Гра з правдою: дезінформація, яку поширює Джиммі Дор

Гра з правдою: дезінформація, яку поширює Джиммі Дор

26 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
1132

Проросійські наративи продовжують лунати на Заході. Поширюють їх не лише представники росії. Фейки, співзвучні з російськими, також розповсюджують різні західні журналісти, ведучі та псевдоексперти. Сьогодні ми, VoxCheck спільно з Центром Протидії Дезінформації при РНБО, розповімо вам про одного з таких представників, а саме Джиммі Дора. 

Джиммі Дор — американський стендап-комік, політичний коментатор, та ведучий «The Jimmy Dore Show», в якому поширює конспірологічні теорії. 

У травні 2022 року Дор розповідав про мікрочипи у вакцинах проти коронавірусу, а як доказ використав перекручені уривки інтерв’ю генерального директора Pfizer.

Ще однією конспірологічною теорією, яку просував Дор, були заяви, нібито сирійська влада не атакувала з хімічною зброєю місто Хан-Шейхун у Сирії у 2017 році. Проте дані ООН та дослідження міжнародних організацій з захисту прав людини вказують, що відповідальність за цей злочин несе сирійський уряд. Розслідувачі з Bellingcat з’ясували, що незадовго до обстрілу Хан-Шейхун, Дор отримав $2,500 від проасадівської лобістської групи під назвою «Асоціація з інвестицій у комітети народної дії». Також він дав інтерв’ю у програмі Going Underground на RT, де заявив, що американці й гадки не мають про те, що відбувається в Україні.

Хоча Джиммі Дор має соціальні мережі (інстаграм, Х (твіттер), фейсбук), найбільше охоплення він має на своєму ютуб-каналі «The Jimmy Dore Show» (1,25 млн підписників), де випускає однойменне комедійно-політичне ток-шоу. Дор запрошує різних західних псевдоекспертів із питань російсько-української війни, де в етерах вони часто повторюють фейки російської пропаганди.

До прикладу, 4 червня 2022 року Джиммі Дор розповів в ефірі ток-шоу про звільнення українського омбудсмена Людмили Денісової через те, що вона нібито вигадувала випадки сексуального насильства з боку російських солдатів. Дор вказує, що представники неурядових організацій, які хотіли допомагати жертвам насильства, взагалі не змогли знайти підтверджень таких випадків:

«Однак, група нетерплячих представників неурядових організацій в Україні, сподіваючись на свіжі західні гроші для нових проєктів з консультування та відновлення жертв зґвалтувань, спробували знайти реальні випадки зґвалтувань. Вони були розчаровані, коли виявили, що немає жодних доказів того, що зґвалтування були. Отже, ці люди шукають гроші для своєї організації, яка допомагає людям, і вони збираються допомагати жертвам зґвалтувань, тому вони повинні були знайти реальні випадки зґвалтувань, але вони не змогли цього зробити». 

Скриншот відео

Дор намагається переконує своїх глядачів, що російські військові не вчиняли насилля над українськими мирними жителями, а Україна бреше. 

Насправді численні докази воєнних злочинів російської армії, зокрема зґвалтування, задокументовані українськими та міжнародними організаціями. 

В оновленому звіті Організації Об’єднаних Націй від 19 жовтня 2023 року встановлено, що росія вчиняє воєнні злочини в Україні, які включають випадки вбивств, тортур і зґвалтувань мирних жителів

30 вересня уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець повідомив про 235 випадків сексуального насильства. 

3 жовтня прокурори Херсонської обласної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт стосовно російського військовослужбовця. Його звинувачують у систематичному вчинення психологічного і фізичного насильства над місцевою жителькою.

Тому твердження Дора є як мінімум незнанням ситуацію, а як максимум — спроба виправдати дії рф в Україні.

Також варто звернути увагу на джерело новини, яке використовує ведучий. Це медіа «ZeroHedge». За даними «Media Bias/Fact Check», яке перевіряє ЗМІ на упередженість, «ZeroHedge» — це ресурс, що поширює псевдонаукові та конспірологічні теорії. 

19 лютого 2023 року Джиммі Дор виступив на антивоєнному мітингу Rage Against The War Machine у Вашингтоні. Учасники заходу виступають з тезами не надсилати допомогу для боротьби України з росією. Багато з них є частими гостями на шоу російської новинної мережі RT. Ось що заявив Дор на одному з таких мітингів:

«Це ганьба, тому що обидві партії в США не підтримують нас. Вони підтримують надання більш ніж ста мільярдів доларів для України. Ми могли б витратити ці гроші на порятунок життів через нашу систему охорону здоров’я, але натомість ми витрачаємо ці гроші на те, щоб забрати життя за океаном, на цьому ми вже спеціалізуємося».

Виступ Джиммі Дора на Rage Against The War Machine. ДжерелоThe Jimmy Dore Show

Що ж, Джиммі Дор вирішив не уточнювати чиї саме життя «забирають за американські гроші» та яка причина цього. Україна захищає свої території та суверенітет від агресора рф, яка розпочала повномасштабне вторгнення 24 лютого 2022 року. 

За даними Ukraine Support Tracker відомо про близько 70 млрд євро ($73,5 млрд) допомоги від США, а не $100 млрд.  

7 березня 2023 року координатор Ради національної безпеки Білого Дому Джон Кірбі пояснив важливість підтримки Україні у російсько-українській війні. Вторгнення росії серйозно вплинуло на світову економіку і призвело до продовольчої та енергетичної криз. Це також створило загрозу для економіки США. Якщо Путін досягне своєї мети та захопить Україну, ймовірно, він продовжить свою агресію в інших регіонах, що становить пряму загрозу союзникам та партнерам США в Європі.

Марк Тіссен у своїй статті «This is the “America First” case for supporting Ukraine» для «The Washington Post» від 30 травня 2023 року також вказав причини, чому США повинні підтримувати Україну. Якщо коротко, допомога від Сполучених Штатів дозволяє стримувати їхніх опонентів у світі та послабити російсько-китайські відносини. Допомога США витрачається не тільки для захисту людей в Україні від агресії рф, але й зберігає життя військових Америки. Поки росія воює з Україною, вона не може втілити у реальність свої погрози про напад на Польщу та країни Балтії, які входять у НАТО. Якщо Україна програє, США доведеться відправляти своїх людей захищати союзників. Також гроші, виділені Конгресом на озброєння України, не лише ідуть на підтримку цієї країни. Вони спонукають американців до заміни озброєнь, які відправлені в Україну з американських запасів, або на виробництво нового озброєння. Це створює нові робочі місця в США і сприяє відновленню військово-промислового комплексу.

Участь у таких заходах чи їх організація має на меті продемонструвати нібито масовість підтримки подібних ідей, як обмеження допомоги для України. Поширення таких наративів вигідні для рф, оскільки чим менше нас підтримує світ, тим легше РФ перемогти. 

У березні 2023 року Джиммі Дор в інтерв’ю колишньому американському телеведучому Fox News Такеру Карлсону заявив:

«США — терористична держава. Ми маємо 40 військових баз, які оточують Китай. Ми спровокували це. Люди не знають, але ЦРУ, які зв’язалось з нацистами в Україні для того, щоб скинути демократично обраний уряд у 2014 році. Ми мали мирну угоду. Вона називалась Мінські домовленості, а потім вони порушили їх. Хто їх порушив? Україна, яка продовжували бомбити Донбас, де в Східній частині України були російськомовні люди. Ось чому Путін був спровокований НАТО захистити цих людей».

Скриншот допису

Сам Карлсон неодноразово поширював наративи, співзвучні з російськими: розповідав про «біолабораторії США в Україні», «підрив ЗСУ Каховської ГЕС» тощо.

Щодо Мінських угод: саме росія не виконувала Мінські домовленості. До прикладу, У тенденціях Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні за січень-березень 2021 року вказано, що 98% від загальної кількості порушень режиму припинення вогню зафіксували на непідконтрольній Україні території. Також вони відзвітували, що в Україні за липень-вересень 2021 року 87% порушень припинення вогню та 77% розміщення техніки із порушенням ліній відведення зафіксували на непідконтрольних Україні територіях. 

У січні 2022 року Європейський Союз продовжив економічні санкції щодо росії через агресію проти України, зокрема через невиконання Мінських угод. 

Держсекретар США Ентоні Блінкен під час 28-ї Міністерської ради Організації з безпеки та співробітництва в Європі перерахував ряд зобов’язань, які не виконала Москва: «Припинення вогню: не імплементовано росією. Надання дозволу спостерігачам ОБСЄ: не імплементовано росією. Відведення важкого озброєння: не імплементовано росією. Закон про особливий статус: імплементовано Україною. Закон про амністію: у прогресі. Обмін політичних в’язнів за формулою “усіх на всіх”: не імплементовано — росією. Забезпечення постачання гуманітарної допомоги на основі міжнародних механізмів: не імплементовано — росією. Відновлення соціально-економічних зв’язків: не імплементовано — росією. І так можна продовжувати та продовжувати».

Також варто відзначити, що Революція гідності у 2014 році не має жодних ознак державного перевороту та втручань Західних країн у її перебіг. 

Отже, Джиммі Дор поширює наративи, які співзвучними з тезами російської пропаганди: припинити підтримку України, США спровокували росію, Україна сама винна у війні тощо. Для цього він використовує велику авдиторію свого ж шоу «The Jimmy Dore Show». На ньому він поширює фейкові тези, виступи на антиукраїнських заходах та інтерв’ю з псевдоекспертами. Останні дві позиції створюють ілюзію великої кількості прихильників та підтримки висловлених ним тез. Джиммі Дор займає нішу «альтеранативного погляду» на події, який нібито є істинним та єдинорпавельним, коли всі інші джерела з іншою інформацією начебто брешуть. Як джерела інформації використовує медіа сумнівної якості, які за даними «Media Bias/Fact Check» поширюють конспірологічні та псевдонаукові теорії. 

Про Джимі Дора дивіться також у цьому відео.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний