Інфляція у світі: чи є привід для хвилювання?

Інфляція у світі: чи є привід для хвилювання?

Photo: unsplash.com / Dan Dennis
21 Січня 2022
FacebookTwitterTelegram
2508

За результатами 2021 року інфляція в розвинених країнах сягнула давно не бачених там цифр. Так, у США на кінець грудня 2021 року споживчі ціни виросли на 7%, у ЄС – на 5,2%, а в Єврозоні – на 5%. Зрозуміло, що для багатьох країн така інфляція здаватиметься низькою. Проте у країнах ЄС та Єврозони середня інфляція за попередні 10 років становила 1,3% та 1,2% відповідно, для США – 1,7%. Тому «стрибок» інфляції минулого року видається значним.

Тож порівняємо інфляцію за 2021 рік із середньою інфляцією за 2010-2020 роки в усіх країнах світу й побачимо, для яких країн цьогорічна інфляція стала незвично високою. 

На першому рисунку видно, що навряд чи будь-яка країна зрівняється з Венесуелою, де у 2021 році інфляція сягнула 13 102%, а 2018 – 130 060%. При цьому ще у 2010-2012 роках інфляція трималася у межах «скромних» 30%. Тож Венесуела залишається для світу прикладом того, що відбувається в країні, де перемагає популізм.

Загалом у світі ситуація краща - минулого року лише 12 країн мали інфляцію вищу за 20%. Із них відносно розвиненими є Аргентина (51%) й Туреччина (36%). Остання також являє собою яскравий приклад того, як уряд наполегливо намагається обдурити закони економіки. Виходить не дуже, про що ми писали ще у 2018 році. Сподіваємося, що уряди інших країн не повторюватимуть помилок Ердогана. 

Отже, на наступному графіку розглянемо країни, інфляція в яких не перевищувала 20%. Для легшого прочитання до графіку додана лінія 45 градусів. В усіх країнах, які знаходяться під лінією, інфляція у 2021 році перевищила середнє за 2010-2020 роки. Графік показує, що таких країн більшість - ¾ розглянутих країн.  

Що стало причиною високої інфляції 2021 року? Якщо коротко, головна причина - перевищення попиту над пропозицією. Відновлення попиту, підтримане значними державними виплатами, відбулося швидше, ніж відновлення чи переналаштування ланцюжків постачання (до того ж, частину працівників у різних країнах періодично відправляли на карантин). Уже в 2020 році почали зростати ціни на сировину та продукти харчування. У 2021 році зростання тривало.

Що робитимуть центральні банки для боротьби з інфляцією? Ті центробанки, які таргетують інфляцію, підвищуватимуть ключову ставку. Принаймні цього очікують від Федеральної резервної системи США. Європейський центробанк наразі оголосив лише про поступове згортання програми кількісного пом'якшення. 

Підвищення ставок у розвинених країнах, перш за все у США, спричинить перетікання капіталу з ринків, що розвиваються, до цих країн. Отже, такі країни, як Україна, відчуватимуть (власне, вже відчувають) складнощі із залученням портфельних інвестицій - зокрема продажем єврооблігацій для фінансування дефіциту бюджету.

Коли варто очікувати зниження інфляції? Прогноз ОЕСР - повернення інфляції до «звичайних» значень уже наприкінці 2022 року. Однак, на ціни цього року, як і минулого, впливатимуть низка слабко передбачуваних чинників - перш за все, пандемія та відповідно кількість людей, які зможуть працювати. Для України та Європи, звісно, найбільшим чинником невизначеності є Росія.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний