Гра з правдою: дезінформація на Заході, яку поширює Алістер Крук

Гра з правдою: дезінформація на Заході, яку поширює Алістер Крук

24 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
762

Кремлівська пропаганда активно поширюється не лише всередині держави, а й на Заході. Свої наративи росія здебільшого транслює через західних «експертів», які мають певну аудиторію та впізнаваність серед іноземних читачів. Одним із таких є Алістер Крук. Нижче VoxCheck спільно з Центром протидії дезінформації при РНБО пояснюють, хто такий Крук та які наративи він поширює у Європі. 

Скриншот з інтерв’ю Алістера Крука (праворуч) на  ютуб-каналі Judge Napolitano — Judging Freedom

Алістер Крук — колишній британський дипломат та ексагент розвідки Великої Британії МІ6. За роки своєї роботи на уряд Великої Британії Крук бував у Північній Ірландії, Південній Африці, Камбоджі та Колумбії. Агент збирав розвіддані та був посередником у перемир’ях Ізраїлю із палестинськими групами ХАМАС та ФАТХ. 

Попри свою роботу як розвідника, Крук є засновником та директором громадської організації Conflicts Forum. Мета організації — допомогти західним урядам зрозуміти ісламістські групи та їхній військовий опір Ізраїлю.  Окрім цього, Крук системно публікує статті на телеканалі Al Mayadeen, пов’язаному з терористичною ліванською організацією «Хезболла». В одному зі своїх матеріалів Крук виправдовує напад ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 року. Мовляв, палестинські бойовики стали на захист мечеті Аль-Акса, яка розташована на Храмовій горі в Єрусалимі.

Працювати пліч-о-пліч з росіянами Крук почав у 2016 році, коли приєднався до російського дискусійного клубу «Валдай». Серед його статей можна побачити матеріал із заголовком «путін та мистецтво слухати», де він описує військові кроки президента росії стосовно України та Сирії. Хоча здебільшого Крук дає інтерв’ю на ютуб-каналі Judging Freedom, який веде колишній суддя Верховного суду штату Нью-Джерсі Ендрю Наполітано. Останній також поширює наративи, співзвучні з російською пропагандою. 

5 травня 2023 року в інтерв’ю Ендрю Наполітано ексагент розвідки Великої Британії МІ6 розповідав про «прозріння» росіян, які нарешті дізнались про справжнє ставлення Європи до росії: «В росії настрої дуже змінились, люди глибоко вражені ненавистю, яка йде від Європи. Адже багато хто з них вважали Європу своїм другом і вони були шоковані цим. Тональність повністю змінилась. Це вже не сприймається як війна проти уряду чи війна з метою скинути путіна. Це вважається спробою покінчити з росією як такою. Ідея розколоти росію і зробити так, щоб інші країни отримали доступ до її ресурсів. Люди в росії вважають це програмою розколу, а не просто конфліктом, за допомогою якого Захід хоче завдати шкоди рф».

Цим наративом Крук ніби намагається виправдати звичайних росіян, які «ні в чому не винні», а «зла» Європа їх «утискає». Утім, якщо подивитися на опитування, які публікують самі росіяни, вторгнення рф підтримують близько 49% мешканців.

Аби полегшити сприйняття пропаганди серед свого населення, росіяни умисно створили зовнішню загрозу — Захід, який начебто веде агресивну політику проти росії задля її «знищення». Це змушує людей об’єднатися, забути про внутрішні проблеми в країні та акумулювати всі сили для боротьби проти уявного ворога.

В іншій своїй промові Крук ділиться власними думками про шляхи завершення війни росії проти України. Ексрозвідник використовує вже відомий наратив про «неофашистів», які начебто впливають на українську політику: «росія заявляє, що ми не приймемо заморожений конфлікт. Ми не приймемо, якщо ви захочете провести з нами переговори, як ми це робили в березні в Стамбулі минулого року. Результат яких потім був скасований. Ми не будемо цього робити, тому що ми бачимо, що саме ультранаціоналісти та неофашисти в Києві домінують і впливають на політику. Цілком зрозуміло, що вони відповідають за політику. Я маю на увазі безглуздий мирний план Зеленського з 10 пунктів, який вимагає повної капітуляції росії. Це типово для ультранаціоналістів. Вони намагатимуться знищити росію за будь-яку ціну».

Від початку широкомасштабного вторгнення російські медіа почали активніше цитувати Алістера Крука. Він своєю чергою також збільшив кількість заяв, пов’язаних з подіями в Україні. Однак висвітлює він їх у стилі, притаманному саме кремлівській пропаганді. До прикладу, каже, що міжнародні санкції не були ефективними проти росії. Навпаки санкції нібито підсилили економіку рф та послабили США і Європу. 

У такий спосіб Крук непомітно закликає зняти санкції через їхню «неефективність». Хоча за словами верховного представника ЄС Жозепа Борреля, російська економіка у 2022 році скоротилася на 2,1%. Виробництво автомобілів впало на 48%, комп’ютерів, електроніки та оптики на 8%. Роздрібна торгівля у рф зменшилася на 10%, а оптова — на 17%. Отже, якщо у мережі поширюють схожу інформацію про «недієвість» санкцій, варто пошукати альтернативне джерело, як-от заяви міжнародних представників. 

Аби не потрапити на гачок дезінформації, варто оцінювати стиль, у якому написаний текст. Якщо у статті присутня мова ворожнечі, оціночні судження або гучні гасла, найімовірніше, такий текст може бути неправдивим або маніпулятивним. 

Окрім цього, краще завжди перевіряти джерело, яке поширило новину. Для цього можна скористатися ресурсом Media Bias/ Fact Check та побачити, чи поширювало раніше видання фейкові новини. 

Більш детальний розбір наративів, які поширює Алістер Крук на Заході дивіться у цьому відео.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний