ККД депутатів:
ЯК ДЕПУТАТИ ПІДТРИМУЮТЬ РЕФОРМИ
how to use infografic
how to use infografic
how to use infografic
how to use infografic
how to use infografic

ККД депутатів — Індекс підтримки реформ — оцінка роботи кожного депутата і депутатки в парламенті. Вокс Україна проаналізував всі голосування за прогресивні та антиреформаторські закони, відібрані іншим проєктом Воксу — Індексом реформ.

Останнє оновлення: 02.01.2024

refresh
Фракції
refresh
Досвід
refresh
Статус
refresh
Стать
Результат:
{{currentFilterName()}}
Кількість: {{filteredItems.length}} {{selectionStatistics.length | pluralize}}
Середні показники:
Корисність: {{formatResulValue(selectionStatistics.score)}}%
Вік: {{formatResulValue(selectionStatistics.age) | years }}
Відсоток мажоритарників: {{formatResulValue(selectionStatistics.majors) }}%

Нажаль, пошук не дав результату. Спробуйте пошукати у списку {{!visibility.includes('out') ? '«Склали мандат»' : '«Всі депутати»'}}.

Card image cap
{{item.surname}} {{item.firstname}}
{{item.fractionFull}}
Рейтинг: {{item.rank}} місце
{{parseInt(item.type_elect) == 2 ? 'Мажоритарник':'За списком'}}
Корисність: {{Math.floor(item.score*100)}}%
{{item.surname}} {{item.firstname}}
{{item.fractionFull}}
{{parseInt(item.type_elect) == 2 ? 'Мажоритарник':'За списком'}}
Корисність: {{Math.floor(item.score*100)}}%
{{item.surname}} {{item.firstname}}
Результат:
{{currentFilterName()}}
Кількість: {{filteredItems.length}} {{selectionStatistics.length | pluralize}}
Середні показники:
Корисність: {{formatResulValue(selectionStatistics.score)}}%
Вік: {{formatResulValue(selectionStatistics.age) | years }}
Відсоток мажоритарників: {{formatResulValue(selectionStatistics.majors) }}%

Як читати рейтинг

Про що кажуть цифри

Коефіцієнт корисної дії депутатів (або Індекс підтримки реформ) демонструє, як кожний обранець чи обраниця голосували за реформаторські й антиреформаторські закони. Завдяки ККД громадяни можуть відстежувати, хто з їхніх обранців активно підтримує реформаторський курс, а хто гальмує зміни. Також можна перевірити інформацію щодо корисності за сесіями, за якою системою обравці пройшли до парламенту, скільки скликань вони працюють, тощо. ККД є важливим інструментом демократії, забезпечуючи прозорість і підзвітність народних обранців перед виборцями.

Дисклеймер. ККД не може бути єдиним критерієм оцінки діяльності народного депутата чи депутатки. Вичерпний перелік обов’язків нардепа/ки наведено у законі «Про статус народного депутата». Крім того, важливо зважати на репутацію того чи іншого народного обранця: наявність фактів недоброчесної поведінки, як-от участь у корупційних скандалах чи підкуп виборців, порушення при декларуванні тощо.

Оскільки врахувати всі фактори в одному рейтингу неможливо, ми сконцентрувалися на підтримці народними депутатами важливих змін економічних і суспільно-політичних «правил гри» в країні.

Щоб дізнатися більше про народного депутата, ми заохочуємо користуватися різними джерелами інформації: журналістськими розслідуваннями, аналітичними продуктами інших громадських рухів. Наприклад, громадський рух «ЧЕСНО» створив портал Політхаб, де зібрав біографії багатьох українських політиків включно з фактами їхньої недоброчесної чи злочинної поведінки та голосування за шкідливі законопроєкти.

Що відображає Коефіцієнт корисної дії депутатів

Коефіцієнт корисної дії (ККД) показує, скільки балів з максимально можливих набрав кожний депутат за час своєї каденції, голосуючи за реформаторські й антиреформаторські закони. Інструмент враховує лише ухвалені Верховною Радою закони та оновлюється після закінчення кожної сесії.

Які закони вважаються реформаторськими

Для розрахунку ККД використовуються закони з Індексу реформ - аналітичного інструменту, який з 2015 року надає кількісну оцінку прогресу реформ в Україні. Близько 30 експертів оцінюють кожен закон за шкалою від -5 до +5 відповідно до його очікуваного впливу на «правила гри» в країні. Більше про проєкт можна дізнатися за посиланням

Протягом роботи парламенту IX скликання за одинадцять сесій експерти Індексу реформ оцінили 457 законів, ухвалених Верховною Радою та підписаних Президентом. Наприклад, Закон про регулювання ринку деривативів отримав +3 бали а закон про зміну процедури притягнення депутатів до кримінальної відповідальності задля скасування їх недоторканості отримав -2 бали. Експертні оцінки, отримані цими законами, й були покладені в основу розрахунку ККД.

Як ми рахували ККД депутатів

Депутат/ка, які підтримали (голосував “ЗА”) реформаторський або антиреформаторський закон, отримують стільки балів, скільки було присвоєно цьому закону. В інших випадках бали не нараховуються. Для спрощення ми даємо цей показник у відсотках (відношення набраних балів до максимально можливих).

Якщо депутат/ка підтримали усі реформаторські закони й не голосували за антиреформаторські, то у підсумку вони мають 100%. ККД може бути від’ємним, якщо депутат/ка підтримував антиреформи.

ККД одного з лідерів рейтингу Олександра Пасічного - 97% (друге місце). Він склав присягу, як і більшість депутатів, у 2019 році.

ККД депутатів, які отримали мандат не з початку роботи дев'ятого скликання Ради

У 2019 році 438 людини отримало депутатський мандат. За час роботи Ради хтось може позбутися мандату, або перейти на посади у виконавчій владі, тощо. У нашій базі є всі, хто більше одного дня був народним депутатом. Діючих депутатів момент оновлення ККД – 399.

ККД тих, хто вибули, і новачків ми рахуємо відносно максимальної кількості балів, яку вони теоретично могли набрати саме за період їх роботи у ВР.

У випадку, коли депутат/ка склали присягу після початку роботи дев'ятого скликання, це відображено у графіку за сесіями.

Показники депутатів, які вибули, у загальному рейтингу не враховано. Інформацію щодо них можна знайти в окремому розділі – “Втратили мандат”.

Що таке ККД депутата/ки за напрямами реформ

Експерти Індексу реформ оцінюють вплив законів на 29 напрямів реформ. Тому ми розрахували Індекс підтримки реформ депутатів для кожного з цих 29 напрямів. Топ-5 серед напрямів за все IX скликання ми винесли на картки депутатів, щоб побачити їх участь в ухваленні найбільш реформаторських законів.

П’ять напрямів, відображених у лівій діаграмі, – лідери за значенням Індексу реформ (саме в цих сферах парламент набрав найбільше балів Індексу реформ). У правій діаграмі – “Улюблені реформи обранця” наведені напрями, за якими ККД цього депутата найбільший. Напрями в лівій і правій діаграмах можуть дублюватися.

Винятки для депутатів

Деякі народні депутати залишили депутатські обов'язки з поважних причин. Для них ми не враховуємо їхні пропуски голосувань, тож їхній рейтинг не знижується через відсутність на засіданнях парламенту.

Нардепи, що долучилися до лав ЗСУ: Лозинський Р., Костенко Р. (Голос), Забродський М. (ЄС), Рудик С. (За майбутнє) та Юраш С. (Слуга Народу), Буймістер Л. (позафракційна). Зінкевич Я. (ЄС) працює командиркою добровольчого батальйону Госпітальєри. З 24 лютого 2022 року ми не враховували голосування цих нардепів, якщо вони були відсутні на засіданні.

Зазначимо також, що у лютому 2023 року Верховна Рада відсторонила від участі у пленарних засіданнях народного депутата Гео Лероса. У листопаді 2023 року Верховний Суд постановив, що це відсторонення було незаконним. Зважаючи на ці фактори, ми не знижували його оцінку через відсутність під час дев’ятої сесії, однак депутат все одно одержав 0 балів за дев’яту сесію, оскільки він не голосував за жоден із реформаторських законів, коли мав можливість це робити під час дев’ятої сесії. За деякими відкритими джерелами, Гео Лерос приєднався до лав захисників України. Ми не отримали відповіді на наш запит стосовно цього питання, тому щойно ця інформація підтвердиться, ми оновимо рейтинг народного депутата.

Для депутаток, які перебували у декретній відпустці, пропущені голосування не впливали на їхній рейтинг у наступні періоди:

Олександра Устінова («Голос»), 29.01.22 – 06.09.22;
Анастасія Ляшенко («Слуга Народу»), 06.02.23 – дотепер;
Альона Шкрум («Батьківщина») 23.11.2023 – 23.04.2024;
Софія Федина («Європейська солідарність»), 20.10.2023 – 22.02.2024;
Лариса Білозір («Довіра»), 28.11.22 – 18.04.23;
Анна Скороход («За майбутнє»), 09.12.19 – 28.04.20;
Єлизавета Ясько («Слуга Народу»), 23.03.23 – 11.08.23;
Юлія Світлична (Позафракційна), 27.03.21 – 15.08.21;
Дар’я Володіна («Слуга Народу»), 06.11.22 – 02.05.23;
Ольга Коваль («Слуга Народу»), 07.06.23 – 26.10.23;
Леся Василенко («Голос»), 23.03.21 – 21.09.21;
Людмила Марченко («Слуга Народу»), 12.07.23 – 10.01.24;
Анастасія Радіна («Слуга Народу»), 04.12.19 – 23.04.20;
Ольга Саладуха («Слуга Народу»), 16.06.23 – 07.11.23.

Якщо Ви знаєте про об’єктивні та поважні причини відсутності депутата під час голосування, будь ласка, напишіть нам, і ми перерахуємо її/його рейтинг.

Примітки:

Також слід зауважити, що оскільки перша сесія чинної Ради тривала один день (29 серпня 2019 р.), розрахунок ККД ведеться з другої сесії.

Ми не включали до ККД вісім законів з Індексу реформ через те, що дані про голосування за них відсутні на сайті Верховної Ради. Всі вони були підписані президентом на початку повномасштабного вторгнення рф і мали позитивну оцінку експертів Індексу реформ. У відповідь на наш запит ВРУ повідомила, що у з 3 березня по 14 квітня 2023 року голосування у залі засідань здійснювалися за допомогою електронної системи без поіменної фіксації результатів з міркувань безпеки.