ФОТОФЕЙК: Українцям за кордоном надсилатимуть повістки електронною поштою — застосунок «Резерв+»

ФОТОФЕЙК: Українцям за кордоном надсилатимуть повістки електронною поштою — застосунок «Резерв+»

29 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
626

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соціальних мережах, зокрема у Threads, поширюють інформацію, нібито людям, які перебувають за кордоном, надсилатимуть повістки електронною поштою. Як «доказ» користувачі додають скриншот з електронного застосунку для оновлення облікових даних «Резерв+».

Це — фотофейк. Зображення відредагували, у застосунку немає сповіщення про надсилання повісток електронною поштою.

Скриншот публікації

18 травня 2024 року набула чинності нова редакція закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Згідно з документом, усі чоловіки від 18 до 60 років мають оновити свої облікові дані впродовж двох місяців. Зробити це можна в центрах надання адміністративних послуг, територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або в електронному кабінеті військовозобов’язаного, резервіста чи призовника. Електронний кабінет представлений у вигляді застосунку «Резерв+». 

Однак скриншот, який нібито зробили у «Резерв+» — відредагований. Насправді застосунок повідомляє, що ТЦК та СП може лише зв’язатися із громадянами України за кордоном електронною поштою. У повідомленні не вказано, що йдеться саме про видачу повісток. До того ж заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко наголошувала, що повістки не надсилатимуть електронною поштою, адже це не передбачено законом щодо мобілізації.

Скриншот зі сторінки заповнення даних у застосунку «Резерв+»

На те, що зображення відредагували, вказує і колір шрифту. На фейкових скриншотах він жирний та чорний, тоді як на оригінальному зображені із застосунку він сірий та більш прозорий. Щобільше, на скриншоті слово «електрону» написали з однією літерою «н», тоді як правильно з двома — «електронну».

1. Скриншот із нібито застосунку «Резерв+», який поширюють користувачі; 2. Справжній скриншот із застосунку

Крім того, у Постанові Кабміну від 17 травня 2024 року зазначено, що громадяни України за кордоном, які не мають можливості оновити дані через «Резерв+», можуть зробити це електронною поштою, але із дотриманням правил захисту персональної інформації, або телефоном. Відповідно, і ТЦК та СП можуть зв’язатися з таким громадянином та запросити оновити свої дані.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний