Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють інформацію про міжнародний договір про пандемію, який незабаром збираються підписати світові лідери. При цьому обговорюють введення нових назв для штамів коронавірусу: замість «британський», «південноафриканський», «індійський», «бразильський», говорять про використання нових назв — Альфа, Бета, Гамма та Дельта. Далі — проводять паралелі з твором Олдоса Хакслі «Прекрасний новий світ», де альфа, бета, гамма та дельта вживали на позначення каст у суспільстві. Цим доносять, що світ начебто поділять за коронавірусними штамами на різні касти, де Велика Британія (із поширеним штамом Альфа) повинна бути вищою за ПАР (із поширеним штамом Бета), яка повинна бути вищою за Бразилію (із поширеним штамом Дельта), яка повинна бути вищою за Індію (із поширеним штамом Гамма). Такому поділу начебто сприятиме міжнародний договір про пандемію.
У цій розповіді посилаються на Daily News Brief (щоденний огляд новин) від CFR (Council on Foreign Relations, у перекладі — Рада з міжнародних відносин), яку називають «глобальним міністерством іноземних справ». Також стверджують, що всі прогнози організації є «вже визначеними кроками, які неодмінно реалізуються в найкоротші терміни».
Утім, це типова конспірологія. Далі — розбираємо, із чого вона складається.
Валентина Кисельова, яка поширює описану розповідь, представляється як лікарка та незалежна експертка з біоетики та біобезпеки. Утім, ми не знайшли цитування Кисельової у надійних джерелах інформації.
Чому Альфа, Бета, Гамма, Дельта?
Наприкінці травня ВООЗ прийняла рішення називати штами коронавірусу літерами грецького алфавіту. Так організація хоче уникнути стигматизації держав, у яких початково виявили варіанти коронавірусу. Тому нова назва британського штаму (B.1.1.7) — Альфа, південноафриканського (B.1.351) — Бета, бразильського (P.1) — Гама, індійського (B.1.617.2) — Дельта. Ці варіанти ВООЗ визначила як «варіанти, які викликають занепокоєння» — порівняно з початковим варіантом SARS-CoV-2 вони або швидше передаються, або спричиняють більш складний перебіг захворювання, або ж на них менше діють медико-санітарні чи соціальні заходи (наприклад, вакцини чи терапевтичні препарати).
Утім, є й інші штами, за якими слідкує ВООЗ — їх відносять до категорії «варіанти, які викликають інтерес». Такі штами або викликали утворення кластерів захворювання, або цікавлять ВООЗ з інших причин. Станом на 15 червня, таких штамів сім: Епсілон (B.1.427/B.1.429), Зета (P.2), Ета (B.1.525), Тета (P.3), Йота (B.1.526), Каппа (B.1.617.1) та Лямбда (C.37).
Назви отримують лише «варіанти, які викликають занепокоєння» та «варіанти, що викликають інтерес» — їх називають у хронологічному порядку виявлення по порядку грецького алфавіту.
У творі «Прекрасний новий світ» Олдос Хакслі описує п’ять класів (від найвищого до найнижчого): альфа, бета, гамма, дельта та епсілон. І класи діляться на підгрупи — плюс та мінус. Утім, безпідставно проводити паралелі між класами у художньому творі та штамами коронавірусу, а тим паче пріоритизувати держави за назвою штаму, який вперше зафіксували саме у цій державі.
Крім того, літери грецького алфавіту часто використовують у математиці, фізиці, хімії, астрономії, інших науках. Наприклад, альфа та бета — основні показники для оцінки акцій, фонду, інвестиційного портфелю; іонізуюче випромінювання поділяють на три види — альфа, бета та гамма; епсілон використовують для позначення еластичності в економіці.
До речі, у одній країні можуть вперше фіксувати декілька штамів коронавірусу. Наприклад, штами Гамма та Зета вперше зафіксували у Бразилії, Дельта та Капа — у Індії, Епсілон та Йота — у США, а штам Ета не має чіткої країни походження, бо його одночасно виявили у кількох країнах. Це ще раз підтверджує, що нелогічно будувати ієрархію країни за назвою штамів SARS-CoV-2.
Міжнародний договір про пандемію
Міжнародний договір про пандемію — ініціатива 25 голів урядів та очільників міжнародних агенцій, яку вони оприлюднили у спільному комюніке наприкінці березня. Мета цього договору — заохочення загальнодержавного підходу та участі всього суспільства, зміцнення національних, регіональних і глобальних спроможностей та стійкості до майбутніх пандемій. Це включає значне розширення міжнародного співробітництва для поліпшення, наприклад, систем сповіщення, обміну даними, досліджень та місцевого, регіонального й глобального виробництва та розповсюдження медичних засобів протидії та заходів із забезпечення громадського здоров’я, таких як вакцини, ліки, засоби діагностики та засоби індивідуального захисту.
Утім, у комюніке, яке ініціює підписання міжнародного договору про пандемію, не йдеться про жодний поділ чи ієрархізацію країн.
Рада з міжнародних відносин
Рада з міжнародних відносин (Council on Foreign Relations) — це неприбуткова позапартійна політична організація у США. Серед іншого, вона видає журнал Foreign Affairs. Організація не є «глобальним міністерством іноземних справ». А висновки про те, що прогнози організації є оприлюдненням завідома визначених рішень, — безпідставні.
У повідомленні говорять про розсилку CFR Daily News Brief, яка виходить кожного буднього дня, а саме про випуск за 1 червня. У розсилці — короткий підсумок світових новин із аналізом CFR. У розсилці за 1 червня новина про ініціативу підписати міжнародний договір про пандемію та новина про нові назви штамів коронавірусу з використанням грецького алфавіту стояли поруч. Обговорення цих подій лише співпало в часі, стверджувати про приховані зв’язки — безпідставно.