Індекс реформ 142: Створення Єдиної електронної системи у сфері будівництва і монетизація «пакунку малюка»

Індекс реформ 142: Створення Єдиної електронної системи у сфері будівництва і монетизація «пакунку малюка»

5 Жовтня 2020
FacebookTwitterTelegram
2789

У попередньому раунді індекс дорівнював +0,8 бала.

Графік 1. Динаміка Індексу реформ

Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання

Зміни порядку затвердження проєктів будівництва та їх експертизи, +1,5 бала

У листопаді 2019 президент підписав закон 199-IX, який встановив, що уряд повинен створити Єдину державну електронну систему у сфері будівництва (Індекс реформ 122). Ця система має дозволити усім замовникам будівництва та проектувальникам подавати та отримувати документи у державні органи в електронній формі. Ця система повинна надавати послуги за принципом «єдиного вікна».

У червні 2020 уряд запустив пілотний проект зі створення єдиної бази даних у сфері будівництва. Проте щоб система повноцінно запрацювала, потрібно змінити низку процедур, необхідних для реєстрації та експертизи проектів будівництва. 

Постанова № 752 від 26 серпня 2020 повинна вирішити цю проблему. Одна з головних новацій – форма експертного звіту щодо проектів будівництва. Тепер він обов’язково повинен містити «позитивний» або «негативний» висновок. Таку експертизу можуть робити організації, які відповідають критеріям, які визначив Мінрегіон, а їхній реєстр тепер буде публічним.

Спрощено процедуру приєднання юридичних та фізичних осіб до системи обміну електронними документами з контролюючими органами, +1,3 бала

Фізичні та юридичні особи можуть подавати звіти до контролюючих органів (податкової служби, фондів соціального страхування, органів місцевого самоврядування тощо) у паперовому або електронному вигляді. Щоб подавати звіти в електронному вигляді, потрібно укласти з Державною податковою службою договір про визнання електронних документів. На практиці це відбувалося через процедуру приєднання платника податків до уніфікованого договору про визнання електронних документів.

Наказом № 261 від 01.06.2020 Мінфін спростив цю процедуру. Тепер договір про визнання електронних документів буде укладатися автоматично коли платник податків надішле перший електронний звіт.

Запроваджено можливість віддалено отримувати електронний підпис у додатку «Смарт-дія», +1,3 бала

Додаток «Дія» був запроваджений, щоб українці могли отримувати адміністративні послуги онлайн. Постановою №785 від 02 вересня 2020 уряд запровадив можливість отримувати електронний підпис віддалено. Цим можуть скористатися громадяни, дані про яких є у демографічному реєстрі. Зокрема, до цієї категорії належать власники біометричних паспортів або ID карток.

Монетизована державна допомога «пакунок малюка», -1,0 бал

Програма «пакунок малюка» діяла з 2018 року. При народженні дитини батьки отримували коробку з товарами першої необхідності для дитини.

Постановою № 744 від 29 липня 2020 уряд запровадив монетизацію такої допомоги – замість «пакунка малюка» батьки мали отримати картку з 5 тисячами гривень, на які вони могли купити дитячі товари у визначених крамницях (втім, перелік таких крамниць так і не затвердили). 

Пізніше Парламент прийняв закон, який повернув допомогу породіллям у вигляді «пакунку малюка». 

Коментар експерта

«Монетизація цієї допомоги по суті дублює функцію грошової допомоги родинам при народженні дитини, створює бюрократичні та життєві перепони для батьків, які раніше отримували пакунок прямо у пологовому будинку, а також створює монопольні умови ринку по-перше, для обслуговуючого банку, по-друге – для магазинів, куди батьки будуть їхати, щоб придбати товари за карткою. Малозабезпечені родини з сільської місцевості при цьому опиняться у менш привілейованих обставинах, ніж, скажімо, кияни: їм доведеться їхати громадським транспортом до відділень соцзахисту, банку, і нарешті уповноваженого магазину. На щастя, у ВР вже зареєстровано проєкт закону, який має повернути родинам справжній пакунок малюка».

– Марія Репко, Центр економічної стратегії

Графік 3. Події, що визначали значення індексу, оцінка події є сумою її оцінок за напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами

Державне управління +1,0
В Україні запускають проєкт «Смарт-дія» – з електронним підписом і FaceID +1,3
Визнання електронних документів відбуватиметься після прийняття в контролюючому органі першого будь-якого електронного документа +1,3
Державні фінанси 0,0
Пілотний проект з монетизації одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» -1,0
Монетарна система +1,0
Врегулювані питання, пов’язані з порядком відкриття та закриття рахунків клієнтів банків +1,0
Бізнес середовище +1,0
Уряд удосконалив Порядок ліцензування для підприємців +1,0
Нові зміни в порядку затвердження проектної документації на будівництво +1,5
Енергетика 0,0

Довідкова інформація: Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний