Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють нібито скриншот допису українського військового Артура Яковіцького. У ньому чоловік прикріпив фото хлопчика, якого буцімто вбили у Суджі Сили оборони України, та вказав, що непричетний до вбивства. Він також повідомив, що винних покарали.
Однак це фотофейк. Фото загиблої дитини згенерували за допомогою ШІ. Військовий, від імені якого поширили підробку, зник безвісти.
Скриншот допису
Фото, згенероване ШІ
На світлині нібито загиблого хлопчика є невідповідності. Зокрема, на фото не видно крові чи інших пошкоджень, від яких буцімто померла дитина. Шкіра виглядає гладкою та ніби заблюреною. Усі ці ознаки вказують, що зображення могли створити за допомогою ШІ.
Інструмент Hive Moderation, створений для виявлення згенерованих фото, підтвердив, що з ймовірністю 82,9% зображення створили за допомогою штучного інтелекту.
Скриншот перевірки фото у Hive Moderation
Профіль, який ведуть від імені військового ЗСУ
На головному фото профілю у фейсбуці Артура Яковіцького зафільмовані кілька військових, тож встановити, хто з них є власником профілю, неможливо. Водночас чоловік з таким же ім’ям та прізвищем 28 лютого 2025 року зник безвісти у Суджанському районі Курської області. У соцмережах його знайомі також публікували інформацію про пошук Яковицького. 2 квітня у телеграм-каналі, де розміщують дані про українських військовополонених, опублікували допис, в якому повідомили, що телефон цього військового опинився у росіян, та прикріпили відповідне відео.
У коментарях під дописом, де військовий пише «мені вже все одно, що зі мною буде» користувачка з ніком «Валя Оселедчук», представившись рідною тіткою Яковіцького, заявила, що дописи публікує не він. «Ця дитина (Яковіцький — ред.) в офіційному розшуку, а телефон у росіян», — написала жінка. Нині цей коментар видалили. Нам не вдалось встановити, чи справді жінка є родичкою військового, — її сторінка у фейсбуці порожня.
Скриншот коментаря від жінки, що представилась тіткою Яковіцького
Нам не вдалось підтвердити, що ці дописи публікують зі справжнього акаунту зниклого бійця. Профіль, у якому поширили фото вбитої дитини, виглядає підозріло. У ньому всього три дописи, перший з яких — змінена головна світлина, яку опублікували у січні 2025 року, тобто за три місяці до поширення фейку. Окрім цього, у розділах «місто проживання» та «рідне місто» зазначений Житомир, а місцем навчання — Парафіяльна школа отця Артуро у Домініканській Республіці. Така розбіжність може вказувати, що профіль належить боту. Адже росіяни часто реєструють ботоферми, а місцем розташування таких профілів вказують різні далекі від рф країни, щоб відвести від себе підозру.
Тож є кілька версій — або росіяни використали уже наявний акаунт зниклого безвісти Яковіцького, або створили новий акаунт. У будь-якому разі профіль не контролюється українським військовим.
Раніше ми спростовували фотофейк, нібито український військовий опублікував докази «злочинів ЗСУ» на Курщині. Насправді на фото були жертви російських окупантів.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний