Купи долари, встанови VPN – й іди на**й: які пошукові запити були найпопулярнішими в Росії з початку війни?

Купи долари, встанови VPN – й іди на**й: які пошукові запити були найпопулярнішими в Росії з початку війни?

Photo: ua.depositphotos.com / ginasanders
6 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
985

Google Trends показують, що з початком повномасштабної війни в Україні росіяни стали більше думати про те, щоб купити долари та емігрувати. Вони також намагалися зрозуміти, яким буде ефект санкцій та чи подорожчають продукти. Після того, як інформація про російських полонених досягла Росії, вони почали шукати полонених. Найбільша кількість таких запитів походить з Бурятії, Іркутської, Волгоградської, Пензенської та Саратовської областей.

Не буде перебільшенням сказати, що російське вторгнення в Україну сколихнуло світ. Люди дивляться та шукають актуальні новини про війну, оскільки її вплив буде відчутний далеко за межами України та Росії. Водночас вони також цікавляться тим, що відбувається в Росії, та настроями росіян. Проте отримати таку інформацію цими днями стало складно, оскільки міжнародні новинні агенції, такі як BBC та CNN, призупинили мовлення у Росії, і водночас Росія повністю заблокувала чи обмежила доступ до популярних соцмереж, таких як Facebook та Twitter.

У цій статті ми розглядаємо Гугл-тренди, щоб отримати деяке уявлення, про що думають люди в Росії останніми днями. Якщо коротко, за допомогою Google Trends можна побачити частку пошукових запитів певного ключового слова чи теми у всіх пошукових запитах на всі теми у Google у певному місці та певний час. Отже індекс пошуку Google може допомогти зрозуміти, наскільки популярні певні теми, а також порівняти популярність різних тем. Хоча ця методика неідеальна, вона може дати нам певне відчуття того, про що думають люди в Росії, за часом та регіонами. 

Тренди пошуку пов’язаного з економікою

Насамперед ми порівнюємо індекс пошукових запитів “купити долари” та “продати долари” за останні 30 днів (рис. 1). Перед вторгненням різниця між частотою цих пошукових запитів була дуже малою. Однак, коли Росія оголосила визнання “незалежності” Л/ДНР 21 лютого, фразу “купити долари” стали шукати значно частіше, тоді як індекс пошуку “продати долари” залишився на попередньому рівні. Це означає зростання попиту на долари. 

Індекс пошукових запитів “купити долари” досяг піку 24 лютого, коли Росія оголосила повномасштабне вторгнення в Україну. Різке зростання попиту на долари не дивує, зважаючи на очікувану девальвацію рубля після санкцій накладених США, Великобританією, ЄС та іншими країнами.

Зважаючи на потенційно негативний вплив санкцій на російську економіку, можна очікувати зростання інтересу до того, щоб зрозуміти, якими будуть санкції та їхній вплив. Щоб дослідити, чи люди шукали таку інформацію, ми використовуємо інструмент “пов’язані теми” (related topics) у  Google Trends для двох ключових слів: санкції та цукор.

Пов’язані теми для “санкцій” (цукру) – це такі теми чи слова, які шукали люди, які також шукали слово санкції (цукор). Як показує рис. 2, популярними словами пов’язаними з санкціями були Сбербанк, ВТБ, Альфа банк, Тінькофф банк, відображаючи значний вплив санкцій на фінансовий сектор, і відповідно вищий інтерес до цих тем. Водночас запити пов’язані зі словом “цукор” (наприклад, куди подівся цукор, чому немає цукру в крамницях, де цукор, ціна цукру за 1 кг, ціна цукру сьогодні) показують занепокоєність людей потенційним дефіцитом харчових продуктів та зростання цін. 

Джерело даних: Google Trends.

Рисунок 2. Пошукові запити пов’язані з “санкціями” та “цукром”

Джерело даних: Google Trends.

Тренди пошуку пов’язаного із суспільно-політичними темами 

Далі ми отримали дані Google Trends для терміну “еміграція” (рис. 3 – панель А). Ми знов-таки бачимо зростання інтересу до цього слова з початком війни. Щоб пролити більше світла на хід думок під час пошуку слова “еміграція”, подивимося на пов’язані запити. Ми бачимо, що шукаючи “еміграцію”, люди також цікавляться еміграцією до Грузії та еміграцією з Росії. Отже, можливо, що іноземці, або навіть росіяни шукають шлях покинути Росію серед фінансової та політичної невизначеності спричиненої вторгненням.

Щоб підкріпити аргументацію про те, що індекс Гугл-пошуку корисний для визначення настроїв людей та відображення поточних подій, ми зібрали дані для пошуку термінів “VPN” та “російський корабель”. Враховуючи обмеження чи блокування іноземних ЗМІ та соцмереж російським урядом, зрозуміло, чому люди в Росії шукають VPN та “доступ до інстаграму” (повязаний запит). Водночас словосполучення “російський корабель” до війни не шукали, але кількість пошукових запитів цієї фрази вибухово зросла з 25 лютого, коли відео з прикордонниками з острова Зміїний та російським кораблем стало вірусним.

Рисунок 3. Динаміка пошуків “еміграції”, VPN та “російський корабель”

Джерело даних: Google Trends

Чи є регіональні відмінності у пошуку Гугл?

Рис. 4 показує інтерес до пошуку “полонених” та “еміграції” за регіонами. Очікувано, найбільш інтенсивний інтерес до пошуку “полонених” був у Бурятії, оскільки українська армія взяла в полон вояків звідти. Слово “еміграція” найчастіше шукали у Бєлгородській області, трохи рідше – у Москві та Санкт-Петербурзі. Це дозволяє припустити велику цікавість людей (особливо тих, хто живе ближче до кордону з Україною або в політично/економічно важливих містах, які більше відчують ефект санкцій) до втечі від значної невизначеності у Росії.

Рисунок 4. Регіональні відмінності у пошукових запитах

Загалом ці результати показують, що Google Trends – корисний інструмент, щоб зрозуміти настрої чи “сентимент” країни. Однак, маємо застерегти, що хоча ці результати пропонують деякі інсайти про зв’язок між поточними подіями та трендами пошуку в Росії, ми не можемо нічого стверджувати про причини, які призвели до таких подій.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний