ФОТОФЕЙК: У київському метрополітені продають квитки із закликом частіше користуватися метро, щоб вижити в разі ядерного вибуху

ФОТОФЕЙК: У київському метрополітені продають квитки із закликом частіше користуватися метро, щоб вижити в разі ядерного вибуху

21 Жовтня 2022
FacebookTwitterTelegram
802

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото нібито квитка з київського метрополітену, на якому написано: «Користуйтеся метро якнайчастіше. Ядерна війна? Минули! Ймовірність загинути внаслідок ядерного вибуху на 90% нижча, якщо ти в метро. Виживуть тільки пасажири». Автори публікації додають, мовляв, в Україні нагнітають ситуацію та готуються до ядерної війни.

Утім, це фото було відредаговане.

Скриншот повідомлення

Перевірка фото за допомогою ресурсу FotoForensics показує, що його відредагували. При аналізі ELA (Error Level Analysis) додані елементи зазвичай виділяються на фоні інших об’єктів через колір чи рівень яскравості. На фото видно, що права сторона квитка нерівна, частини квитка ніби склеєні з двох окремих зображень. 

 

Скриншот фото з ресурсу FotoForensics

Зворотний пошук у Google Images показав справжнє фото. Воно було розміщене на сторінці Департаменту транспортної інфраструктури Київської міської державної адміністрації (КМДА) у фейсбуці ще у 2017 році, проте пост видалили, але зображення збереглося в українських медіа. Ракурс та деталі зображення ідентичні тому, яке поширюють у мережі. Однак автори фейку на передній план додали фото квитка.

Фото турнікету київського метрополітену. Джерело: Факти

Якщо ввести в пошуковику Google запит «квиток київського метрополітену», одним із перших результатів отримаємо оригінальне фото квитка. Це зображення у 2020 році опублікували на сайті Київської міської державної адміністрації (КМДА). Номер квитка та назва станції збігаються, проте фейкомети змінили час придбання квитка та не вказали, до якого числа він дійсний.

Справжнє фото квитка київського метрополітену. Джерело: КМДА

Щодо напису про ядерну війну, фото квитка з ідентичним написом про ядерний вибух російською мовою також поширили в росії. У пресслужбі московського метро заявили, що це фото фейкове, та показали справжнє фото квитка.

Фейкове фото квитка московського метро

Справжній квиток московського метро

Раніше ми спростовували фотофейк, нібито у Києві з’явилися наліпки із закликами відмовитися від метрополітену.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний