Гра з правдою: дезінформація, яку поширює Клейтон Морріс

Гра з правдою: дезінформація, яку поширює Клейтон Морріс

30 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
1143

Навіть після повномасштабного вторгнення росії в Україну певні лідери думок продовжують поширювати неправдиві твердження на Заході про російсько-українську війну. VoxCheck разом з Центром протидії дезінформації РНБО продовжує розповідати про людей, які поширюють дезінформацію, співзвучну з російською, для західної авдиторії. На черзі американський журналіст та телеведучий Клейтон Морріс. 

Клейтон Морріс. Джерело: офіційна сторінка Морріса у твіттері

Клейтон Морріс – американський журналіст, співведучий новинного ютуб-каналу «Redacted» (авдиторія каналу 2,1 млн підписників), який він веде разом зі своєю дружиною Наталі Морріс. Він також має власні сторінки в таких соціальних мережах як фейсбук, твіттер, тікток

Щодо самого каналу «Redacted», то він представлений як «альтернативне» медіа, яке нібито бореться з пропагандою та розповідає «правду», яку не повідомляють інші ЗМІ. Хоча насправді Морріс поширює теорії змови та наративи, співзвучні з російськими. До речі, в останньому йому допомагають запрошені спікери, які також займаються подібним: Скот Ріттер, Єва Карент Бартлетт, Дуглас Макгрегор, Ларрі Джонсон та інші. 

У нашому випадку ми детальніше розглянемо, які наративи про Україну поширює Клейтон Морріс на західну авдиторію. 

22 квітня 2023 року «Reuters» опублікували статтю, де повідомили про переговори між «Нафтогазом» та американськими нафтовими компаніями щодо залучення інвестицій в Україну задля підтримки її економіки. Для Морріса ця новина означає, що у «проксі-війні з росією до останнього українця» черговою ціллю США є заволодіння природними ресурсами в Україні: 

«Ми знали, що це станеться, ми говорили вам, що це станеться. Україна буде повністю знищена, а США будуть використовувати території для видобутку ресурсів. Минулої ночі ми отримали найяскравіший доказ того, що це так»

Скриншот допису

У такий спосіб Морріс виставляє небезпекою не так росію, як США, яка насправді допомагає Україні у боротьбі з рф. Що цікаво, ці перемовини ведучий назвав таємними. Настільки «таємними», що про них для медіа повідомив очільник «Нафтогазу» Олексій Чернишов. 

Також Морріс не уникає наративів про «геноцид російськомовного населення України», 8-річні обстріли міст українською стороною та висвітлення подій російсько-української війни західними ЗМІ лише з однієї сторони: 

«Ви отримуєте один бік цього конфлікту. Якщо ви дивилися мейнстримові ЗМІ У США, наприклад, CNN, MSNBC, то ви б побачили, як їхні журналісти повністю вбудувалися до лав української армії та висвітлюють лише цю сторону. Але слід зауважити, що навіть такі репортажі обмежені, оскільки керівництво ЗСУ не дає всім репортерам такий доступ. Насправді таких кореспондентів дуже мало.

Але тепер, коли контрнаступ уже офіційно розпочався, хочеться побачити ситуацію з боку росії. Що відбувається на боці тих міст та сіл, які перебувають під постійним обстрілом української артилерії за останні 8-9 років?»

Скриншот допису

Ще одним прикладом як відбувається демонстрація іншої, російської сторони, є спеціальний репортаж від «Redacted» з полігону, де тренуються російські військові. 

Скриншот допису

У такий спосіб Морріс та його команда намагаються подати альтернативну точку зору, яка належить росії — країні, яка розпочала неспровоковану агресію у 2014 році та здійснила повномасштабне вторгнення на територію України у 2022. Розповідь про постійні обстріли міст зі сторони ЗСУ, висвітлення «мотивації» російських бійців, які нібито захищають свою країну та людей від «хаосу», дозволяє створити ілюзію неоднозначності подій. А це своєю чергою виправдовує дії росії. 

На початку червня 2023 року після підриву Каховської ГЕС росією Клейтон Морріс цинічно звинуватив так званий «режим Зеленського» та НАТО руйнації гідроелектростанції:

«Ми спостерігаємо останні спроби режиму Зеленського утримати владу. Вам судити: ось що сталося за одну ніч – сили України та НАТО частково зруйнували греблю гідроелектростанції, вони могли її зруйнувати повністю, але це не має значення. Ось що відбувається, коли ви руйнуєте дамбу. Просто подивіться на це: тисячі невинних людей загинуть у довколишніх містах. Це неймовірні кадри з дрона, який фіксує, що там сталося. Я не можу собі просто уявити. Люди недооцінюють силу води. Я маю на увазі, що немає нічого, що могло б зупинити цю воду, ніяка штучна споруда це не зупинить. Просто будинки попливуть униз за течією».

Скриншот допису

Це чергова спроба перекласти вину за воєнний злочин РФ на Україну та відбілити репутацію країни-агресора перед світовою спільнотою. Мотивом знищити Каховську ГЕС стало начебто невдоволення «американських господарів» тим, що Україна програє війну з росією. Тому Зеленський пішов на такий крок, аби нібито утримати владу у своїх руках, полегшити український контрнаступ, а також домогтися ескалації конфлікту, що дасть можливість НАТО втрутитись в російсько-українську війну. Хоча зруйнувала Каховську ГЕС саме росія.

Також телеведучий звинувачує Україну та НАТО в подіях в Бєлгородській області. Морріс стверджує, що українські та натовські військові атакували російську територію:

«Солдати НАТО і України розпочали атаку на території довоєнної росії, використовуючи американську бронетехніку і американську зброю, де вони обстріляли цивільне населення і влучили в житлові будинки».

Звичайно, що акцент зробили на стражданнях жителів від атак нібито українців з використанням західної зброї. Тому Морріс спонукає союзників припинити військову допомогу, яку застосовують проти мирного населення.

Також американський телеведучий поширює теорію змови про те, що начебто українські спецслужби допомогли з організацією так званого «маршу пригожина на москву»:

«Пентагон у середу оголосив про те, що помилково завищив вартість військової допомоги Україні на $6,2 млрд. І менш ніж через 72 години в росії «переворот»? Я не вірю в збіги, але час був обраний бездоганно. Впевнений, вони дуже хотіли б повернути свої гроші назад»

Скриншот допису

Саме так, стверджує Морріс, розпочався у 2014 році Майдан в Україні, який нібито інспірований США. Проте цього разу Сполучені Штати не змогли скинути легітимну владу та поставити своїх маріонеток. 

Таким чином, риторика Клейтона Морріса будується на: 

  • Викритті вигаданих українських воєнних злочинів проти цивільного населення України та росії;
  • бездоказових теоріях змови;
  • агресивній політиці Заходу щодо росії;
  • війні США «до останнього українця». 

Для їх поширення він використовує звичайну брехню, хибні, нечіткі припущення та «альтернативну» точку зору. 

Останнє дозволяє Моррісу, та таким як він, виставляти себе як людину, яка поширює «істину», поки інші розповідають неправду. Допомагає йому у цьому його ютуб-канал «Redacted», який має 2,1 млн підписників, та запрошення відповідних гостей: Скота Ріттера, Єву Карент Бартлетт, Дугласа Макгрегора, Ларрі Джонсона та інших. Це створює ілюзію масовості та фаховості.

У подібних випадках користувачу варто звертати увагу як на автора, запрошених гостей та що вони говорять. Якщо ви постійно бачите повторення однієї й тої самої неправдивої інформації, то, швидше за все, вам говорять неправду. Також потрібно розуміти, що велика авдиторія не є показником якості контенту.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний