ФОТОФЕЙК: Валерій Залужний вступив до партії «Європейська Солідарність»

ФОТОФЕЙК: Валерій Залужний вступив до партії «Європейська Солідарність»

29 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
1215

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото, де зображене посвідчення партії «Європейська Солідарність» на ім’я ексголовнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного з його світлиною. 

Це — фотофейк. «Європейська Солідарність» та Валерій Залужний не повідомляли подібну інформацію. Для створення документа використали старе фото ексголовнокомандувача ЗСУ. 

Скриншот допису

«Європейська Солідарність» у своїх соціальних мережах не повідомляла про вступ Валерія Залужного до партії. Такої інформації не публікував сам ексголовнокомандувач ЗСУ. 

Ми завантажили фото з документа у FaceCheck, щоб знайти, чи не використовували його раніше. Світлину, використану для посвідчення, опублікували ще 10 грудня 2019 року, коли Залужного призначили керівником ОК «Північ». Це відбулося за два роки до його призначення Головнокомандувачем ЗСУ. Також на фото з представленням Залужного помітні його погони, де зірка відповідала на той час званню генерал-майор. Його він отримав у 2017 році. У 2021 році йому присвоїли звання генерал-лейтенант, де розміщують вже 3 зірки (відповідно до останніх змін законодавства України). Тобто фото зробили в період між 2017 та 2019 роками. Від 4 березня 2022 року йому присвоїли звання генерал. У такому разі погони містять 4 зірки, а не 1. 

Зліва — фото з фейкового документа. Справа — фото Валерія Залужного опубліковане 10 грудня 2019 року

Зліва — світлина ексголовнокомандувача ЗСУ у 2019 році. Справа — фото з Залужним у званні генерал

У мережі є кілька прикладів посвідчень членів партії ЄС. Тож фейкороби могли взяти одне чи декілька, скомбінувати їх та відредагувати. 

Також ми перевірили фейкове посвідчення Залужного за допомогою інструменту ELA (Error Level Analysis) у FotoForensics. Він дозволяє виявити ділянки зображення з різним рівнем стиснення. Аналіз виявив, що краї документа неоднорідні та ніби стерті. Текст на документі також стирали. Це є ймовірною ознакою редагування фото. 

Аналіз ELA фейкового фото

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний