку нібито намалювали мурал із зображенням Володимира Зеленського в образі канібала, який їсть відірвану руку українського солдата.

Утім, це — фотофейк. Такого муралу не існує, а будинок, на якому ніби намалювали це графіті, насправді знаходиться у Варшаві.

Скриншот допису

У пості пропагандисти посилаються на відповідну новину, яка нібито зʼявилася на інстаграм-сторінці Deutsche Welle. Однак такої новини в інстаграмі ЗМІ немає. Також допису про мурал нема на сайті Deutsche Welle, у фейсбуці та твітері.

Крім Deutsche Welle, пропагандисти посилаються на сайт газети Frankfurter Allgemeine Zeitung, де нібито також була опублікована новина про мурал. Проте на вебсторінці ЗМІ такої новини немає. Також такого допису нема на фейсбуці та твітері газети. На фейковому скриншоті імʼя Президента України написано неправильно, транслітерацією з російської, або й узагалі з помилкою  — «Vladimir Zelenski» та «Zelinsky», хоча правильно німецькою буде Wolodymyr Selenskyj. У день і час, показаних на фейковому скриншоті з сайту газети, вийшла інша стаття, присвячена візиту Кім Чен Ина до росії.

Фактчекінговий проєкт LeadStories ідентифікував будинок з фейкового посту. Виявилося, що він знаходиться не в Берліні, а у Варшаві за адресою вул. Ігнатія Потоцького, 4. Пропагандисти прибрали з картинки посту вказівники вулиць, а замість прапора Польщі наклали прапор Німеччини.

Зліва — фото з пропагандистського посту, справа — скриншот реального будинку з Google Maps

Команда фактчекерів із Reuters взяли коментарі у Фабіана Розеля, редактора відділу корпоративних комунікацій Deutsche Welle, а також у Маріо Фронапфеля, спеціаліста з продажу контенту у Frankfurter Allgemeine Zeitung. Обидва представники підтвердили, що їхні ЗМІ не публікували пости про такий мурал у Берліні і що пропагандистські скриншоти є фейковими.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний