ККД депутата: як оцінити внесок кожного обранця у підтримку реформ

Останнє оновлення: 05.03.2019

80% українців не довіряють депутатам Верховної Ради. Така криза довіри — результат як неякісного вибору, так і відсутності чітких критеріїв оцінки роботи депутатів.

VoxUkraine розробив Індекс підтримки реформ (ІПР) — об’єктивний і зручний інструмент для оцінки, як депутати підтримували реформаторські закони. ІПР показує, наскільки максимально можливий внесок зробив обранець у прийняття 247 прогресивних та 9 анти-реформаторських законів, які використовувалися в індексі iMoRe. Ці закони відбирали й оцінювали понад 40 незалежних експертів.

Також розраховано, як змінювався ІПР кожного нардепа з початку його роботи у Раді 8-го скликання, а також його внесок у 10 напрямів реформ. Індекс оновлюватиметься кожну сесію до парламентських виборів. Ми реалізували цей проект з вашою допомогою, щоб українці мали можливість зробити більш свідомий вибір.

x

На жаль, пошук не дав результату. Спробуйте пошукати у списку {{visibility === 'all' ? '«Склали мандат»' : '«Всі депутати»'}}.

 • {{item.firstname}} {{item.surname}}
  {{item.type_elect === '2' ? 'Мажоритарник':'За списком'}}
  Корисність: {{Math.floor(item.score*100)}}%
  Відвідування: {{Math.round(item.absent)}}%
  {{formatIncomes(item.incomes).string}}
  {{item.fractionFull}}
  {{item.firstname}} {{item.surname}}
 • {{maps.filtersMap[visibility].toUpperCase()}}

  Кількість: {{filteredItems.length}} {{selectionStatistics.length | pluralize}}
  Середні показники:
  Корисність: {{selectionStatistics.score}}%
  Вік: {{selectionStatistics.age| years}}
  Відвідування: {{selectionStatistics.absent}}%
  Участь у голосуваннях: {{selectionStatistics.vote}}%
  Відсоток мажоритарників: {{selectionStatistics.majors}}%
  Дохід: {{formatIncomes(selectionStatistics.incomes).string}}/особа

  Як читати рейтинг

  Про що кажуть цифри

  Індекс підтримки реформ (назва проекту - «ККД депутата») демонструє, як кожний обранець голосував за реформаторські й антиреформаторські закони.

  Голосування за прогресивні закони (й неголосування за контрреформаторські) — це важлива частина роботи кожного депутата. Тим не менш Індекс підтримки реформ не є комлексною оцінкою роботи чи ефективності депутата.

  Що таке Індекс підтримки реформ

  Індекс підтримки реформ (ІПР) показує, скільки балів з максимально можливих набрав кожний депутат, голосуючи за 256 реформаторських законів, які були ухвалені Радою VIII скликання протягом перших шести сесій.

  Які закони вважаються реформаторськими

  Для розрахунку ІПР використовувались закони з Індексу моніторингу реформ iMoRe — аналітичного інструменту, який надає кількісну оцінку прогресу економічних реформ в Україні.

  Що два тижні понад 40 незалежних експертів визначають, які прийняті нормативні акти є реформаторськими (або антиреформаторськими), та оцінюють їх за шкалою від -5 до +5. (Один закон може бути оцінений за декількома напрямами реформ, наприклад, одночасно сприяти зниженню корупції та покращувати бюджетну дисципліну).

  Протягом роботи парламенту за перші шість сесій експерти iMoRe оцінили більше 700 нормативних актів, у тому числі 256 законів, ухвалених Верховною Радою та підписаних Президентом (9 з них визнані антиреформаторськими й отримали від’ємні оцінки). Наприклад, закон «Про національну поліцію» отримав +4 бали, а закон про запровадження е-декларування для антикорупційних активістів та членів наглядових рад державних підприємств — -5 балів. Експертні оцінки, отримані цими законами, й були покладені в основу розрахунку ІПР.

  Як ми рахували Індекс підтримки реформ депутата

  Депутат, який підтримав (голосував «ЗА») реформаторський або антиреформаторський закон, отримує стільки балів, скільки було присвоєно цьому закону. В інших випадках бали нардепу не нараховуються.

  Якщо скласти оцінки, отримані всіма позитивними реформаторськими законами, то вийде сума у 416 балів. Це 100%, або максимум, який міг би набрати депутат Верховної Ради VIII скликання, якби голосував за всі реформаторські закони й не підтримав жодного антиреформаторського.

  Індекс підтримки реформ депутата — це сума балів кожного конкретного нардепа, яку він отримав за результатами голосування за всі реформаторські й антиреформаторські закони, поділена на максимально можливі 416 балів. ІПР показує відстань до максимуму (distance to frontier). Для спрощення сприйняття ми даємо цей показник у відсотках. ІПР може бути від’ємним, якщо депутат підтримував антиреформи.

  Наприклад, ІПР лідера рейтингу Івана Спориша — 96%. Він проголосував за 228 прогресивних та 8 антиреформаторських законів, сумарна оцінка яких — 400 балів (що становить 96% від максимуму).

  Що таке ІПР депутата за напрямами реформ

  Експерти iMoRe оцінюють вплив законів на 24 напрями реформ. Тому ми змогли розрахувати Індекс підтримки реформ депутатів для кожного з цих 24 напрямів.

  На картці кожного депутата ми показуємо, як він підтримував реформаторські закони за десятьма напрямами. П’ять напрямів, відображених у лівій діаграмі, — лідери за значенням індексу iMoRe (саме в цих сферах парламент прийняв найбільшу кількість реформаторських законів чи найбільш вагомі з них). У правій діаграмі — «Улюблені реформи обранця» — наведені напрями, за якими ІПР цього депутата найбільший. (Напрями в лівій і правій діаграмах можуть дублюватися.)

  Також ми надали можливість сортування депутатів за рівнем підтримки ТОП-5 реформаторських напрямів.

  Динаміка ІПР

  Ми порахували, як змінювався ІПР кожного депутата протягом його роботи в Раді VIII скликання. Це дає змогу зробити припущення щодо пріоритетів депутата.

  ІПР депутатів, які працювали менше шести сесій

  За останні три роки 461 людина отримала депутатський мандат, але ми проаналізували діяльність тільки 452 обранців, оскільки дев’ятеро склали мандат на початку грудня 2014-го й перейшли на роботу до Кабінету Міністрів. Відтоді парламент з різних причин залишили ще 30 депутатів. На їхнє місце зайшли інші обранці, які працюють менше трьох років. ІПР тих, хто вибули, і новачків ми рахували відносно максимальної кількості балів, яку вони теоретично могли набрати саме за період роботи у ВР.

  Показники депутатів, які вибули, у загальному рейтингу не враховано. Інформацію щодо них можна знайти в окремому розділі — «Склали мандат».

  Додаткові показники

  1. Прізвище — сортування за алфавітом.
  2. Відвідування - відсоток пленарних засідань, на яких був присутній депутат за даними письмової регістрації. UPD: Звертаємо увагу, що у попередній версії «ККД Депутата» був показник «прогули», який показував відсутність депутата за даними електронної реєстрації.
  3. Участь у голосуваннях — відсоток голосувань, у яких брав участь нардеп (натиснув на кнопку «ЗА», «Проти» чи «Утримався») від усіх голосувань, що відбулись протягом роботи депутатом. Даних щодо кількості голосувань Надії Савченко немає.
  4. Дохід — сумарний дохід депутата за 2016 рік (з часом оновлюватиметься) згідно з даними щорічної декларації, розділ «Доходи, у тому числі подарунки».
  5. Джерело: сайт declarations.com.ua. Якщо декларація за 2016 рік відсутня, ми ставили дохід 0 грн.
  6. Депутатський стаж — скільки працює депутатом протягом свого життя. Наприклад, рекордсмен Юхим Звягільський був депутатом Рад усіх скликань і працює нардепом уже понад 10 000 днів.