Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють новину, нібито на гроші, виділені Канадою для розмінування, Київ відправить жінок розміновувати найбільш небезпечні ділянки.
Це — фотофейк. Скриншот новини відредагований. Кошти виділяються на залучення як чоловіків, так і жінок-саперок для гуманітарного розмінування території України.
Скриншот допису
У другу річницю повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2024 року Київ відвідав премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо та оголосив про надання нового пакету військової та фінансової допомоги Україні. До цього пакету увійшли кошти на розмінування, кібербезпеку, гуманітарну допомогу, підтримку психічного здоровʼя громадян України тощо.
У розділі підтримки миру, безпеки та стабільності $4 млн закладені на «гендерно інклюзивне розмінування для сталого майбутнього в Україні» в рамках проєкту з британською організацією HALO Trust, що займається гуманітарним розмінуванням. Такий вид розмінування проводиться поза зоною бойових дій, його метою є створення безпечних умов проживання цивільних осіб. Виділені канадським урядом кошти спрямують на обстеження території України та її очищення від вибухонебезпечних предметів.
Також цей проєкт просуватиме гендерно-диверсифікований підхід до протимінної безпеки України, тобто розмінуванням будуть займатися як чоловіки, так і жінки. У документі не йдеться про те, що саме жінок будуть відправляти на розмінування небезпечних ділянок. Щобільше, пропагандисти додали у фоторедакторі останнє речення, де і йдеться про залучення саме жінок для розмінування небезпечних ділянок. Ми перевірили всі доступні версії вебсторінки та виявили, що формулювання тексту на сайті не змінювали.
Вгорі — скриншот із посту пропагандистів із виділеним останнім реченням, що додали штучно за допомогою фоторедактора; внизу — скриншот із вебсторінки уряду Канади із інформацією про пакет воєнної допомоги Україні
Україна — найбільш замінована держава світу. За підрахунками Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, 176 000 квадратних кілометрів території України можуть мати вибухонебезпечні предмети, що приблизно дорівнює двом площам Сербії або чотирьом площам Естонії. На розмінування території України знадобляться роки, і період повного очищення території України від вибухонебезпечних предметів залежатиме від залучення великої кількості експертів та новітніх технологій. Зокрема, пришвидшити процес розмінування може залучення більшої кількості жінок-експерток із мінної безпеки.
Сьогодні в Україні, як і в інших країнах світу, левова частка саперів — чоловіки. Проте у 2023 році в ДСНС України підготували першу жінку на посаді водолаза-сапера, а в Національній гвардії перша жінка-сапер зʼявилася у 2022 році. Серед випускників Державної спеціальної служби транспорту у червні 2023 року також була жінка-сапер.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний