Провідник реформ: шість досягнень й сім невдач України з часів перемоги Майдану

Редакційна колегія VoxUkrainе підготувала грунтовний едіторіал про перебіг українських реформ за останні 3,5 роки. Це неупереджений аналіз, який допоможе дати об’єктивну відповідь на питання: чи достатньо Україна реформувалася, щоб вижити

Автори: Редакційна колегія VoxUkraine

Президент України Петро Порошенко нещодавно заявив: «розпочато 144 реформи... Ми маємо стати демократичною, вільною і, найголовніше, успішною країною». Незадовго до цього Хьюг Мінгареллі, керівник представництва ЄС в Україні, поінформував журналістів, що Верховна Рада ефективно блокує реформи в країні, тож прогрес незначний. При чому, обидва вели мову про одну й ту ж країну! Пересічному українцю залишається тільки гадати, котра зі сторін має рацію. Чи є українців підстави радіти тому, що зроблено після Революції Гідності 2014 року?

VoxUkraine займається моніторингом реформ з 2014 року, ми маємо унікальну можливість для того, щоб оцінити поточний стан речей у країні. У цій статті ми підсумовуємо основні досягнення та невдачі (за 3,5 роки після Майдану) й розмірковуємо чи достатньо вже зроблених реформ, щоб успішно трансформувати країну та що ще потрібно зробити. Як користуватись путівником? Досягнення й невдачі розміщенні у кореневих директоріях, а кожна реформа у окремій папці. Вдалого пошуку.

Гід по реформах

Натисніть на папку для вибору реформи

Читати

Автори реформ

Графік 1. Ефективність уряду: Україна у 2013 році проти Польщі у 1996 році * (рейтинг відсоткових **)

Примітки: * найраніші доступні; ** Показує рейтинг країни серед усіх країн світу. 0 відповідає найнижчому рейтингу, 100 — найвищому. Джерело: Worldwide Governance Indicators

Графік 2. Індекс моніторингу реформ*

Примітка: * індекс ґрунтується на експертній оцінці змін у регуляторному середовищі, які можна вважати реформами або антиреформами і які можуть набувати значень від -5 до +5; при показнику індексу понад 2.0 темп реформ вважається прийнятним. Джерело: VoxUkraine

Закрити
Реформа газового сектору

Реформа газового сектору

Графік 3. Імпорт газу в Україну (млрд. м³)

Джерело: Урядові дані

Графік 4. Ціни на імпортований газ та внутрішні тарифи * ($ / тис. м³)

Примітка: * ціна на газ як товар — без ПДВ, транспортування та нарахування. Джерела: МВФ, НАК "Нафтогаз України"

Далі ►
Банківська система та трансформація НБУ

Банківська система та трансформація НБУ

Графік 5. Кількість банків та прозорість власності

Примітка: * частка від загальних активів, що належать банкам з прозорою власністю. Джерело: НБУ

Далі ►
Державні закупівлі

Державні закупівлі

Далі ►
Децентралізація

Децентралізація

Графік 6. Частка місцевих бюджетів у видатках на економічну діяльність

Примітка: вісь X показує частки витрат місцевих бюджетів у 2013 році, вісь Y — у 2016 році. Точки, що перевищують одиницю, відображають об'єми, для яких частка витрат місцевих бюджетів зросла в 2016 році порівняно з 2013 роком.

Далі ►
Бізнес середовище

Бізнес середовище

Графік 7. Індикатори бізнес-клімату

Примітка: Індекс легкості ведення бізнес надано з однорічним зсувом назад, щоб відобразити період оцінки. Джерело: Європейська Бізнес Асоціація, Світовий Банк

Далі ►
Патрульна поліція

Патрульна поліція

Графік 8. Баланс довіри: частка людей, які довіряють інституції, мінус частка тих, хто не довіряє

Закрити
Боротьба з корупцією

Боротьба з корупцією

Графік 9. Основні перешкоди для іноземних інвесторів (10 = найбільша перешкода)

Далі ►
Судова система та правоохоронна діяльність

Судова система та правоохоронна діяльність

Графік 10. Баланс довіри до інституцій

Джерело: опитування громадської думки Центру Разумкова, жовтень 2017 р.

Далі ►
Земельна реформа

Земельна реформа

Далі ►
Реформа державної служби

Реформа державної служби

Далі ►
Приватизація та реформування державних підприємств

Приватизація / реформування державних підприємств

Графік 11. Доходи від приватизації (млрд. дол.)

Примітка: Дані за 2017 р. охоплюють період з січня по серпень. Джерело: Міністерство фінансів

Далі ►
Охорона здоров’я

Охорона здоров’я

Далі ►
Освіта

Освіта

Висновок ►

Висновок

Політичний та економічний ландшафт України кардинально змінився з початку 2014 року. Росія анексувала Кримський півострів та організувала військовий конфлікт у східній частині країни – перший кривавий конфлікт у новітній історії України. Петро Порошенко виграв дострокові президентські вибори в травні 2014-го, а дві третини парламенту було оновлено за підсумками парламентських виборів у жовтні 2014-го. Війна, економічні диспропорції, що накопичилися за часів правління корумпованого президента Януковича та його попередників, і несприятливі тенденції на світових ринках для основних товарів українського експорту негативно позначилися на довірі споживачів та інвесторів, що спричинило тиск на гривню та масовий відтік депозитів з банківської системи. У результаті економіка України скоротилася на 6,6% у 2014 році і зазнала різкого падіння майже на 10% у 2015-му, а національна валюта втратила 62% своєї вартості, перш ніж стабілізуватися в середині 2015-го. Насамкінець, Україна жила в тіні пострадянської спадщини – з повсюдною корупцією, роздутим та недієздатним бюрократичним апаратом та репресивними правоохоронними органами.

Попри надзвичайно складну ситуацію, Україна не зазнала колапсу. Натомість вона стала на амбітний шлях структурних реформ. Наш аналіз засвідчує, що прогрес реформування нерівномірний, виділяються лідери та аутсайдери. Вочевидь, Уряд повинен примножити зусилля, щоб пришвидшити темп реформ там, де вони йдуть надто повільно, підтримати наступальний порив та підтримати реформи в інших сферах. Однак Україна має підстави пишатися своїми досягненнями. Дійсно, у 2013 році неможливо було уявити собі, що Україна може відмовитися від імпорту газу з Росії, банки можуть перестати бути іграшками в руках олігархів, державні закупівлі більше не будуть основним джерелом корупції, органи місцевої влади відповідатимуть за надання багатьох суспільних благ, поліцейські та представники бізнесу по-дружньому ставитимуться один до одного, а українці зможуть їздити до ЄС без віз.

Зрозуміло, модернізація країни не завершена. Ймовірно, має пройти багато років, перш ніж Україна підніметься до рівня своїх більш розвинених сусідів. Є чималий простір для вдосконалення судової та правоохоронної систем, охорони здоров'я, освіти, державної служби та інших сфер. Угода про асоціацію між Україною та ЄС може бути використана як дорожня карта для реформування. Однак деякі будівельні блоки, необхідні для створення демократичного, зрілого й процвітаючого суспільства, вже встановлені, тож ми залишаємось оптимістами, переконаними в тому, що Україна успішно реалізує решту пунктів реформаторського порядку денного і стане успішною країною.

Ми віримо, що слова мають силу, а ідеї – визначний вплив. VoxUkraine об’єднує найкращих економістів та допомагає їм доносити ідеї до десятків тисяч співвітчизників. Контент VoxUkraine безкоштовний (і завжди буде безкоштовним), ми не продаємо рекламу та не займаємось лобізмом. Щоб проводити більше досліджень, створювати нові впливові проекти та публікувати багато якісних статей, нам потрібні розумні люди і гроші. Люди є! Підтримай VoxUkraine. Разом ми зробимо більше!