Якщо аналізувати взаємозв’язок регіону з результатами ЗНО без урахування типу населеного пункту, результати за всіма предметами були вище в Києві. Однією з причин може бути фактор типу населеного пункту: у Східній Україні більше людей проживає в містах.
Однак насправді це може відображати не регіональний фактор, а тип населеного пункту: через те що в селах ЗНО здають гірше та на Заході в селах проживає більший відсоток населення, ніж на Сході, результати на Сході є кращими.
Якщо ж брати до уваги тип населеного пункту, в якому проживає випускник, різниця між регіонами невелика, а для деяких предметів, таких як історія України, є статистично незначущою. Цікаво, що розрив між оцінками ЗНО у східних та західних регіонах є найбільшим у математиці та англійській мові (у середньому на 10 та 9 балів відповідно вище на Заході) та найменшим в українській мові (на 2 бали вище на Заході). Розрив між регіонами та Києвом є також найвищим у математиці та англійській мові.
У статті «Доля випускника. Які фактори впливають на результати ЗНО» була помилка: результати Державної підсумкової атестації (UKRBALL12/HISTBALL12/ и тд) було прийнято за оцінку у атестаті. Звідси були зроблені безпідставні висновки щодо кореляції між оцінками в атестаті та результатами тестування ЗНО. Цю частину статті наразі видалено. Приносимо читачам вибачення! Дякуємо Єгору Стадному за пильність.
Рекомендації: рівність можливостей
У цілому дослідження показує, що результати ЗНО корелюються з багатьма характеристиками учнів. Хлопці, учні загальноосвітніх шкіл, мешканці сіл та учні, що навчаються не у фізико-математичних класах чи класах зі спеціалізацією на іноземній філології, показують нижчі результати. Найбільшим є зв’язок між оцінками із ЗНО та типом населеного пункту: учні, що проживають в селі, здають ЗНО гірше за міських учнів, навіть якщо брати до уваги їхні шкільні оцінки.
Основною рекомендацією нашого дослідження для освітньої політики є приділення більшої уваги учням перерахованих вище категорій, які гірше складають ЗНО. Особливо це стосується учнів сільських шкіл, оскільки навчання в сільській школі пов’язано з найбільшим зниженням середньої оцінки ЗНО.
Крім того, для подальших досліджень та кращого розуміння факторів, пов’язаних із балами ЗНО, ми б рекомендували запровадити збір і розміщення у відкритому доступі додаткових даних про учнів (відомостей про родину — її фінансовий стан, освіту батьків тощо), а також інформації про те, чи займалися випускники додатко з репетитором. Ми розуміємо, що такі дані не завжди можливо отримати від усіх абітурієнтів, тому ми рекомендували б збирати цю інформацію на основі репрезентативного опитування, до якого потім додавалися б результати із ЗНО.
Disclaimer:
Ми не проводили аналіз усіх можливих факторів, здатних впливати на оцінки, оскільки у нас відсутні необхідні для цього дані. При включенні нових даних може виявитися, що вплив проаналізованих факторів сам по собі менший. Наприклад, як зазначалося раніше, у нас відсутні дані про фінансовий стан родини. Міжнародні дослідження послідовно підтверджують, що діти з бідних родин отримують гірші оцінки в школі. Так, огляд літератури, зроблений Blanden and Gregg (2004), свідчить, що майже всі дослідження із США та Британії, незалежно від методології, вказують на те, що діти з бідних сімей вчаться набагато гірше. Автори також підкреслюють, що доход родини впливає на результати навчання напряму, окремо від інших пов’язаних факторів, таких як освіта батьків чи інші характеристики сім’ї. Отже, дані про фінансовий стан родини є одним з головних чинників, які впливають на результати навчання, тому ми вважаємо, що наявність таких даних допомогла б отримати більш повні результати в подальших дослідженнях. Крім того, якщо припустити, що люди, які проживають в селі, у середньому менш заможні, ніж ті, що проживають у місті (що підтверджується даними Держстату: за перші 9 місяців 2017 року середньомісячні доходи одного домогосподарства в селі становили 7542 грн, тоді як у місті — 7749 грн), вплив села на оцінки може частково відображати цю різницю у фінансовому статусі.
Ми віримо, що слова мають силу, а ідеї – визначний вплив. VoxUkraine об’єднує найкращих економістів та допомагає їм доносити ідеї до десятків тисяч співвітчизників. Контент VoxUkraine безкоштовний (і завжди буде безкоштовним), ми не продаємо рекламу та не займаємось лобізмом. Щоб проводити більше досліджень, створювати нові впливові проекти та публікувати багато якісних статей, нам потрібні розумні люди і гроші. Люди є! Підтримай VoxUkraine. Разом ми зробимо більше!