Газова межа: як діятимуть граничні ціни на паливо та постачання | VoxUkraine

Газова межа: як діятимуть граничні ціни на паливо та постачання

21 Січня 2021
FacebookTwitterTelegram
4326

Після низки «тарифних» протестів уряд таки пішов на поступки і вирішив в ручному режимі знизити ціни на газ для населення. 18 січня Кабінет міністрів встановив граничну ціну – 6,99 грн за кубометр. 

Це дорожче, ніж найменша ціна на газ у грудні – тоді вартість кубу блакитного палива коливалася між 5,99 та 9,05 грн. Але дорівнює найменшій ціні на газ на ринку у січні – 6,99-10,08 грн залежно від постачальника. 

Рішення уряду почне діяти з 1 лютого – такою ціна протримається до 31 березня. Тобто обмеження діятиме 2 місяці.

Також обмежили і плату за транспортування газу. Тепер найвища ціна за доставку 1,79 грн (а з ПДВ – 2,15 грн) за кубометр – відповідне рішення Нацкомісія з регулювання комунальних послуг ухвалила 19 січня. Це рішення не має часових рамок, тож діятиме до наступного перегляду НКРЕКП.

У попередній версії тексту помилково була вказана ціна за доставку без урахування ПДВ – лише 1,79 грн. Завдяки уважним читачам та відповідно до політики визнання помилок, ми оновили текст та вказали ціну з урахуванням податків.

Тетяна Бойко, координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА, розповідає, що обидва рішення мала б ухвалювати Нацкомісія з регулювання компослуг. Саме вона, а не Кабмін, уповноважена слідкувати за цінами на ринку та визначати, чи є на ньому зловживання.

Як це працюватиме? 

Технічно в Україні досі працює вільний ринок природного газу для населення, який почав діяти влітку. І побутові споживачі газу – тобто ті люди, які опалюють газом будинки чи користуються ним для приготування їжі, – можуть вибирати, хто саме продаватиме їм газ. 

Тільки от зараз максимальна ціна, за якою компанії можуть продавати свій газ, обмежена рішенням кабміну про 6,99 за куб. Це, як каже прем’єр-міністр Денис Шмигаль, знизить платіжки українців за газ на 30%, а іноді й на 40%.

Якщо ж якась компанія продаватиме дешевше граничної ціни, то, як і раніше, мешканці і приватних, і багатоквартирних будинків зможуть змінити постачальника на того, хто пропонує нижчу ціну. Втім варто пам’ятати, що на таку заміну може піти до 20 днів.

До того ж, всі попередні контракти з компаніями будуть чинні. Наприклад, якщо клієнт підписав річну угоду з Нафтогазом на постачання газу у серпні за ціною 4,73 грн за кубометр, така угода залишається чинною, і ціна не змінюється.

А що як постачальник не виконає рішення уряду?

У разі, якщо постачальник газу не зможе виконати рішення уряду (наприклад, не матиме коштів на закупку необхідного обсягу газу) чи просто не захоче цього робити, без газу українці не залишаться. В такому разі блакитним паливом ці домогосподарства забезпечить так званий «постачальник останньої надії» – тобто Нафтогаз. 

Так, до прикладу, сталося у грудні з клієнтами на Херсонщині. Їхній попередній постачальник «Херсонрегіонгаз» не зміг забезпечити їх газом, тому з 1 грудня всіх його споживачів перевели на ПОН. Це відбулося автоматично, тож затримок із постачанням не було, і навіть зіграло на руку споживачам, адже ціна Нафтогазу була нижчою – 6,77 замість 8,20 грн за кубометр.

Але ж субсидії будуть?

Житлові субсидії продовжують діяти. Тож якщо зменшений урядом тариф на газ все одно перевищуватиме обов’язковий платіж сім’ї, допомогу від держави можна буде отримати. Подати заявку на отримання субсидії можна навіть онлайн

На кого не діятиме зміна

Нововведення уряду діятиме тільки на приватних споживачів газу – тобто якщо ви користуєтеся паливом, щоб самостійно обігрівати житло чи готувати їжу. Якщо ви платите не за газ, а за теплопостачання, то ваші платіжки залишаються незмінними. Адже в такому випадку газ отримує виробник тепла, а для нього ціна не змінюється.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний