МАНІПУЛЯЦІЯ: В Англії вакциновані помирають від штаму Delta частіше, ніж невакциновані

МАНІПУЛЯЦІЯ: В Англії вакциновані помирають від штаму Delta частіше, ніж невакциновані

22 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
1398

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про статистику померлих від COVID-19 у технічних  брифінгах №15 та №16 Агенції охорони громадського здоров’я Англії (Public Health England). Посилаючись на брифінг №15, кажуть, що вакциновані помирають у 9,09 разів більше, ніж невакциновані. У брифінгу ж №16 зазначають, що вакциновані помирають у 6 разів більше, а показник госпіталізації у вакцинованих перевищує аналогічний показник для невакцинованих. Підвищені показники смертності та госпіталізації у вакцинованих пов’язують з ефектом антитілозалежного посилення інфекції (Antibody-dependent Enhancement, ADE). Також стверджують, що нові штами SARS-CoV-2 поширюються внаслідок вакцинації проти COVID-19.

Утім, інформація про вищі показники смертності у вакцинованих вирвана з контексту. Агенції охорони громадського здоров’я Англії не повідомляла, що вакциновані частіше помирають від COVID-19 або частіше стикаються з госпіталізацією в результаті захворювання. Ба більше, інформація в дописах протирічить науковим даним про вакцинацію від COVID-19.

Фейк щодо збільшення смертності вакцинованих в Англії вже перевірили незалежні іноземні фактчекери з Reuters і AP Fact Check.

Походження фейків

В одному з фейків стверджують, що вакциновані люди начебто помирають приблизно в 9,09 разів більше, ніж невакциновані. Як доказ у дописі наводять дані технічного брифінгу №15 Агенції охорони громадського здоров’я Англії (Public Health England, PHЕ) щодо нових варіантів SARS-CoV-2. Автор допису посилається на статтю видання Hal Turner Radio Show. Згідно з ресурсом Media Bias/Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, це видання з дуже низькою якістю фактологічного викладу інформації

Фейк щодо збільшення смертності вакцинованих у 6 разів у технічному брифінгу №16 наймовірніше потрапив до українського сегменту Facebook через англомовні джерела. Так, в одному з дописів у Facebook дають пряме посилання на сайт Humans Are Free. Автор іншого допису посилається на Telegram-канал “Ковид Сопротивление”, який теж вказує Human Are Free як основне джерело. Ресурс Media Bias/Fact Check оцінює Humans Are Free як конспірологічне та псевдонаукове видання. Майже кожна стаття на цьому сайті неправдива, маніпулятивна або не підкріплена жодними доказами.

Показники смертності

Згідно з технічним брифінгом №15 року щодо нових варіантів SARS-CoV-2, за період 1 лютого – 7 червня від штаму Delta померли 12 осіб із 1785 повністю вакцинованих і 7 осіб, вакцинованих однією дозою (тобто, сумарно 19 осіб). Із 19573 невакцинованих людей померло 23 особи.

Автор допису ділить кількість смертей у групі вакцинованих та невакцинованих на кількість підтверджених інфікованих штамом Delta у відповідній групі. Так, автор намагається розрахувати показник CFR (case fatality ratio, або ж частку смертей серед випадків). І для невакцинованих людей він розраховує 0,00117, а для вакцинованих однією та двома дозами – 0,01064. Із цього роблять висновок, що смертність вакцинованих в 9,09 разів вища.

Відповідно до технічного брифінгу №16, за період 1 лютого – 14 червня 2021 року від штаму Delta померли 26 осіб із 4 087 повністю вакцинованих людей. Із 35 521 невакцинованих людей померли 34 особи. 

У цьому випадку теж намагаються розрахувати показник CFR, але аналізують дані лише про повністю вакцинованих двома дозами і невакцинованих. Порівнюючи показники смертності 0,00636 і 0,000957, автори прийшли до висновку, що смертність у вакцинованих перевищує в 6 разів (у 6,6 разів, якщо порахувати точніше). Те ж саме порівняння вони проводять щодо показників госпіталізації: 84 повністю вакцинованих (0,02 від загальної кількості 4 087) опинились у лікарні після захворювання на штам Delta, а серед невакцинованих — 527 (0,0148 від загальної кількості 35 521).

Вакцинація не збільшує смертність від COVID-19, а, навпаки, знижує її

Незважаючи на те, що наведені статистичні дані відповідають дійсності, саме твердження “у вакцинованих вищий показник смертності від COVID-19, ніж у невакцинованих” не є правдивим.

По-перше, у таблиці PHE не вказано вікову групу померлих та інформацію щодо наявності у них додаткових захворювань. Лікар-інфекціоніст Насія Сафдар (Nasia Safdar) Школи медицини та громадського здоров’я Університету Вісконсіна повідомила AP Fact Check, що відсутність даних щодо віку та кількості населення не дозволяє стверджувати про підвищення рівня смертності через вакцинацію.

По-друге, автори дописів не врахували, що в кампанії вакцинації пріоритет надається групам ризику, як-от людям похилого віку чи людям із супутніми захворюваннями. Ці групи мають вищі показники смертності та госпіталізації від багатьох захворювань, не тільки від COVID-19. “Програма вакцинації також надала пріоритет вразливим особам, отже, більшість вакцинованих непропорційно представлятимуть людей похилого віку та осіб із супутніми захворюваннями, котрі вже знаходяться під значним ризиком госпіталізації та смерті” — стверджує доктор Муге Чевік, фахівець з інфекційних хвороб і вірусології, у коментарі для фактчекерів з Reuters.

Показники повної вакцинації у Великій Британії за віковими групами (найтемніші кольори — найвищі показники вакцинації)

По-третє, у технічних брифінгах неодноразово наголошують, що вакцини ефективні проти нових штамів коронавірусу. У Технічному брифінгу №15 та №16 зазначають про ефективність вакцин проти варіанту Delta. Так, одна доза двохдозової вакцини захищає від зараження штамом Delta приблизно на 32%, друга доза — приблизно на 80%. Проти госпіталізації інфікованих штамом Delta одна доза вакцини ефективна на 75%, а дві — на 94%. 

Вакцинована особа має набагато меншу ймовірність заразитися варіантом SARS-CoV-2 або його диким варіантом (початковий відомий штам, який походить з Уханя, і не має серйозних мутацій). Відповідно, вакцинована людина з меншою ймовірністю поширить хворобу, ніж невакцинована. 

Це підтверджують і дані з технічних брифінгів Агенції охорони громадського здоров’я Англії. Із 1 лютого по 14 червня 2021 року в Англії зареєстрували 60 624 випадки захворювання на штам Delta, 53 177 (87,7%) з яких зареєстрували в останні 28 днів, тобто у другій половині травня-першій половині червня. 35 521 випадків із загальної кількості були пов’язані з невакцинованими особами, 4 087 випадків — з повністю вакцинованими. Решта випадків складалась з:

  • випадків, коли не вдалось встановити, чи була людина вакцинована (7 461);
  • випадків з людьми, що отримали першу дозу вакцини, але з дати щеплення ще не пройшло 3 тижні (4 094);
  • випадків з людьми, що отримали першу дозу, і з дати щеплення пройшло більше 3 тижнів (9 461) 

Водночас з другої половини травня до першої половини червня частка повністю вакцинованих осіб в Англії збільшилась з 38,4% (15 травня) до 57,8% (14 червня). Якщо вакциновані дійсно частіше хворіли від штаму Delta, це було б відображено в статистиці. Натомість більшість заражених — невакциновані особи.

У технічному брифінгу №16 за 18 червня 2021 року вказано, що наразі зарано розраховувати смертність від варіанту Delta. 

Виникнення нових штамів та ефект ADE

Нові штами або варіанти коронавірусу виникають внаслідок зміни генів вірусу, а не вакцинації від COVID-19. Кожного разу при реплікації вірус створює свою копію. Існує ймовірність, що при копіюванні в одній з ланок геному (набору генетичної інформації вірусу) станеться помилка, у результаті якої створюється вірус із зміненим генетичним кодом. Іноді ці зміни генів призводять до того, що вірус набуває нових властивостей: стає заразніше, смертельніше тощо.

VoxCheck раніше спростовував фейк про наявність ефекту ADE (Antibody-dependent enhancement — антитілозалежне посилення інфекції) у вакцинах проти COVID-19. Вчені не зафіксували ефект ADE під час клінічних випробувань вакцин.

Антитілозалежне посилення інфекції (Antibody-dependent Enhancement, ADE) виникає, коли антитіла, що утворюються під час імунної відповіді, розпізнають і зв’язуються з патогеном, але вони не можуть запобігти зараженню. Натомість ці антитіла лише допомагають патогену потрапити в клітини організму людини.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний