Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
Захар Мілютін у дописі порівнює кількість побічних реакцій після вакцинації КПК та проти COVID-19. Для цього він використовує базу VigiAccess.
Скриншот допису, який поширюють у мережі
Утім, так порівнювати не можна.
База VigiAccess дає доступ до статистичних даних про підозру побічних ефектів ліків та вакцин, про які повідомляють у рамках Програми ВООЗ з міжнародного моніторингу лікарських засобів.
Утім, не можна порівнювати профіль безпеки різних лікарських засобів на основі даних VigiAccess. Про це зазначено на сайті бази у розділі з найбільш поширеними питаннями.
Скриншот з розділу «Найбільш поширені питання»
Вказано також, що до бази потрапляє незначний відсоток побічних реакцій. Так, база аналізує спонтанні повідомлення про випадки побічних реакцій – а такому типу аналізу властиве заниження випадків.
Системи спонтанного звітування (spontaneous reporting systems, SRS) – це бази, які охоплюють повідомлення про підозри на небажані побічні реакції після застосування лікарських засобів. У ці системи потрапляють не всі небажані побічні реакції, а лише ті, про які пацієнти повідомили. Наразі саме такі системи є опорою у галузі фармаконагляду. Серед них – VigiAccess або ж VAERS (Система звітування про несприятливі події після вакцинації у США).
Хоч і не варто робити висновки про частоту побічних реакцій на основі даних бази, її використовують для визначення потенційних ризиків та групи пацієнтів, яким варто приділити особливу увагу.
Поміж іншим варто розуміти, що побічні ефекти після вживання препарату у базі VigiAccess не показують причинно-наслідкового зв’язку – про це теж чітко зазначено на сайті.
Скриншот з розділу «Найбільш поширені питання»
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний