Beta

іМоРе №129. Система електронних платежів працюватиме 23/7 після карантину

27 Березня 2020
FacebookTwitterTelegram
149

Індекс моніторингу реформ (іМоРе) становить +0,4 бала за період з 17 лютого до 8 березня 2020 року з можливих значень від -5,0 до +5,0. У попередньому раунді індекс дорівнював +0,5 бала.

Графік 1. Динаміка Індексу моніторингу реформ

Графік 2. Значення іМоРе та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Рішення Правління НБУ про запуск роботи системи електронних платежів 23 години на добу, +2,0 бала

Система електронних платежів (СЕП) забезпечує розрахунки банків та їхніх клієнтів у гривні в межах України. Вона обслуговує 96% усіх міжбанківських платежів.

Рішення Правління НБУ №142 від 25.02.2020 передбачає, що система буде проводити платежі 23 години на добу 7 днів на тиждень (23/7). 

Початково постанова визначила запуск системи у такому режимі з 1 квітня. Проте після оголошення карантину з метою запобігання поширенню COVID-19 запуск був перенесений. Нова дата запровадження – через 30 календарних днів з дня закінчення карантину

Коментар експерта

«На сьогоднішній день система СЕП працює лише в операційний час – по буднях і у визначені години. Якщо платіж відправлено із запізненням, банк не встиг його обробити, отримувач коштів не побачить їх на рахунку до наступного робочого дня. Так, якщо платіж було відправлено в п’ятницю, отримувач побачить його лише в понеділок, а якщо це були довгі вихідні –  то ще пізніше. Розвиток технологій зробив можливим розрахунки, які можна здійснювати цілодобово і для цього не потрібна взаємодія з людиною – працівником банку. А отже, гроші в економіці обертатимуться швидше, створюючи можливості для бізнесу там, де їх не було. Перехід на таку роботу для банків зі своїми клієнтами буде добровільним, але я гадаю, за деякий час він стане стандартом якості обслуговування».

– Михайло Демків, ICU

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління 0,0
Державні фінанси +1,0
Затверджено критерії діяльності надавачів соціальних послуг +1,0
Постанова, що регулює вартість навчання за контрактом у Вишах відповідно до вобівартості навчання +1,0
Постанова, що дозволяє працювати у дитсадочках без педагогічної освіти +1,0
Зміни у адмініструванні ЄСВ +0,5
Монетарна система +1,0
Національний банк спрямовує банки до активізації роботи з непрофільними активами +1,0
Міжбанківські платежі систему електронних послуг будуть доступні цілодобово +1,5
Бізнес середовище 0,0
Енергетика 0,0

(Див. графіки та таблиці на сайті)

Довідкова інформація: Індекс Моніторингу Реформ (ІМоРе) VoxUkraine призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті imorevox.org.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

Що читати далі