Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію про те, що в рамках медичної реформи українці більше не можуть купити звичні ліки в аптеці без рецепту від лікаря. Українці нібито вважають, що це призведе до великих черг у медпунктах та стане імпульсом до появи чорного фармацевтичного ринку.
Утім, відтепер з’явилася можливість купувати рецептурні ліки за електронним рецептом, поряд із паперовим. Про жодні жорсткі обмеження не йдеться.
З 1 квітня в Україні на всі рецептурні лікарські засоби можна буде виписувати електронний рецепт. Причому на час дії воєнного стану пацієнту дозволяється обирати, в якій формі він хоче отримати рецепт — у паперовій чи в електронній. У зоні активних бойових дій та на тимчасово окупованих територіях дозволено продаж ліків без рецепта.
Ця процедура не нова: українці користуються електронним рецептом для отримання препаратів за програмою «Доступні ліки» з 2019 року. Із серпня 2022 року електронний рецепт запровадили для отримання антибіотиків. А з листопада 2022 року е-рецепти почали видавати на наркотичні та психотропні препарати, які застосовуються для знеболення симптомів у пацієнтів зі складними захворюваннями (онкологія, складні травми, інфаркт), лікування глибоких психічних та невротичних захворювань тощо.
Як пояснив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, перелік рецептурних ліків не змінювали і не розширювали. Усі ті ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, з квітня можна отримати, скориставшись електронним рецептом.
Рецептурні ліки складають приблизно 60% від загальної кількості зареєстрованих в Україні медичних препаратів. Йдеться про антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні), препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб, деякі антигельмінтні препарати, деякі антигістамінні засоби, кроворозріджувальні препарати, антидепресанти, нейролептики та релаксанти, стероїдні лікарські засоби, деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.
Щодо розвитку чорного фармацевтичного ринку, то е-рецепти, навпаки, вводяться для того, щоб дестимулювати його. Якщо раніше можна було купити ліки без рецепту або підробити його, то тепер е-рецепт буде потрібен точно: дані про нього треба вносити в електронну систему. Така система повноцінно запрацює після закінчення дії воєнного стану.
На порушників, що продають препарати без рецепту, чекає покарання у вигляді штрафу в розмірі 65-129 тис. грн (50-100 неоподаткованих мінімумів). Якщо виявляють повторне порушення, штраф може сягати 259 тис. грн (200 неоподаткованих мінімумів).
Щоб уникнути купівлі фальсифікованих ліків, Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками радить не купувати препарати у приватних осіб, за оголошенням, на сайтах, де не вказано контакти та адресу аптеки, немає логотипа із гіперпосиланням на діючу ліцензію. У приміщенні аптеки інформацію про наявність актуальної ліцензії можна знайти у куточку споживача або запитати у фармацевта.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний