МАНІПУЛЯЦІЯ: Батьки учнів у школі на Львівщині побили директора через його прихильність до УПЦ МП

МАНІПУЛЯЦІЯ: Батьки учнів у школі на Львівщині побили директора через його прихильність до УПЦ МП

29 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
212

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито у селі Верхня Яблунька на Львівщині батьки побили директора місцевої школи через його прихильність до Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП). Автори публікації додають відповідне відео, вказуючи, що українські медіа розпалюють ненависть до парафіян церков, які підпорядковуються Московському патріархату.

Утім, це маніпуляція. Невдоволення директором виникло не лише через його прихильність до УПЦ МП, основною причиною невдоволення батьків був булінг учнів із боку директора.

Скриншот допису

Насправді батьки обурювалися через те, що директор Верхньояблуньківської школи та за сумісництвом вчитель математики Іван Січак раніше булив дітей. Як повідомила мама учня 7 класу Ганна Зелінка у коментарі «Суспільному», її син боїться йти до школи, адже директор раніше бив дітей. З її слів,  Державна служба якості освіти у Львівській області мала провести інституційний аудит у школі, але цього не сталось. Відтак батьки вирішили самі вимагати відставки директора.

У 2022 році Турківський районний суд визнав Січака винним у цькуванні учнів. Вказувалось, що чоловік фізично і психологічно знущався з дітей впродовж вересня-жовтня 2021 року. У постанові також наведені слова постраждалих учнів. Більшість із них розповідали, що директор обзивав їх та бив по голові. 29 серпня правоохоронці склали протокол, у якому вказані щонайменше три випадки булінгу дітей. 

Однак суд постійно переносили, а оголосити вирок змогли лише 10 жовтня. Оскільки з моменту вчинення правопорушення пройшло понад три місяці, суд не зміг притягнути Січака до відповідальності. Ба більше, 30 листопада Львівський апеляційний суд скасував рішення про визнання директора винним у булінгу. 22 червня 2023 року чоловіку постановили виплатити понад 400 тис. грн компенсації та поновили на посаді.

Після чого староста села Єва Семків повідомила, що, побоюючись повторних випадків булінгу, з 1 вересня 2023 року 270 учнів бойкотували навчання, а уроки відвідували лише 20 дітей. Батьки поставили умову, що діти не ходитимуть до школи, поки не звільнять директора. 

Також серед претензій жителів села до директора була його прихильність до УПЦ МП. Січак є співзасновником організації «Релігійна громада УПЦ КП с. Верхня Яблунька Турківського району». Односельчани стверджували, що Січак просуває проросійські наративи. У травні 2022 року навіть мітингували, щоб домогтись його звільнення. 12 вересня у листі до очільника Львівської обласної військової адміністрації Максима Козицького місцеві мешканці звернулись із закликом звільнити директора школи та вчителів, які відвідували храми УПЦ МП.

У Львівській обласній адміністрації зазначили, що під час візиту до школи у 2022 році працівники департаменту освіти виявили низку порушень: незадовільний стан їдальні, розбиті вітрини стендів відомим українським митцям тощо. У адміністрації зазначили, що уже рекомендували звільнити Січака, але у Боринському відділі освіти це рішення не підтримали. Тому в ОДА закликали провести аудит школи та все ж звільнити директора.

Маніпулятивні повідомлення могли з`явитись через те, що користувач із ніком Volodymyr Petrovich 13 вересня зняв та  наступного дня опублікував дане відео на своїй сторінці у фейсбуці з підписом:  «Львівщина, село Верхня Яблунька: Батьки дітей проти директора школи, який є прихильником московської церкви рпцУ (УПЦ-МП-ФСБ) таким вчителям не місце в школі, хто за?». Він також додав скриншоти відповідей батьків, у яких вони зазначили, що директор принижує, б`є дітей та є прихильником «русского міра». Пізніше користувач видалив цей допис.

Скриншот допису на сторінці Володимира Петровіча у фейсбуці

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний