КОНСПІРОЛОГІЯ: США знали про землетрус, але умисно не попередили Ердогана

КОНСПІРОЛОГІЯ: США знали про землетрус, але умисно не попередили Ердогана

15 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
1040

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито США, маючи наукову базу та відповідні технології для прогнозування землетрусів, не повідомили президенту Туреччини Реджепу Ердогану, що Туреччина під загрозою. Автори стверджують, що американське керівництво зробило це навмисно. Аби пізніше зробити «вкид», ніби президента Туреччини попереджали про можливу небезпеку, й у такий спосіб послабити його підтримку серед народу на наступних президентських виборах.

Утім, це конспірологічна теорія. Адже сейсмологи не можуть точно передбачити де і коли станеться землетрус. Вони можуть лише сказати, яка ймовірність землетрусу у певному регіоні на певну кількість років.

Докторка фізико-математичних наук Юлія Семенова у коментарі Суспільному пояснила, що Туреччина розташована  на стику трьох тектонічних плит, тому землетруси у країні — не рідкість.

«На кордоні, де дві або, як у цьому випадку, три плити стикаються, відбуваються коливання, що спресовують і деформують кору Землі. Зрештою тиск посилюється настільки, що плити ковзають одна вздовж іншої», сказала у коментарі NBC News геофізик із Геологічної служби США Дара Голберг.

Сейхун Пускулджу, сейсмолог і координатор Турецького фонду землетрусів у Стамбулі, каже, що землетрус не був несподіванкою. У дослідженні «Динаміка ґрунту та землетрусна інженерія», опублікованому у березні 2022 року, Арзу Арслан Келам з Близькосхідного технічного університету в Анкарі та її колеги припустили, що центр міста Газіантеп зазнає середньої та серйозної шкоди від землетрусу магнітудою 6,5 балів. 

Попри це сейсмологи пояснюють, що у землетрусів немає певного сезону, коли вони найбільш імовірні, і зміна клімату загалом не є фактором, що сприяє цьому. «Ми ніколи не знаємо, що на нас чекає, це є викликом для сейсмології в цілому», — заявила Голберг.

Через численні лінії розломів у Туреччині зростає ризик, що інші райони країни також можуть постраждати від землетрусів. 

Проте президент Туреччини Реджеп Ердоган не буде скасовувати вибори, заплановані на травень. Видання Вloomberg повідомляє, що ці вибори дійсно будуть складними для Ердогана. Зокрема тому, що в постраждалих від землетрусу регіонах проживає населення, яке, як правило, голосує за партію Ердогана. Тому здатність уряду пом’якшити наслідки катастрофи, направити допомогу постраждалим є головним викликом для Ердогана перед виборами.

6 лютого в Туреччині та Сирії стався землетрус магнітудою 7,8 бала. Станом на 9 лютого у Туреччині загинули 17 134 людей, у Сирії — 3317 осіб. За даними турецького агентства з боротьби зі стихійними лихами AFAD, епіцентром землетрусу магнітудою 7,4 бала стала турецька провінція Кахраманмараш, розташована поблизу кордону з Сирією. Пізніше відбувся потужний афтершок магнітудою 7,5 бала. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний