КОНСПІРОЛОГІЯ: The Economist у 2013 році передбачили, що ХАМАС на параплані атакуватиме Ізраїль, а прем`єром Ізраїля буде Нетаньягу

КОНСПІРОЛОГІЯ: The Economist у 2013 році передбачили, що ХАМАС на параплані атакуватиме Ізраїль, а прем`єром Ізраїля буде Нетаньягу

31 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
430

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито на обкладинці The Economist 2013 року показано, що ХАМАС вторгнеться до Ізраїля на парапланах, а прем`єром останнього буде Беньямін Нетаньягу. На ілюстрації серед іншого зображене зіткнення представника терористичного угрупування ХАМАС з прем`єр-міністром Ізраїля Нетаньягу, чоловіки летять на дельтапланах на зустріч одне одному, між ними утворюється шар диму із написом «гнів».

Утім, це конспірологічна теорія. Беньямін Нетаньягу очолював уряд на момент чергового загострення відносин між Ізраїлем та ХАМАСом у 2012 році. Сторони обмінювались масованим ракетними обстрілами, без застосування піхоти, саме це і зобразили на обкладинці.

Скриншот допису

За зворотним пошуком у Google Images ми знайшли цю обкладинку. Ілюстрація, яку поширили у мережі, та обкладинка The Economist ідентичні.

Вгорі — допис, який поширили у мережі; внизу — обкладинка The Economist 

Оскільки випуск опублікували на Різдво, у редакції вирішили зробити номер подвійним та включити інформацію про події одразу за два тижні за період з 22 грудня 2012 року по 4 січня 2013 року. Ця дата є важливою, оскільки пояснює, чому автори зобразили протистояння Ізраїля та ХАМАСу.  

ХАМАС («Рух ісламського опору») — радикальне воєнізоване угрупування, що базується у секторі Гази на східному узбережжі Середземного моря між Ізраїлем та Єгиптом. Рух виник у 1987 році, від самого заснування його прибічники ставили за мету знищення держави Ізраїль та створення на її території ісламської палестинської держави. Низка країн, серед яких Ізраїль, країни ЄС, Канада, США, Японія визнали ХАМАС терористичною організацією.

За місяць до випуску номера, 5 листопада 2012 року ізраїльські військові застрелили палестинця, який прямував до паркану на кордоні з Ізраїлем, та не реагував на попередження. Пізніше палестинські медики заявили, що загиблий мав проблеми з психічним здоров’ям та не мав при собі зброї.

10 листопада палестинські бойовики обстріляли ізраїльський військовий джип, який патрулював територію на кордоні з сектором Газа, унаслідок інциденту чотири солдати отримали поранення. У відповідь Ізраїль завдав авіаудару по сектору Гази, вбивши чотирьох палестинців. Далі палестинські бойовики обстріляли міста на півдні Ізраїля. 

Після короткострокового припинення вогню, 12 листопада ракетні обстріли території Ізраїля поновилися. 14 листопада у результаті авіаудару з боку Ізраїля загинув глава військового крила ХАМАС Ахмед Джабарі та ще шестеро бойовиків. Саме цей день є початком ізраїльської військової операції «Хмарний стовп». «Світ повинен зрозуміти, що Ізраїль не буде сидіти склавши руки перед обличчям спроб нападу на нас. Ми готові посилити нашу відповідь», заявив тоді прем`єр-міністр Ізраїля Беньямін Нетаньягу, який обіймав цю посаду з лютого 2009 року до червня 2021 року та знову очолив уряд з грудня 2022 року

У Збройних силах Ізраїля тоді зазначали, що розпочали ці дії з метою зменшення кількості ракетних обстрілів цивільного населення Ізраїля. Бойові дії тривали до 21 листопада 2012 після чого, за сприяння США та Єгипту, сторони домовились про припинення вогню. 

Під час операції військові Ізраїля атакували ворожу інфраструктуру за допомогою авіації та артилерії, при цьому не проводячи наземну операцію у секторі Гази. За цей час із сектора Газа по Ізраїля випустили 1506 ракет. Протягом всього конфлікту Ізраїль у відповідь завдавав понад сотню авіаударів на день, але даних про точну кількість ракет, випущених по сектору Гази, у вільному доступі немає. 

За даними Офісу ООН з координації гуманітарних питань, за час операції 134 палестинці загинули, понад 1000 отримали поранення. Ізраїльська сторона повідомила про 6 загиблих та ще 240 поранених осіб. Ймовірно, той факт, що бойові дії тривали із взаємними масованими ракетними атаками з обох сторін, без застосування піхоти, надихнули ілюстратора The Economist на створення такої обкладинки.

До того ж 7 жовтня 2023 року бойовики угрупування ХАМАС атакували Ізраїль не тільки на парапланах, це був лише один зі способів перетнути кордон. За словами контрадмірала Збройних сил Ізраїля Даніеля Хагарі, вторгнення відбувалось із землі, моря та повітря.

Окрім цього, на обкладинці The Economist літальний апарат більше нагадує дельтаплан, адже він має жорсткий каркас, який підтримує форму крила. У той час як бойовики ХАМАСу використовували параплани для проникнення на територію Ізраїля.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний