КОНСПІРОЛОГІЯ: CDC готує концентраційні табори в США для осіб з груп ризику | VoxUkraine

КОНСПІРОЛОГІЯ: CDC готує концентраційні табори в США для осіб з груп ризику

28 Листопада 2020
FacebookTwitterTelegram
1188

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють статтю, у якій міститься низка фейків та теорій змов про природу пандемії та карантинних заходів у США. Спростовуємо по черзі кожну з них.

У тексті статті розміщено переклад тексту з американського онлайн-медіа Natural News. Згідно з оцінками Media Bias/Fact Check, це ЗМІ поширює неправдиві факти разом із конспірологічними та псевдонауковими теоріями.

Ініціатива Media Bias/Fact Check агрегує дослідження та оцінки різних ЗМІ незалежних фактчекерів і медіа-аналітиків.

Хибна теза 1. Американські Центри з контролю над захворюваннями (Centers for Disease Control, CDC) планують створити концентраційні табори – «зелені зони» – і силоміць завозити туди людей із груп високого ризику.

Американські фактчекери вже спростовували подібні твердження.

Передусім, Центри з контролю над захворюваннями – урядова організація США з громадського здоров’я, яка не має повноважень правоохоронних органів чи військових сил. Повноваження працівників Центрів щодо ізоляції особи з підозрою на небезпечне захворювання були законодавчо закріпленими задовго до початку пандемії COVID-19, ще 1944 року.

Хоча, справді, CDC має т. зв. «карантинні заклади» в різних місцях країни, їх використовують для тимчасової ізоляції громадян, які прибувають з-за кордону. У лютому частину цих закладів розмістили в приміщеннях, що належать військовим силам США. Ці приміщення використовували тимчасово для 14-денної ізоляції громадян, яких евакуювали з Уханя та круїзів, а після отримання негативних тестів – відпускали.

Немає підстав вважати, що такі заходи епідеміологічного контролю мають на меті роз’єднати родини та знищити людей у групі ризику. 

Тези про плани зі створення «зелених зон» усередині США, щоб силоміць вилучати людей із груп ризику з їхніх домівок, є маніпулятивним висновком з одного липневого документу CDC. 

У цьому документі містяться проміжні міркування щодо можливого погіршення епідемічної ситуації та потреби ізолювати людей із груп ризику. Тут згадуються різні чинники, які ставлять під сумнів потребу та ефективність таких заходів через брак емпіричних досліджень. Тобто, CDC лише пропонує дослідити сукупність факторів, які треба врахувати для того, щоб вдаватися до таких суворих заходів у песимістичному сценарії розвитку пандемії.

Із часу появи цього документа в США не створили жодної «зеленої зони» для ізоляції осіб з груп ризику. Натомість CDC рекомендує ретельно мити та дезінфікувати руки, не торкатись обличчя брудними руками, носити маски та дотримуватись соціальної дистанції.

Хибна теза 2. Зосередження людей у таких таборах дасть змогу представникам CDC примусово вакцинувати цих людей.

Американські фактчекери вже спростовували подібні заяви.

У працівників Центрів з контролю над захворюваннями немає повноважень вакцинувати будь-кого без їхньої згоди. Спершу в подібних фейках посилались на законодавчий акт Департаменту здоров’я й гуманітарної служби США 2016 року. Поява цього документа була спричинена епідеміями інших захворювань, зокрема Еболи та MERS. У ньому зазначено, що заради збереження життя та здоров’я людей деякі права й свободи людей можуть бути тимчасово обмежені, зокрема примусом до самоізоляції чи карантину. 

Проте цим законодавчим актом не дозволена жодна «примусова вакцинація».

Немає доказів, що пандемія COVID-19 була спричинена бажанням влади вакцинувати населення.

Хибна теза 3. Армія контактних відстежувачів (contact tracers) будуть захоплювати домівки й райони й організовувати там концтабори. У Каліфорнії губернатор уже шукає 20 тис. таких відстежувачів для цієї роботи.

Завдання агентів з відстеження контактів – встановити коло спілкування особи, у якої підтвердили COVID-19, щоб повідомити контактним особам про необхідність самоізоляції та тестування. Більша частина такого відстеження та повідомлення відбувається через віддалений зв’язок (телефон, онлайн-спілкування тощо). 

Губернатор штату Каліфорнія Ґевін Ньюсом заявляв у травні цього року, що влада штату планує навчити 20 тис. агентів з відстеження контактів. Сам губернатор порівняв таку кількість людей із «армією», проте немає підстав вважати, що це порівняння насправді означало створення справжньої мілітарної групи.

Немає доказів, що відстежувачі контакті насправді готуються захоплювати домівки й райони в містах задля поступового розділення членів родин і їхнього знищення.

Хибна теза 4. В Огайо губернатор Девайн наказав FEMA встановити ізолятори, де триматимуть усіх, хто мав контакт чи позитивний результат. Невинних людей тестуватимуть неефективним тестами й діагностуватимуть хибний діагноз.

Американські фактчекери вже спростовували подібний фейк.

Федеральне агентство з подолання надзвичайних ситуацій (Federal Emergency Management Agency, FEMA) – це орган виконавчої влади США, що перебуває в підпорядкуванні Департаменту внутрішньої безпеки. Зокрема, через це агентство відшкодовують або надають кошти щодо подолання наслідків пандемії COVID-19.

Губернатор штату Огайо Майк Девайн офіційно спростував фейки, що нібито влада штату доручила FEMA створити табори для самоізоляції окремих осіб. Наказ очільника департаменту громадського здоров’я штату Огайо, на який посилалися у фейках спершу, стосується відшкодування коштів через FEMA особам, які хочуть самоізолюватися в готелях, щоб не наражати на небезпеку інших членів родини в себе вдома. Зокрема, цей механізм покриває тимчасове проживання у готелях медичних працівників, які не хочуть наражати на небезпеку родину вдома. Це відшкодування коштів ніяким чином не стосується планів зі створення «таборів» для розділення родин силоміць. 

Фейки про неефективність тестів на COVID-19 ми вже спростовували тут і тут.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний