Інформаційна війна: Росія та її Sputnik | VoxUkraine

Інформаційна війна: Росія та її Sputnik

12 Лютого 2021
FacebookTwitterTelegram
3395

«Вакцина Sputnik V — перша дієва вакцина, яка не має побічних ефектів»; «Захід тисне на уряди всіх країн світу, щоб вони не купували Sputnik V»; «Вакцини західного виробництва, зокрема Pfizer BioNTech — небезпечні». Щойно ви прочитали коротку довідку про російську розробку від проросійських пропагандистів. 

Та попри таку інформаційну підтримку російському препарату в Україну зась – 8 лютого уряд заборонив реєструвати вакцини або будь-які інші медичні імунобіологічні препарати для профілактики COVID-19, які розробила чи виготовила держава-агресор.

Втім низка країн світу таки планують придбати Sputnik V. Чому? Навіщо? Та як Росії вдалося їх переконати?

Якщо коротко – причини цього політичне партнерство і дезінформація.

Попит і доступність

«Та всі уже в черзі стоять за російською вакциною!» – такі наративи нерідко можна почути у промовах депутатів від ОПЗЖ – переважно на трьох телеканалах, які нещодавно потрапили під санкції РНБО. Так, наприклад, у грудні в ефірі 112-го Ренат Кузьмін зазначав:

«Посмотрите, едет Виктор Медведчук в Москву и договаривается о том, чтобы Украине вне очереди поставили российскую вакцину. Это при том, что в очереди за вакциной стоит каждая четвертая страна мира. Нет, посольство США в Украине запрещает украинскому государству покупать русскую вакцину». 

По-перше, російську вакцину Україна не купуватиме не через заборону американського посольства, а тому що вакцина не довела свою остаточну ефективність та безпечність.

По-друге, «кожна четверта країна світу» не шикується в чергу за Sputnik V. Зараз, станом на лютий, договір на поставку підписали лише 13 країн зі 194 у світі. Серед них Білорусь, Індія, Китай та Казахстан. 

Втім російські медіа продовжують регулярно писати про те, що все нові й нові країни «цікавляться» покупкою їхньої вакцини, чим і створюють «попит» на неї – принаймні в інформаційному полі. Останнім про ідеї закупити Sputnik V говорив німецький політик Райнер Хазелофф – той, що виступав і проти санкцій щодо Росії. Його тезу про те, що «немає жодних ідеологічних засторог для покупки Sputnik V» одразу підхопили російські ЗМІ. 

Російська дезінформація на пострадянському просторі

Кампанію з дезінформації Росія проводить і в інших країнах Східного Партнерства — в Грузії, Молдові, Вірменії, Азербайджані та Білорусі. Зокрема у грузинському медіапросторі з’являються теорії змов, які стверджують, що вакцина Pfizer змінює ДНК людини. Підконтрольні Росії видання пишуть, що ЄС дезінформує людей, аби звести наклеп на Sputnik V. У Молдові російські ЗМІ звинувачують ЄС у веденні «інформаційної війни» проти вакцини Sputnik V для нібито захисту західних фармацевтичних компаній. 

До речі, в Україні представники партії ОПЗЖ також нерідко намагаються дискредитувати західні вакцини. Ось так про вакцини Pfizer і AstraZeneca висловлювався Ілля Кива:

«Американская вакцина Pfizer, которая так сегодня разрекламирована и преподносится как решение проблемы, показывает не только свою неэффективность, а я Вам искренне хочу сказать, она опасна. Потому что 6 человек из тех людей, которые участвовали в программе испытаний от американской вакцины, уже умерли».

Всі ці тези неправдиві. Ефективність вакцини Pfizer підтверджують дослідження проведені за міжнародними стандартами. Так, вакцина Pfizer та її німецький партнер BioNTech пройшли третю фазу випробувань, у якій вакцина довела свою ефективність в запобіганні симптоматичному COVID-19 на 95%. У понад 40 тис. дорослих, які отримали дві дози вакцини, не було виявлено серйозних побічних ефектів. 

Доказів того, що шестеро людей, про яких каже Кива, померли від вакцини, немає. Лише двоє з них отримали під час досліджень справжню вакцину, четверо інших — плацебо. Особи, які отримали вакцину, були старшими 55 років. Перший смертельний випадок зафіксували від атеросклерозу на третій день після першої дози вакцини, а другий учасник випробування помер на невдовзі після серцевого нападу, на 62 день після введення другої дози вакцини. Двоє учасників випробувань, які отримали плацебо, померли від інсульту та інфаркту. Причини смерті ще двох невідомі. Усі смертельні випадки аналогічні тим, що спостерігаються серед населення цих вікових груп.

На відміну від інших, російську вакцину Sputnik V зареєстрували ще до того, як вона мала пройти обов’язкову за міжнародними нормами третю фазу клінічних випробувань (згодом росіяни від цієї фази взагалі відмовились). Тому технічно це навіть не вакцина, а вакцинний кандидат.

В Азербайджані та Білорусі вплив російських ЗМІ дещо менший, оскільки медіа-ринки цих країн більше контролюються владою. В Азербайджані фейкові новини здебільшого надходять від місцевої редакції каналу Sputnik.az, який фінансується російською владою. Проте влада Азербайджану вже оголосила про закупівлю 4 млн доз китайської вакцини CoronaVac. 

Пропаганда іспанською

В іспаномовних країнах із серпня 2020 року підконтрольні Росії акаунти у Facebook і Twitter намагаються переконати аудиторію в тому, що начебто західні вакцини від COVID-19 ненадійні і призводять до смертей (акаунти російських каналів RT і Sputnik знаходяться у топі іспаномовних Twitter і Facebook). Тим самим Росія хоче збільшити прихильність громадськості до власної вакцини Sputnik V. Зокрема у січні на Facebook-сторінці Russia Today, яка має 17 млн підписників, з’явилася історія про португальську медсестру, яка начебто померла через два дні після щеплення вакциною Pfizer. Насправді ж зробивши розтин, лікарі виявили, що вакцина не була причиною смерті.

Кількість дописів на сторінках Russia Today та Sputnik, які орієнтовані на іспаномовну аудиторію, доволі значна. CrowdTangle, інструмент Facebook, який аналізує соцмережі, виявив, що за останній рік на цих сторінках з’явилося понад 1000 публікацій із понад шістьма мільйонами взаємодій зі словом «vacuna» («вакцина» з іспанської).

В Латинській Америці чи не найбільшого успіху РФ досягла в Мексиці. Там нещодавно уряд підписав контракт на поставку 24 млн доз російської вакцини, якою зможуть щепитися 12 млн людей (населення Мексики 127 млн осіб). Вакцину мають доставити у кілька етапів до травня. 

Особливість російської інформкампанії в Мексиці в тому, що пропагандисти просували неправдиву інформацію вибірково, комбінуючи її з правдою. Окрім інформагенцій, кампанією з просування Sputnik V займалося й російське посольство в Мексиці. Ще одним поштовхом до закупівель російської вакцини стали результати досліджень, які опублікував медичний журнал The Lancet. Наведені в статті дані свідчать, що російська вакцина справді дієва. Тим не менш, залишаються питання до коректності проведення випробувань. Зокрема дослідження проводилося лише в Москві, що робить вибірку більш однорідною. Крім цього, був відсутній протокол тестування учасників випробування. 

Поради «інфлюенсерів»

Чи не найкращий спосіб переконати когось у чомусь — навести приклад свого друга чи знайомого. Саме таку тактику використовують прибічники «дійсно ефективної вакцини» в Україні. Так, наприклад, Нестор Шуфрич розповідав про своїх російських та закордонних друзів, які на собі успішно перевірили ефективність Sputnik V:

«Якщо вакцинуватись, то точно російською, відверто вам скажу. Я їй довіряю. Вона ефективно захищає моїх друзів не тільки в Москві, а і в Бухаресті, Німеччині, Угорщині».

Лише довіри до вакцини недостатньо, і те, що друзі Шуфрича вакцинувалися, ні про що не говорить – це нерепрезентативна вибірка. Тільки за умови успішного проходження усіх фаз випробувань вакцину можна вважати дієвою.

Нещодавно про свою готовність вакцинуватися «Sputnik V» заявив і канцлер Австрії Себастьян Курц. Він планує зробити щеплення за умови, якщо вакцину схвалять у ЄС. Курц має тісні зв’язки з Росією, а його уряд виступав проти європейських санкцій щодо Росії після окупації Криму та частини Донбасу. 

Самі ж росіяни не надто довіряють «Sputnik V»: про готовність зробити щеплення «Спутник V» заявили 40% опитаних росіян, тобто менше половини.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний