Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють фото чотирьох президентів та прем’єр-міністрів країн Африки, які померли у 2020-2021 роках, та зазначають, що ці керівники держав загинули у боротьбі з коронавірусом. Автори дописів натякають, що ці президенти померли не випадково, бо вони заперечували пандемію.
Однак, це — конспірологія.
Не всі з перелічених керівників держав заперечували загрозу пандемії та відмовлялись вводити обмеження. Крім того, причини смерті у них різні, а стверджувати, що через непокору їх вбили, підстав немає.
Цей фейк вже спростовували незалежні фактчекери з Reuters.
Розглянемо ситуацію у кожній з країн детальніше.
Танзанія
Джон Магуфулі, президент Танзанії, помер 17 березня 2021 року. Згідно з офіційною інформацією, Магуфулі помер від хвороби серця. Утім, перед його смертю з’явились чутки, що Магафулі захворів COVID-19 і лікувався від нього протягом двох тижнів перед смертю. Утім, доказів того, що президент справді хворів на COVID-19, немає.
Магуфулі справді скептично ставився до пандемії та пропонував народні методи лікування від захворювання, але стверджувати, що за це його вбили, підстав немає.
Кот-д’Івуар
Прем’єр-міністр Кот-д’Івуару Амед Бакайоко помер 10 березня 2021 року в госпіталі в Німеччині, там він лікувався від раку. Крім того, Бакайоко ніколи не заперечував існування пандемії чи надійність вакцин. Бакайоко сам двічі хворів на COVID-19.
А Кот-д’Івуар був однією з перших країн, яка отримала вакцини в рамках COVAX. 26 лютого в країну доставили 504 тисячі доз.
еСватіні
Амброз Дламіні, прем’єр-міністр еСватіні (раніше — Свазіленд), помер 13 грудня 2020 року. За два тижні до того у нього виявили COVID-19, Дламіні лікувався у ПАР. Утім, прем’єр-міністр не заперечував існування пандемії, а в країні були запроваджені обмеження для боротьби з COVID-19.
Бурунді
Президент Бурунді П’єр Нкурунзіза помер від серцевого нападу. Згідно з інформацією The Guardian, причиною проблем з серцем міг стати коронавірус. Утім, офіційного підтвердження, що Нкурунзіза хворів на COVID-19 немає.
Президент Бурунді справді ставився скептично до пандемії та відмовився вводити карантинні обмеження, в країні проводили великі спортивні заходи та політичні демонстрації.
Утім, стверджувати, що Нкурунзізу вбили за відмову вводити карантинні обмеження підстав немає.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний