Гра з правдою: дезінформація, яку поширює Єва Карен Бартлетт

Гра з правдою: дезінформація, яку поширює Єва Карен Бартлетт

28 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
878

На Заході продовжують лунати наративи, які співзвучні з російськими. Їхнім джерелом є не лише російські медіа, але й так звані «експерти», «блогери» чи «журналісти». VoxCheck та Центр протидії дезінформації РНБО розповідають про одного з їх представників, а саме — Єву Карен Бартлетт. 

Фото Єви Карен Бартлетт (ліворуч). Джерело: фейсбук-сторінка Єви Карен Бартлетт

Єва Карен Бартлетт — це канадська блогерка, правозахисниця та журналістка. Вона має власні соціальні мережі, дає інтерв’ю для телеканалів та YouTube-каналів (Telesur, Redacted, Shiller Institute), та має власний блог на «Russia Today». Через усі ці канали вона поширює дезінформацію.

Свою «популярність» Бартлетт здобула скандально, ставши частиною російської дезінформаційної кампанії, створеної для дискредитації «Білих касок» та підтримки режиму Асада у Сирії. Зокрема звинувачувала «Білі каски» в інсценуванні порятунку дітей з-під завалів у Сирії та заявила, що лікарню Аль-Кудс у місті Алеппо у 2016 році не бомбардували

У 2017 році Єва Бартлетт була першою серед тих, хто отримав нагороду Сирени Шин. Як вказано на сайті, нею нагороджують за нібито безкомпромісну чесність журналістів, які не належать до мейнстриму. Кошти з неї так звані «журналісти» можуть використати, щоб «продовжувати свою роботу в середовищі, яке карає їх за їхнє бачення і готовність викривати можновладців». Цікаво, що цю нагороду отримали такі особи, як Скот Ріттер та Джексон Хінкл, чиї тези повторюють російські фейки. Також «Bellingcat» з’ясували, що дану нагороду видає проасадівська лобістська група. У такий спосіб вони фінансують організації та людей, які позитивно висвітлюють режим Асада. 

Вперше на окуповані росією українські території Бартлетт потрапила у 2019 році для так званого документування українських воєнних злочинів проти мирного населення Донбасу. З її інстаграм-сторінки та інтерв’ю відомо, що у росії вона точно проживає з 2021 року. Блогерка систематично відвідувала українські території, які окупувала рф, як до 24 лютого 2022 року, так і після, поширюючи російську пропаганду.

До прикладу, у 2021 році Бартлетт поширювала фейк, що російських військових не було на території України до 24 лютого 2022 року: 

«Люди ззовні, які знаходяться далеко, ймовірно, не читають медіа, які читаємо ми… І вони мають уявляння, що українська армія воює проти російських військових на передовій. Хоча насправді це добровольці Донбасу, які залишили свої професії, щоб захистити власну країну»

Насправді ж російські війська та техніка присутні на Донбасі ще з 2014 року. Наприклад, ще у 2014 році НАТО опублікували супутникові знімки російської воєнної техніки, яка перетинає кордон України. За даними міжнародної групи слідчих «Bellingcat», у бойових діях на сході України у 2014-2015 роках брали участь тисячі російських військовослужбовців. Також російську інтервенцію підтвердили її безпосередні учасники: Стрєлков-Гіркін, Павло Губарєв чи російський політичний діяч Сергій Кургінян. 

Вже після російського повномасштабного вторгнення Бартлетт в інтерв’ю латиноамериканському телеканалу «Telesur» від 4 серпня 2022 року звинуватила ЗСУ в обстрілі донецького готелю. На той момент там перебували «незалежні журналісти», які нібито єдині, хто висвітлює правду про російсько-українську війну:

«… Я б не здивувалась, якби ціллю був цей готель. Він відомий, тому що багато журналістів зупиняються в ньому, і, звичайно, цілячись в журналістів, Україна може утримувати людей від документування її воєнних злочинів. …Якщо вони, дійсно, спеціально цілились в журналістів, вони намагались змусити замовчати голоси, які роблять репортажі про їхні воєнні злочини»

У такий спосіб Бартлетт намагається переконати іноземну аудиторію, що України начебто здійснює «злочинні обстріли цивільних об’єктів» та намагається «викорінити свободу слова». Це своєю чергою є доказом недемократичності України. Отже, населення союзних країн повинне спонукати владу припинити підтримувати України, зокрема зброєю, адже ЗСУ нібито застосовують її задля обстрілу цивільного населення та інфраструктури.

23 вересня 2022 правозахисниця відзначилась як «незалежний спостерігач» під час незаконного референдуму про приєднання Донецької області до складу рф. Так, у своєму телеграм-каналі вона пише:

«У Донецьку стартувало голосування. …Звичайно, західні експерти вже вирішили, що це фіктивний референдум, але людям тут байдуже, що каже Захід. Захід озброює Україну, яка бомбить Донецьк, убивши 6 людей вчора, 16 людей у понеділок, 4 людини в суботу… і тисячі за останні 8 років. Досить, народ голосує і не дивуйтеся, якщо результати будуть за приєднання днр до росії»

Скриншот допису

На прикріплених відео зі псевдовиборів помітно, що анонімності голосування для українських громадян у районах поза контролем уряду України немає. Тому легко передбачити вибір людини, коли за нею спостерігають озброєні російські військові.  

23 грудня 2022 року Єва Бартлетт дала інтерв’ю німецькому політичному та економічному аналітичному центру «Schiller Institute». У ньому вона розповіла про нібито українські воєнні злочини проти цивільного населення Донецької та Луганської областей:

«Я впевнена, що ви всі знаєте, що напередодні 24 лютого цього року як і тижнями раніше, Україна значно збільшила свій вже рутинний більше ніж 8-річний обстріл Донбасу. Як я вже зазначала, я знімаю репортажі з Донбасу та луганської народної республіки цього року. Я провела тут три тижні, і потім повернулась до свого дому в московській області, і знову повернулась на три тижні й т.д. і т.д. Я їздила туди шість разів цього року. І кожного разу, коли я там була український обстріл ставав все більш інтенсивним. І це більше не на периферії, це в самому серці міста. І це обстріл абсолютно невійськових територій. Це обстріл повністю житлових, комерційних, цивільних територій, пожвавлених вулиць, тротуарів, парків, ігрових майданчиків, багатоквартирних будинків»

Правозахисниця перед Західною аудиторією згадує про причину так званої «сво» — восьмирічний обстріл Донбасу, який ставав все більш інтенсивним та звинувачує ЗСУ в наміреному обстрілі цивільних об’єктів. Через розкриття таких «злочинів» Бартлетт виправдовує загарбницькі дії росії.

Одним з найбільш жорстоких ознак геноциду, який вчиняє росія по відношенню України, є депортація дітей. Єва К. Бартлетт є однією з тих, хто просуває співзвучні з російськими, виправдувальні наративи. Так на своїй сторінці у X (у минулому Twitter) у грудні 2022 року вона написала:

«Західні МСМ стверджують, що росія “примусово депортувала” до 1,6 мільйона українців. У російській Анапі я зустрілась з біженцями з Херсонської області, які спростували заяви західних ЗМІ про те, що росія їх “викрала”. Вони сказали, що українські обстріли були причиною пошуку безпеки в росії»

Скриншот допису 

25 січня 2023 року на своєму YouTube-каналі Бартлетт опублікувала відео про роботу російських саперів, в якому вони навіть через рік після окупації Маріуполя продовжують знаходити нацистські атрибути та «методички західних кураторів» у місцях колишнього базування ЗСУ:

«Російські сапери в Маріуполі продовжують очищувати райони міста від мін, вибухівки та мініпасток, які залишили українські війська минулого року. На звільнених ділянках, де раніше базувались українські війська все ще зустрічаються багато нацистських атрибутів та західних бойових, наглядових та снайперських інструкцій»

Журналістка черговий раз поширює фейк, що українські військові — нацисти, яких підтримує та готує Захід. «Жертвою» цих дій вчергове постає росія, яка страждає від постійної агресивної політики країн НАТО, які продовжують війну задля ослаблення росії.

Також Єва Карен Бартлетт є членом «Міжнародного громадського трибуналу», який створила росія. Вона долучилась до зібрання так званих українських воєнних злочинів. Результати такої роботи нещодавно були опубліковані у москві у книзі під назвою «Українські злочини проти людяності 2022 – 2023». У ній начебто показані «усі злочини київського режиму», які демонізують та дискредитують Збройні Сили України. Своєю чергою це має викликати ще більшу підтримку дій кремлівського режиму серед суспільства та заохотити його йти на війну. Також у книзі Україна описується як неонацистська та несамостійна держава. 

Скриншот книги

Скриншот з книги

Під час поширення антиукраїнських наративів Єва Карен Бартлетт вдається до таких методів пропаганди, як дезінформація, узагальнення чи апелювання до авторитету та заслуг. 

На перший погляд, Бартлетт може здатися хорошою журналісткою, яка має авторитет серед спільноти, досвід, є відомою авдиторії та отримує нагороди за професійну діяльність. Проте витративши лише 10 хвилин свого часу користувач дізнається, що: 

  • Бартлетт проживає в росії
  • Свою популярність отримала через роботу з російськими медіа, де писала неправду про події в Сирії та Україні та продовжує це робити 
  • Отриману нею нагороду видає проасадівська лобістська група

Тому щоб не потрапити на гачок до подібних авторів, користувачу варто витратити трохи свого часу, щоб дізнатися біографію журналіста чи блогера: чи пов’язаний він з зацікавленою стороною, чи був помічений у скандалах (якщо так, то яких), чи посилається він на надійні джерела та дає посилання на дані, якими користується. 

У нашому випадку також важливо, чи не узагальнює автор інформацію. У випадку з Бартлетт та депортацією українців на територію росії спілкування з однією людиною чи невеликою групою осіб не означає, що решта людей не були переміщені до рф насильно.

Ну і звичайно потрібно звернути увагу на саму інформацію. Якщо журналіст публікує неправдиві новини, регулярно повторює наративи, співзвучні з російськими, то користувачу варто відмовитися від контенту даної особи.  

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний