МАНІПУЛЯЦІЯ: Американський Червоний Хрест не дозволяє вакцинованим бути донорами крові

МАНІПУЛЯЦІЯ: Американський Червоний Хрест не дозволяє вакцинованим бути донорами крові

30 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
1120

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що Американський Червоний Хрест нібито забороняє вакцинованим від COVID-19 ставати донорами крові. Користувачі Facebook (тут, тут і тут) пов’язують цю заборону з небезпечністю вакцин і тим, що вони «знищують природні антитіла організму».

Однак це — маніпуляція. Цей фейк уже спростували незалежні іноземні фактчекери з Reuters, AP Fact Check, PolitiFact та USA TODAY.

Скриншот допису, що поширюють у Facebook

Вакциновані від COVID-19 можуть стати донорами крові в Американському Червоному Хресті. Однак наразі Американський Червоний Хрест не приймає у вакцинованих реконвалесцентну плазму через падіння попиту та достатні запаси плазми. 

Разом із фейком користувачі Facebook поширюють уривок репортажу американського телеканалу, який нібито слугує доказом заборони донорства крові. Утім, сам уривок протирічить головній тезі фейку. Так, ведуча каже: Червоний Хрест повідомив, що вакциновані від COVID-19 не можуть здавати реконвалесцентну плазму для лікування хворих на COVID-19. Тобто йдеться не про донорство крові в цілому, а лише про конкретний вид донорства крові.

Що таке плазма? Близько 55% крові складається з плазми, рідкої частини. Сама плазма на 92% складається з води, на 7% — з життєво важливих білків (у тому числі антитілбілків, які виробляє організм у відповідь на захворювання), решта — жири, глюкоза, мінеральні солі, вітаміни, гормони. Плазма допомагає підтримувати об’єм циркулюючої крові та кров’яний тиск, постачає важливі білки для згортання крові та функціонування імунітету. Донори крові можуть окремо здавати плазму, а не цільну кров. Найчастіше донорська плазма потрібна потерпілим із травмами, опіками, важкими захворюваннями печінки та порушеннями процесу згортання крові.

Реконвалесцентна плазма (англ. convalescent — одужуючий/той, що відновлюється) — це плазма донора, організм якого вже відновився від інфекційного захворювання. Вона переливається пацієнтам, імунітет яких не може самостійно впоратись із захворюванням. Антитіла, що містяться у плазмі, повинні посилити імунітет хворого. Цей метод використовують і сьогодні для лікування COVID-19. У США дозволили використання реконвалесцентної плазми для лікування COVID-19 23 серпня 2020 року, а в Україні — 11 листопада 2020 року. Утім, наразі немає наукових підтверджень (тут, тут і тут), що реконвалесцентна плазма має високу ефективність при лікуванні COVID-19. 

Ключовим критерієм для донорства реконвалесцентної плазми є високий рівень антитіл до COVID-19. У США вакциновані проти COVID-19 також можуть здати кров на плазму, якщо вони отримали вакцину вже після хвороби і з моменту одужання пройшло не більше 6 місяців

Із 26 березня 2021 року Американський Червоний Крест не приймає реконвалесцентну плазму від вакцинованих проти COVID-19 через падіння попиту та достатні запаси плазми. Утім, організація перевіряє наявність антитіл до COVID-19 в усій донорській плазмі. Якщо певні зразки відповідають критеріям, у майбутньому їх можна використати як реконвалесцентну плазму.

Фактчекери з USA TODAY взяли коментар у Меттью Фрімана (Matthew Frieman), доцента кафедри мікробіології та імунології Медичної школи Мерілендського університету. Він підтвердив, що вакцини від COVID-19 не знищують та не замінюють антитіла, що виробляє організм у відповідь на захворювання.

Що стосується інших видів донорства (здача цільної крові або окремих компонентів крові), то всі вакциновані від COVID-19 можуть стати донорами. У США встановили наступні критерії для донорства, яких дотримується і Американський Червоний Хрест:

  • перед донорством необхідно повідомити, якою саме вакциною щепили людину;
  • у більшості випадків можна одразу стати донором, якщо немає побічних ефектів після щеплення та людина добре себе почуває;
  • якщо людина не може назвати, щеплення якою вакциною вона отримала, або якщо її щепили живою ослабленою вакциною (наразі проти COVID-19 таких схвалених вакцин немає), вона може стати донором тільки після двох тижнів.

Раніше VoxCheck спростовував схожий фейк про заборону вакцинованим від COVID-19 здавати кров у Японії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний