МАНІПУЛЯЦІЯ: Американське дослідження доводить, що вакциновані діти хворіють більше | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Американське дослідження доводить, що вакциновані діти хворіють більше

19 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
991

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Користувачі соцмереж поширюють інформацію про американське дослідження, яке нібито доводить, що вакциновані діти хворіють більше, ніж невакциновані. Автори дослідження стверджують, що батьки вакцинованих дітей частіше зверталися за медичною допомогою через низку захворювань: астму, аутоімунні розлади, синдром гіперактивності та нестачі уваги, анемію, респіраторні інфекції та інші. 

Це дослідження було опубліковане у 2020 році у виданні “Міжнародний журнал екологічних досліджень та охорони здоров’я” (International Journal of Environmental Research and Public Health). Його автори Джеймс Лайонс-Вайлер та Пол Томас вивчили рахунки та медичні записи 3324 пацієнтів із клініки “Інтегративна педіатрія”, якою керував Томас. І зробили висновок, що вакциновані діти хворіють частіше. Однак дослідники припустилися низки помилок у методології, тому висновки цього дослідження сумнівні, пояснює видання Health Feedback

Health Feedback — це всесвітня мережа вчених, які аналізують публікації в медичних виданнях. Це проєкт неприбуткової організації Science Feedback, який щорічно сертифікується Міжнародною мережею перевірки фактів (IFCN).

Health Feedback дають відгуки редакторам про достовірність інформації, опублікованої у їхніх журналах. Кожен рецензент має ступінь доктора філософії та публікації в авторитетних наукових виданнях.

Ресурс Media Bias/Fact Check, який користується оцінками незалежних фактчекерів мережі IFCN, високо оцінив рівень фактологічного викладу Health Feedback та класифікував їх як видання, яке базується на доказовій науці.

Із 3324 учасників дослідження 2763 отримали від однієї до 40 вакцин. Автори порівняли дані вакцинованих та невакцинованих дітей на основі нової метрики, створеної для дослідження. Вони назвали її відносною частотою візитів до лікаря (з англ. RIOV — Relative Incidence of Office Visits). 

Девід Горський, професор хірургії Університету Уейна та редактор видання Science-Based Medicine, пояснив, у чому полягає проблема використання метрики RIOV.

RIOV відображає загальну кількість рахунків, які у лікарні виставили певній групі дітей — вакцинованих та невакцинованих. Відтак RIOV, на думку авторів, нібито відображає рівень захворюваності у кожній із цих груп населення, тобто загалом усіх вакцинованих та не вакцинованих дітей. Але автори не довели, що метрика RIOV справді якось співвідноситься з рівнем захворюваності. Особливо якщо розглядати просто рахунки, які лікарня виставляла пацієнтам.

Якщо дослідники використовують нову метрику, вони повинні продемонструвати її дієвість. Тільки тоді можна говорити про достовірність результатів.

Також у своїй статті Вайлер та Томас, автори дослідження, посилаються на наукові роботи, які теж нібито доводять шкоду від вакцинації. Проте у двох із цих досліджень (2017 та 2020 років) інші науковці виявили численні помилки в методології та статистичному аналізі. Детальний аналіз недоліків у дослідженні 2017 року зробили у незалежні фактчекери зі Snopes. А в дослідженні 2020 року автор використав сумнівні методи відбору популяції і не врахував низку факторів, йдеться в огляді Health Feedback.

І хоча Вайлер та Томас намагалися довести, що вакциновані діти хворіють більше, таблиця 7 з їхнього дослідження демонструє протилежне. Вакциновані діти, за даними авторів, значно менше хворіли на хвороби, від яких захищають вакцини. 

Таблиця 7 з дослідження Лайонса-Вайлера та Томаса. Дані з таблиці — фактична кількість випадків захворювання, а не розрахунки за метрикою RIOV

 

Низка досліджень, у яких порівнювали рівень розвитку та захворюваності вакцинованих та невакцинованих дітей, не виявили жодних негативних наслідків вакцинації.

  • Дослідження 2004 року не показало зв’язку між вакцинами та затримкою розвитку. 
  • Це дослідження продемонструвало, що діти, вакциновані в перший рік життя, мали успішніші результати когнітивних тестів. 
  • Цей когортний аналіз випадків у країнах, що розвиваються (зокрема в Ефіопії, Індії та В’єтнамі) довів, що діти, які отримали вакцину від кору, досягли кращих результатів когнітивних тестів. 
  • Німецьке дослідження, у якому вивчали частоту алергій та інфекцій серед понад 13 тисяч осіб, теж не виявило негативних наслідків вакцинації. 
  • Щонайменше 20 досліджень довели, що вакцини не спричиняють аутизм.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний