Другий раунд поспіль Індекс реформ залишається на дуже низькому рівні. Оцінка прогресу реформ за період 26 вересня – 9 жовтня – всього +0,5 бала з 5,0 можливих. Незначний прогрес відбувся в сфері державного управління, держаних фінансів та бізнес середовища.
Графік 1. Динаміка Індексу реформ*
* Команда Індексу реформ вважає прийнятним темпом реформ рівень індексу 2 і вище
Серед основних подій цього раунду – затвердження критеріїв відбору банків в яких НБУ може зберігати готівку, що відкриває можливість передати частину державних функцій приватному сектору, передачу 100% акцій Нафтогазу в управління Кабміну, визначення порядку створення, ведення та доступу до Єдиної бази даних переселенців, надання платних послуг за допомогою телемедицини, повернення до бюджету субсидій, які не були використані громадянами в опалювальному сезоні.
Графік 2. Значення Індексу реформ та його компонентів у поточному раунді оцінювання**
Оцінки експертів усіх подій були низькими (+1 бал). Найбільший резонанс мало рішення щодо передачі 100% акцій “Нафтогазу України” в управління Кабміну.
Графік 3. Події, що визначали значення індексу протягом 26 вересня – 9 жовтня 2016р.
(оцінка події є сумою її оцінок за різними напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5 )
Нововведення
1. МЕРТ передало 100% акцій “Нафтогазу України” в управління Кабміну, +1,0 бал
Постановою № 675 від 22.09.2016 уряд прийняв рішення щодо передачі управління корпоративними правами Нафтогазу від Міністерства Економічного Розвитку та Торгівлі (МЕРТ) до Кабміну. Передача акцій в управління є частиною реформи корпоративного управління державних підприємств.
Нагадаємо, що згідно з постановою Кабміну №1002 від 5.12.2015, з грудня 2015 року Нафтогаз знаходився у підпорядкуванні МЕРТ, яке займається реформою управління держпідприємствами. Але на початку вересня цього року навколо Нафтогазу виник гучний скандал, через те, що МЕРТ у непрозорий спосіб забрав у Нафтогазу функції управління ПАТ “УкрТрансГаз” – компанії, що займається транзитом, транспортуванням та зберіганням природного газу. Рішення протирічило Плану дій з реформи корпоративного управління Нафтогазу, прийняття якого надало можливість компанії отримати 300 млн дол. кредиту від Європейського Банку Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) на закупівлю газу (позиція VoxUkraine з цього питання). Після втручання міжнародних кредиторів, функції управління ПАТ “УкрТрансГаз” повернуто до Нафтогазу.
Коментар реформатора
“Це рішення Уряду є однозначно позитивним, оскільки створює шанс для подальшого просування реформи корпоративного управління Нафтогазу, а це – флагман корпоративного управління у країні. Кабмін є кращим кандидатом на виконання функції акціонера, ніж будь-яке міністерство. По-перше, він є колегіальним органом, у якому є неможливим прийняття раптових одноосібних політизованих рішень. По-друге, у Кабміну значно меншим є конфлікт інтересів як власника Нафтогазу та як «полісімейкера».
Але є й два застереження. По-перше, цим рішенням питання не вичерпано – для цього Кабмін створив робочу групу, яка зараз визначає кілька ключових деталей в плані повноважень Нафтогазу щодо управління Укртрансгазом. По-друге, Кабмін, хоч і є кращим органом для здійснення функції акціонера, не є ідеальним. В перспективі треба створити централізований орган власності («Фонд державного багатства»), повністю ізольований від політичного впливу, який би й володів Нафтогазом.”
— Андрій Бойцун, член Групи стратегічних радників з підтримки реформ в Україні, директор з досліджень Центру економічної стратегії
Коментар експерта
“Передача управління 100% акцій “Нафтогазу України” від Мінекономіки до Кабміну дозволила погасити конфлікт та винести дискусію щодо реструктуризації компанії на найвищий політичний рівень. На жаль, на цьому позитиви рішення закінчуються, адже по суті задача відділення транспортної функції не вирішується. Більш того, поки не відбудеться відокремлення оператора ГТС та закріплення його незалежного статусу, – відповідно до урядового плану – ризики незаконного політичного або корпоративного впливу зберігаються”
— Роман Ніцович, DiXi Group
Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій протягом 26 вересня – 9 жовтня 2016р.
Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами протягом 26 вересня – 9 жовтня 2016р.
Державне управління | +1.0 |
Кабмін дозволив надання платних послуг за допомогою телемедицини | +1.0 |
Визначено критерії відбору банків, в яких НБУ може зберігати готівку | +1.0 |
Державні фінанси | +1.0 |
Кабмін визначив порядок створення, ведення та доступу до Єдиної бази даних переселенців | +1.0 |
Кабмін вирішив повернути до бюджету субсидії, які не були використані громадянами в опалювальному сезоні | +1.0 |
Монетарна система | 0.0 |
Бізнес середовище | +0.5 |
МЕРТ передало 100% акцій “Нафтогазу України” в управління Кубміну | +1.0 |
НКЗІ зобов’язала провайдерів чітко вказувати в договорах інформацію щодо швидкості інтернету | +1.0 |
Енергетика | 0.0 |
Індекс реформ призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:
- Державне управління
- Державні фінанси
- Монетарна система
- Бізнес середовище
- Енергетика
Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті reforms.voxukraine.org
Застереження
Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний