Спіймали на слові: Порошенко та Гройсман втратили статус правдорубів. Рейтинг VoxCheck

Передвиборча кампанія розпочалась: хто брехав та маніпулював найбільше

Офіційний передвиборчий сезон в Україні стартує з січня 2019, але підготовку до президентських та парламентських виборів вже, напевно, відчула більшість українців. Презентації політичних програм, зміна власників телеканалів, поява політичної реклами на YouTube та битви за Facebook-шанувальників - усе свідчить про те, що вибори близько.

Якщо за перші півроку 2018 місця політиків у Рейтингу маніпуляторів та брехунів VoxCheck майже не змінювалися, то з третього кварталу почалися суттєві зміни у їхній риториці.

Колишні правдоруби прем’єр Володимир Гройсман та президент Петро Порошенко скотилися з перших місць правдорубів в середину рейтингу. Натомість їхні місця посіли лідер ВО “Свобода” Олег Тягнибок та лідер “Громадянської позиції” Анатолій Гриценко. Замикає трійку правдивих політиків Андрій Садовий, лідер “Самопомочі” та мер Львова.

Утім, трійка маніпуляторів та брехунів залишилася незмінною: Вадим Рабінович (партія “За життя”), Юлія Тимошенко (“Батьківщини”) та Юрій Бойко (“Опоблок”).

Як змінювалася риторика політиків протягом 2018 року. Квартальні дані

597 тверджень, які містили факти, перевірив VoxCheck у третьому кварталі. Загалом з початку року - 1796. З них найчастіше VoxCheck перевіряв Вадима Рабіновича (387 тверджень), Олега Ляшка (278) та Петра Порошенка (217). Ці політики більш-менш з однаковою активністю виступали на заходах та у ЗМІ протягом останніх трьох кварталів, тоді як інші політики - то з’являлися на медійних радарах, то зникали.

За три квартали 2018-го частка неправди, перебільшень та маніпуляцій суттєво підвищилася лише у двох учасників рейтингу - Володимира Гройсмана та Петра Порошенка. В Олега Тягнибока, Анатолія Гриценка та Олега Ляшка вона навпаки знизилася, тоді як показник правди підвищився.

Такі зміни пояснюються темами, які коментували ті чи інші політики протягом цього року. З початку 2018 Порошенко та Гройсман майже не міняли тематику своїх виступів: зовнішня торгівля, бюджет, банки, стан економіки і так далі, але влітку в їхніх промовах з’явилося більше популізму, і як наслідок - більше перебільшень та маніпуляцій.

Тоді як Тягнибок та Гриценко сконцентрувалися на тому, в чому вони більш-менш розбираються: перший - на відносинах з Росією та зовнішній безпеці України, Гриценко - на критиці Міноборони та роботи депутатів, а також на вступі України в НАТО. Що менше ці політики коментували економічні питання, то кращу позицію вони мали в рейтингу.

На відміну від суперників, Ляшко все більше коментував економіку (держбюджет, заробітні плати в Україні, субсидії і так далі), але все частіше робив це коректно.

Третього кварталу активізувався мер Львова Андрій Садовий. Якщо у першому та другому кварталах у нього не збиралося навіть 10 цитат для перевірки, то у третьому він наговорив 25 фактологічних тверджень. А от у Святослава Вакарчука та Володимира Зеленського ми, як завжди, майже не знайшли що перевіряти: вони або постять фотографії із невеликими підписами (часто це зустрічається у Зеленського) або ж пишуть без жодного фактажу чи політичних тезисів.

Найчастіше у третьому кварталі політики говорили про газ, зовнішню торгівлю, власну законодавчу діяльність, державний борг та стан економіки. Найменш коректно політики коментували газове питання, державний борг та зовнішню торгівлю (в основному це стосується торгівлі України з Росією).

Гройсман та Порошенко: падіння ІІІ кварталу

На початку рейтингу, коли ми вперше склали його у 2017 році, Петро Порошенко та Володимир Гройсман разом посідали перші місця у топі правдорубів. Але поступово єдині представники влади у Рейтингу маніпуляторів та брехунів втратили свої позиції. Що сталося?

Петро Порошенко здав позиції ще минулого, другого кварталу- тоді він опинився на п’ятому місці після Гройсмана, Гриценка, Тягнибока та Бойка. Цього разу знову на тому ж місці, але вже після Тягнибока, Гриценка, Садового та Ляшка. Частка правди в словах президента навіть незначно зросла: з 47% до 51%. У першому кварталі за 2018 рік цей показник становив 65%.

Президент і далі дотримувався позитивної риторики у своїх виступах: позитивними були 80% його тверджень. У 68% випадків він використовував статистику. Тобто Порошенко хвалив себе та намагався представити ситуацію якомога кращою. Але у половині випадків йому це не вдавалося.

Найбільше Порошенко говорив про зовнішню торгівлю.

Неправда

Росія перекрила для нас, через ембарго, (тобто - ред.) закрила — весь свій ринок. З 33% до 9% впала частка Росії в нашій зовнішній торгівлі. Перевірка VoxCheck

Петро Порошенко, 28/08/2018 (20:29 — 20:42).

Володимир Гройсман лише у половині випадків говорив правду. Але навіть якби показник лишився на рівні попереднього кварталу (68,7%), в топ-3 правдорубів він всеодно б не потрапив - надто багато правди виявилося у його конкурентів.

Висловлювання Володимира Гройсмана стали менш позитивними. Якщо в другому кварталі частка таких висловлювань була 71%, то в ІІІ кварталі вона впала до 58%. Водночас статистику Гройсман використовує так само часто - у 84% випадків. Тобто Гройсман тепер не тільки хвалиться результатами своєї роботи, а й скаржиться на роботу “попередників” - які залишили йому багато економічних проблем (щоправда, це зазвичай не стосується Арсенія Яценюка, якого Гройсман, як правило, у своїх промовах хвалить).

Неправда

У 2014 році цей борг (державний - ред.) сягав більше —80% ВВП, більше 80%! Зараз він вже сягає 60%. Тобто ми його зменшили. Перевірка VoxCheck

Володимир Гройсман, 14/09/2018 (6:59 — 7:10).

Рабінович, Тимошенко, Бойко: лідери антирейтингу

Вадим Рабінович найменш правдивий політик третього кварталу: лише 20% його тверджень були правдивими. Із 200 перевірених тверджень Рабіновича 153, або ж 79% були негативно забарвленими, в 74% випадків він використовував статистику. Як і багато інших політиків, які активно критикують владу, Рабінович використовує багато статистичних даних для того, щоб проілюструвати поганий стан речей в Україні. При цьому маніпулює, перебільшує та говорить неправду в чотирьох випадках з п’яти. Така стратегія політика не змінюється вже третій квартал поспіль.

Найчастіше Рабінович говорив про:
МАНІПУЛЯЦІЯ

Самое важное. Нам нужна новая кредитная политика. Дорогие друзья, я не хочу вас засыпать цифрами и сложными понятиями, но сегодня учетная ставка у нашего (центрального - ред.) банка 17%, а нам нужно 1,5%. Любой бизнесмен знает, что взять деньги и отдать их 17% плюс расходы заранее невозможно. Это НБУ кредитует только миллиардеров, которые в состоянии с ним договориться. Бизнес он вообще не кредитует. А зачем нам такой НБУ? Перевірка VoxCheck

Вадим Рабінович, 25/07/2018 (15:47 — 16:15).

УЮлії Тимошенко майже не змінюється частка правди у промовах: 30% у І кварталі, 27% у ІІ кварталі, 31,3% у третьому.

Більше 80% цитат Тимошенко у ІІІ кварталі були негативно зарядженими, у 87% випадків вони використовувала статистику. Тобто промови Тимошенко так само негативні, як у Рабіновича. Критика влади, яка підкріплена статистикою - це основна тактика Тимошенко: порівняно з першими двома кварталами частка таких тверджень майже не змінювалась.

Найчастіше Тимошенко говорила про газовий ринок та стан економіки.

МАНІПУЛЯЦІЯ

Те, що наша ГТС залишиться без обсягів транспортування газу - це теж обман. Тому що єдиний шлях наповнити нашу ГТС - це максимально, екстремально, стрімко збільшити видобуток українського газу. В нашій українській історії були часи, коли Україна видобувала більше 60 млрд м3 природного газу. Зараз залишилося трошки більше 20 млрд м3. Але у нас є величезний потенціал. У нас розвіданих запасів майже 1 трлн м3. Цього достатньо, щоб десятки років наповнювати газотранспортну систему і себе повністю забезпечувати природним газом. Перевірка VoxCheck

Юлія Тимошенко, 28/09/2018 (4:02 — 5:03).

Юрій Бойко повернувся в трійку брехунів та маніпуляторів: в другому кварталі він був на четвертому місці. Цього кварталу тільки 35% тверджень Бойка містили правду. Майже 81% висловлювань Юрія Бойка у ІІІ кварталі мали негативне забарвлення. Це стільки ж, як і в Рабіновича та Тимошенко. Але статистику Бойко використовує рідше - лише в половині випадків.

Найчастіше Бойко говорив про добробут населення та газовий ринок.

МАНІПУЛЯЦІЯ

Тарифы подняли в 8 раз по сравнению с 2013 годом. Люди просто обнищали, не в состоянии платить. И вот то, что они действуют под диктовку МВФ, повышая таким образом тарифы, это прямой путь к социальному взрыву. Невозможно объяснить людям, почему за газ, который принадлежит им, должны платить, как за импортный газ. Нет никакой логики Перевірка VoxCheck

Юрій Бойко, 28/09/2018 (00:00 — 0:25).

Тягнибок, Гриценко, Садовий: правдоруби третього кварталу

Олег Тягнибок вже давно наближався до звання головний правдоруб країни: у другому кварталі він посідав третє місце у Рейтингу з кінця (тобто за часткою правди). Якщо тоді відсоток правди у його висловлюваннях був близько 50%, то тепер - 78% - це найвищий показників правдивості в нашому рейтингу за весь 2018 рік (Гройсман мав 75% у першому кварталі).

Тягнибок вже заявив про те, що не буде балотуватися на президентських виборах і висунув на цей пост Руслана Кошулинського, екс-віце-спікера Верховної Ради. Але через це VoxCheck не виключив Тягнибока з рейтингу, адже політик продовжив активне спілкування з електоратом та медіа, явно готуючи свою політичну силу до парламентських виборів (методику вибору політиків див. у розділі “Як ми рахували”).

Чверть всіх тверджень Тягнибока були про війну. Причому всі вони мали негативну конотацію: лідер “Свободи” зосередився на критиці мінських угод і найчастіше робив це правдиво.

Маніпулював та перебільшував Тягнибок небагато - у 20% випадків.

Неправда

У нас, напевно, за фляжкою коньяка чиновник сидів, (дивився на - ред.) карту області, малював оті об’єднані територіальні громади, без погоджень зазвичай це робилося. Перевірка VoxCheck

Олег Тягнибок, 05/07/2018 (28:44 — 28:54).

Анатолій Гриценко другий квартал поспіль обіймає друге місце у рейтингу правдорубів. Причому порівняно з попереднім кварталом він покращив свій показник правдивості з 58% до 73%

Але й обсяг негативу у твердженнях Гриценка зріс з 22,5% до 48%. Гриценко, як і в ІІ кварталі, використовував статистику у кожній другій перевіреній нами цитаті.

Найчастіше Гриценко говорив про стан збройних сил та вибори (і в більшості випадків це була правда). Гірші результати проявлялися, коли політик коментував курс гривні чи освітню реформу: ці теми явно не його.

МАНІПУЛЯЦІЯ

Є діти, які тривалий час лікуються в стаціонарі. Для них завжди організовували навчання шкільне, а тепер сказали: “не буде" Перевірка VoxCheck

Анатолій Гриценко, 31/08/2018 (3:34 — 3:43).

Андрій Садовий - ще одна несподіванка рейтингу за третій квартал. Політик вперше увійшов до нашого рейтингу, оскільки до цього Садовий мав недостатньо тверджень для перевірки. Цього разу ми знайшли в нього 25 висловлювань для фактчеку, і 72% (лише на 1% менше, ніж в Гриценка) з них виявилися правдивими.

В половині випадків висловлювання Садового несуть негативне забарвлення, а статистику він використовує майже завжди - у 88% випадків.

Найчастіше мер Львова говорив про своє місто та проблему зі сміттям, але в третині таких випадків помилявся.

Неправда

5% території України знаходиться під (сміттєвими - ред.) полігонами. Перевірка VoxCheck

Андрій Садовий, 05/07/2018 (28:44 — 28:54).

Олег Ляшко, здається, попрацював над своєю риторикою. Якщо порівняти з результатами ІІ кварталу, то кількість його правдивих висловлювань зросла з 33% до 57%.

70% висловлювань лідера РПЛ мали негативну конотацію. У 75% випадків він використовував статистику. Тобто він також активно критикував владу з цифрами в руках.

Неправда

За підрахунками Мінсоцполітики прожитковий мінімум 6 тис. грн, а мінімальну зарплату уряд пише 4173 грн.. Перевірка VoxCheck

Олег Ляшко, 21/09/2018 (2:08 — 2:15).

Як ми рахували: Методологія рейтингу

Ми сконцентрувалися на політиках та відомих людях, які заявили про президентські або парламентські амбіції та/або мають особисто або партійний рейтинг більше 3,5% (станом на вересень 2018) по соцопитуваннях Київського міжнародного інституту соціології, Демократичних ініціатив/центру Разумкова, GfK, а також групи Рейтинг. 3,5% рейтингу — означає, що політична сила цього політика може пройти в парламент (прохідний бал 5%, але опитування мають похибку у 1,5-2%) або він з високою ймовірністю візьме участь у президентських виборах.

Таким чином у списку VoxCheck є:

  1. Петро Порошенко, президент України
  2. Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України
  3. Юлія Тимошенко, лідер партії «Батьківщина»
  4. Анатолій Гриценко, колишній міністр оборони, лідер партії «Громадянська позиція»
  5. Олег Ляшко, лідер партії «Радикальна партія»
  6. Юрій Бойко, співголова фракції «Опозиційний блок»
  7. Вадим Рабінович, лідер партії «За життя»
  8. Андрій Садовий, мер Львова, лідер «Самопомочі»
  9. Олег Тягнибок, лідер партії «Свобода»
  10. Святослав Вакарчук, співак, лідер гурту «Океан Ельзи»
  11. Володимир Зеленський, шоумен, засновник компанії «Квартал 95»

У міру зміни рейтингів та політичних уподобань українців список політиків буде оновлюватися.

Твердження політиків для перевірки ми беремо з усних виступів під час важливих заходів (погоджувальна рада, засідання або брифінг у Верховній Раді, конференція, тощо), інтерв’ю/виступів на столичних телеканалах (ТОП-30) або у центральних онлайн-ЗМІ (Українська Правда, Ліга.net, Цензор, Новое время, Дзеркало тижня тощо).

Політики відрейтинговані за сумарним відсотком брехні, маніпуляції та перебільшення у промовах кожного з них. Що більше така сума відсотків, то вище місце політика у Рейтингу маніпуляторів та брехунів. Технічні помилки та обмовки не враховуються.

Загальні правила для відбору цитат для фактчеку:

Автори проекту:

VoxCheck: Максим Скубенко, Яр Батог, Світлана Сліпченко, Олексій Крименюк, Олена Шкарпова, Назар Мошняга

Наукові редактори: Юлія Руда, Володимир Ланда

Редколегія VoxCheck: Ілона Сологуб, Олександр Жолудь, Вероніка Мовчан, Олександра Бетлій, Марія Репко, Дмитро Яблоновський

Стажери VoxCheck: Аделіна Козлова, Анастасія Бурлака, Анастасія Кропова, Оксана Жигаревич, Ольга Джуган, Роксолана Федоренко, Марія Маркіна, Анастасія Абіді, Віктор Карвацький, Владислав Кохан, Владислав Фрапонов, Владислава Кіскіна, Анастасія Возович, Євген Сіренко, Марина Стельмах, Вячеслав Черненко, Поліна Бондаренко, Софія Шевчук, Вероніка Кудінова, Олена Ковальчук, Валентин Гацко, Юлія Пукуляк, Катерина Розумкова, Давид Корсунський, Василь Диба, Ірина Кодьман, Оля Павлюк, Юля Ясніцька, Катерина Кущенко, Вікторія Вишнівська, Софія Денисенко


VoxCheck – це незалежний фактчек-проект, який перевіряє висловлювання політиків та фінансується фондами західних країн: National Endowment for Democracy, PACT, TTF, а також грошима сотень українців, що підтримують проект на «Спільнокошті».

З 23 березня 2018 року VoxCheсk є підписантом Кодексу етики Міжнародної мережі фактчекерів інституту Poynter.

Ми віримо, що слова мають силу, а ідеї – визначний вплив. VoxUkraine об’єднує найкращих економістів та допомагає їм доносити ідеї до десятків тисяч співвітчизників. Контент VoxUkraine безкоштовний (і завжди буде безкоштовним), ми не продаємо рекламу та не займаємось лобізмом. Щоб проводити більше досліджень, створювати нові впливові проекти та публікувати багато якісних статей, нам потрібні розумні люди і гроші. Люди є! Підтримай VoxUkraine. Разом ми зробимо більше!