Гра з правдою: дезінформація на Заході, яку поширює Макс Блюменталь

Гра з правдою: дезінформація на Заході, яку поширює Макс Блюменталь

28 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
1163

Якщо довго повторювати одну й ту ж тезу, врешті люди в неї повірять. Здається саме таким принципом керується росія та її прибічники на Заході. Псевдоексперти не втрачають можливості використати будь-який майданчик для поширення наративів, співзвучних з російськими, будь то ютуб-канал власного медіа чи Рада Безпеки ООН. І механізмів розповсюдження цих наративів існує безліч. Тому VoxCheck спільно з Центром протидії дезінформації при РНБО продовжують пояснювати, як окремі західні журналісти перекручують реальність, вкладаючи її в наративи, співзвучні з російськими та як цьому протистояти.

Макс Блюменталь — американський журналіст, засновник і головний редактор новинного сайту The Grayzone. Ми одразу вирішили перевірити це видання на сайті  Media Bias/Fact Check, який роз`яснює наскільки упередженим є медіа та чи поширюють його журналісти дезінформацію. За даними сайту видання The Grayzone є сумнівним джерелом інформації через систематичне просування пропаганди, теорій змови та послідовне однобоке висвітлення подій. 

Фото Макса Блюменталя. Джерело: Радбез ООН

Наступним етапом «знайомства» з Блюменталем є пошук інформації у пошуковику різними мовами. Співзвучність наративів, які висловлює журналіст з російськими меседжами не випадкова. Адже  Блюменталь неодноразово брав участь у трансляціях російського медіа RT, співпрацював з російським радіо Sputnik, а також з іранським Press TV і китайським CGTN. У грудні 2015 року він навіть був гостем на ювілейній вечірці RT з нагоди 10 років виходу в ефір, на якій був присутній президент Володимир Путін. 

Цікаво, що вже через місяць після свого візиту до Москви Блюменталь заснував сайт The Grayzone. Наративи, співзвучні з російськими, він також поширює на своїй сторінці у Х (колишній Twitter) та YouTube-каналах західних псевдоекспертів, як-от, Russell Brand, The Zero Hour with RJ Escow. Далі ми детальніше розберемо, які наративи розповсюджує американський журналіст.

18 березня 2022 року у виданні The Grayzone Макс Блюменталь написав статтю, у якій стверджував, що трагедію в Маріупольському драмтеатрі зрежисували, адже вона сталася саме тоді, «коли президент України Володимир Зеленський звернувся до Конгресу США з проханням створити безпольотну зону». На думку засновника «The Grayzone», українська влада намагалась спонукати США назвати Володимира Путіна «військовим злочинцем» та розпочати пряме протистояння з росією. 

Проте, альянс чітко дав зрозуміти, що Україна не є членом НАТО та немає юридичного права на такі заклики, які так чи інакше стосуються застосування статті 5 договору Північноатлантичного Союзу. Ще у перші дні повномасштабного вторгнення генсек НАТО Йенс Столтенберг заявив, що оборонний блок в будь-якому разі не буде вводити війська НАТО та закривати небо над Україною, адже це означатиме пряму конфронтацію з росією. Тож закид Блюменталя та інших «експертів» про провокацію Україною альянсу є абсурдними та безпідставними. Подібні дії української влади були б безрезультатними, а отже не мали б ніякого сенсу.

У цій тезі прозвучав ще один наратив,  співзвучний з російським про те, що «Українці — нацисти», а саме бригада «Азов». Російські ресурси називають бійців «Азову» нацистами вже дев’ять років. Цей фейк створений у 2014 році задля демонізації Збройних Сил України, які нібито тероризують мирне населення на сході країни, через їхню російськомовність та етнічну спорідненість з росіянами. 

Насправді «Азов» є мультинаціональним батальйоном, в складі якого воюють грузини, вірмени, азербайджанці, росіяни, угорці. Як частина Національної гвардії, бійці захищають територіальну цілісність України та цивільних від злочинів російської армії. Отже, основною метою статті є перенесення  відповідальності за скоєння військових злочинів з росії на Україну та виправдання неспровокованої російської агресії.

Через рік, 13 квітня 2023 року, на сайді The Grayzone з’явилася нова публікація Блюменталя під заголовком «Як країни НАТО спонсорували ордер прокурора МКС на арешт Путіна»: «Генеральний прокурор МКС Карім Хан зібрав мільйони від країн НАТО, виписавши ордер на арешт Володимира Путіна […]. Як повідомляла The Grayzone, ордер МКС видали на підставі звіту, який фінансувався Державним департаментом США і не містив жодних польових звітів, жодних конкретних доказів воєнних злочинів і жодних доказів того, що росія справді націлилася на українську молодь, проводячи масову кампанію депортації. Насправді, слідчі визнали, що не знайшли “жодної документації про жорстоке поводження з дітьми, включаючи сексуальне або фізичне насильство, у таборах, згаданих у цьому звіті”. Більше того, провідний автор розслідування розповів Джеремі Лофредо з The Grayzone, що “велика кількість” російських молодіжних таборів, які досліджувала його команда, були “насамперед культурно-просвітницькими – як, я б сказав, плюшеві ведмедики”».

Цей приклад є показовим, псевдоексперти часто посилаються на дописи, яких не існує або на слова, яких ніколи не говорили, адже добре знають: їх не будуть перевіряти чи просити дати посилання. Тож легше за все сказати узагальнено, що хтось там колись щось говорив, це додає словам спікера більшої переконливості та створює видимість підкріплення тез фактами. І не важливо, що цього ніколи не було.

А тепер повернемось до фактів: насправді, результати розслідування та покази свідків є таємницею слідства та не можуть бути оприлюднені на загал з міркувань безпеки. А те, що провідний автор розслідування розкрив деталі справи одному з журналістів, який поширює наративи співзвучні з російськими, та працює у виданні з низьким рейтингом довіри, видається малоймовірним. До того ж депортація українських дітей є беззаперечним злочином рф, визнаним ПАРЄ, як  геноцид населення України.  Більшість країн засудили такі дії росії.

Утім, виправдання злочинів російських військових американським журналістом не могло не залишитись не поміченим з боку російських політиків. Тому уже 29 червня 2023 року росія запросила Макса Блюменталя для участі на брифінгу Ради Безпеки ООН. 

Тут важливий дисклеймер: псевдоексперти можуть просувати свої тези, як сидячи вдома на дивані та роздаючи коментарі російським медіа, так і через великі майданчики, перебуваючи у штаб-квартирі ООН. Однак присутність на міжнародних зустрічах такого штибу не робить їх більш фаховими. Перед будь-якою авдиторією, до якої вони можуть дотягнутись, ці «аналітики» будуть просувати одній й ті ж дезінформаційні наративи.

Yes, during his speech, Blumenthal denied that Ukraine is a democratic country: “…they told us that Ukraine is essentially fighting for freedom and democracy. And everyone who is against military aid to Ukraine is against defending democracy. According to this logic. So where was democracy when Volodymyr Zelensky decided to ban opposition parties, freedom of speech, imprison his political opponents, ban Orthodox churches, and imprison priests?”

Так, під час свого виступу Блюменталь  заперечив, що Україна є демократичною країною: « …нам розповідали про те, що Україна фактично бореться за свободу і демократію. І всі хто проти військової допомоги Україні — проти захисту демократії. Згідно цієї логіки. Тож де була демократія, коли Володимир Зеленський приймав рішення заборонити опозиційні партії, свободу слова, увʼязнити своїх політичних опонентів, заборонити Православні церкви, увʼязнити священиків»

У цій короткій фразі журналіст використав одразу кілька методів дезінформації. Перший — це спрощення, адже відповідальність за усі перелічені рішення він переклав на президента України Володимира Зеленського. Хоча Україна має багатопартійну політичну систему. Станом на березень 2023 року в Україні зареєстрували 377 партій (з них 18 заборонені). 

До того ж він використав перебільшення, не вказавши скільки саме опозиційних партій заборонили. У читача, який не слідкував за подіями в Україні, може виникнути відчуття, нібито в країні заборонили всі опозиційні політичні партії. Також журналіст замовчав причини цього рішення. Під заборону потрапили проросійські партії, діяльність яких сприяла окупаційним діям ворога. Інші ж партії, такі як «Європейська солідарність», «Батьківщина» і т.д. спокійно функціонують далі та є опозиційними. 

Теза про заборону Православної церкви та ув’язнення священників є маніпулятивною. Оскільки за рішенням РНБО припинити свою діяльність мають лише Православні церкви Московського патріархату, що підпорядковуються Москві та Патріарху Кирилу, який благословляє російську армію на злочинні дії на території України. 

Перевірити правдивість слів про заборону свободи слова можна у кілька кліків.  Організація «Репортери без кордонів» щорічно готує рейтинг країн за рівнем цезури. Згідно з даними за 2023 рік  Україна посідає 79 місце, а росія — 164. Вочевидь цю фразу Блюменаль сказав, щоб спонукати громадян країн ЄС виступити проти надання військової допомоги Україні, яка нібито не має спільних цінностей з країнами-союзницями, а тому не заслуговує на підтримку з їхнього боку.

Рейтинг свободи слова України та росії. Джерело: «Репортерів без кордонів» 

Далі Блюменталь вдався до методу спрощення, заявляючи, що якщо США та Європа зупинять постачання зброї Україні, війна закінчиться. Адже американські компанії не будуть більше отримувати прибуток від продажу військової техніки та зброї, внаслідок чого сенс продовжувати так звану проксі-війну зникне і настане мир. Однак у цьому плані не врахований один момент: росія вторглась на територію України, аби розширити власні території. Російські посадовці неодноразово повідомляли, що не збираються зупинятись та прагнуть захопити усю Україну. Тож ситуація буде значно менш оптимістична, ніж вказував публіцист, оскільки у разі припинення допомоги від союзників зникне не війна, а Україна. А мир може настати лише після перемоги ЗСУ та повернення захоплених територій.

У своєму виступі Блюменталь, як і всі псевдоексперти, апелював до емоцій слухачів, намагаючись викликати невдоволення у громадян країни ЄС наданням допомоги Україні. Щоб надати легітимності словам, він посилався на свого товариша Ренді Кредіко — американського радіоведучого, який неодноразово співпрацював з The Greyzone та чия риторика сповнена наративами, співзвучними з російськими. 

Ренді Кредіко. Джерело: Politico

Отже, у своїх заявах Блюменталь використовує різні методи дезінформації, від ретельно завуальованих маніпуляцій до відверто оманливих тез. Тож і для протидії цим фейкам варто застосовувати різні підходи. 

Теми, які підіймав журналіст, як от атака на театр у Маріуполі чи заперечення депортації росією українських дітей, викликають багато емоцій. Це зроблено не випадково, адже що більше емоцій — менше критичного мислення та уваги до фактів. Тож спочатку потрібно заспокоїтись та сконцентруватись на пошуку доказів того, хто насправді причетний до злочину. Усі аргументи, які наводив спікер, можна легко спростувати, пошукавши інформацію у відкритих джерелах, потрібно лише трохи часу та бажання.

Про Макса Блюменталя також дивіться у цьому відео:

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний