МАНІПУЛЯЦІЯ: База VigiAccess демонструє кількість побічних ефектів через вакцинацію

МАНІПУЛЯЦІЯ: База VigiAccess демонструє кількість побічних ефектів через вакцинацію

30 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
943

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що база VigiAccess демонструє кількість побічних ефектів через вакцинацію від COVID-19. Як доказ наводять кількість смертей після вакцинації від COVID-19, яка відображена у розділі пошуку «Побічні реакції на препарати». Також стверджують, що усі вказані потенційні побічні ефекти пов’язані з вакцинацією. 

Скриншот допису

Пояснюємо, що не так.

Дані бази VigiAccess не показують причинно-наслідкового зв’язку між вживанням лікарського засобу (зокрема, і вакцин) та потенційними побічними ефектами. 

База VigiAccess дає доступ до статистичних даних про підозру побічних ефектів ліків та вакцин, про які повідомляють у рамках Програми ВООЗ з міжнародного моніторингу лікарських засобів.

База аналізує спонтанні повідомлення про випадки побічних реакцій – а такому типу аналізу властиве заниження випадків.

Системи спонтанного звітування (spontaneous reporting systems, SRS) – це бази, які охоплюють повідомлення про підозри на небажані побічні реакції після застосування лікарських засобів. У ці системи потрапляють не всі небажані побічні реакції, а лише ті, про які пацієнти повідомили. Наразі саме такі системи є опорою у галузі фармаконагляду. Серед них – VigiAccess або ж VAERS (Система звітування про несприятливі події після вакцинації у США).

На сайті VigiAccess також вказано, що дані бази не можна використовувати для:

  • визначення ймовірності виникнення побічного ефекту від лікарського засобу. Це пояснюють тим, що база даних не включає такі фактори, як кількість людей, що вжили лікарський засіб, тривалість його вживання, як довго він знаходиться на ринку, а також різні методи звітності, які впливають на те, які спостереження включають до звітів.
  • для порівняння профілів безпеки різних лікарських засобів;
  • база не повинна використовуватися ізольовано для прийняття будь-яких рішень щодо схеми лікування пацієнта.

Раніше ми вже спростовували фейк, який також маніпулював даними бази VigiAccess. Тоді хибно стверджували, що кількість побічних реакцій після вакцинації проти COVID-19 за 4 місяці більша, аніж після вакцинації КПК за 50 років.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний