МАНІПУЛЯЦІЯ: Через кампанію з вакцинації у Великій Британії підвищився рівень смертності | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Через кампанію з вакцинації у Великій Британії підвищився рівень смертності

9 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
911

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють допис антивакцинатора Захара Мілютіна, в якому йдеться, що у Великій Британії кампанія з вакцинації від COVID-19 збіглася з найвищим рівнем смертності за всю пандемію. Автор стверджує, що показник смертності через декілька місяців зменшився не через вакцинацію, а бо померла частина вразливої групи населення — старші та хронічно хворі. 

Скриншот допису. Інфографіку, використану в дописі, взято з сайту Worldometer

 

Вакцинація від коронавірусу у Великій Британії справді почалася 8 грудня 2020 року. Перший етап вакцинації, за планом британського уряду, передбачав, що до 15 лютого першу дозу вакцини отримають жителі та працівники будинків для людей похилого віку, працівники медичної та соціальної сфер, люди віком 70+ та деякі молодші, якщо вони перебувають у критичному стані.

І автор наводить коректну статистику — у наступні місяці (грудень, січень, лютий) фіксували рекордну кількість смертей за час пандемії. Проте хибно пов’язувати це з вакцинацією. По-перше, кількість заражень та смертей збільшувалася поступово ще до початку кампанії з вакцинації. Перший рекордний спалах фіксували ще восени зі значним спадом до початку грудня. Із грудня кількість інфікованих та смертей знову починає поступово зростати.

Пік зимового спалаху у січні пояснюють тим, що в грудні, зокрема на різдвяні свята, Уряд послабив карантинні обмеження, а країною швидко поширився новий штам коронавірусу VOC-20DEC-01. Мутації зробили його на 50% більш інфекційним, тому він легше поширювався між людьми. Кількість смертей зросла на 55% після того, як було виявлено новий штам.

Зменшити кількість заражень та смертей до кінця лютого допомогли карантинні заходи. У дописі Мілютін стверджує, наче ні у Великій Британії, ні в Ізраїлі (лідери серед країн за темпами вакцинації) обмежувальні заходи не допомогли зменшити смертність після початку вакцинації. 

Насправді це не так. У Financial Times порівняли, як карантинні обмеження вплинули на статистику в обох країнах. В Ізраїлі, де понад 80% людей старше 60 років вже отримали дві дози вакцини BioNTech/Pfizer, ввели менш жорсткий локдаун, ніж у Великій Британії.

12 січня обидві країни мали щотижневий показник близько 600 випадків на 100 тисяч населення. До 18 лютого цей показник у Великій Британії спав до 126 випадків, в Ізраїлі — тільки до 300.

Випадки госпіталізації та смертей у Великій Британії зменшилися серед різних вікових груп — не тільки тих, які отримали вакцину. Тому більший ефект поки мали обмежувальні заходи, а не вакцинація. 

Попри це у групі населення віком старше 80 років, яка отримали першу дозу вакцини до середини січня, рівень захворюваності та смертності знижувався швидше, ніж у решти населення. Цей ефект був помітний лише з другого тижня лютого — тобто через 2-3 тижні після вакцинації. А це період, необхідний для того, аби вакцина забезпечила захист.

Некоректно стверджувати, що вакцинація не впливає на захворюваність та смертність, як про це йдеться у дописі. Актуальні дані свідчать про протилежне.

Ефективність вакцинації досліджувала урядова організація Публічного здоров’я Англії (Public Health England). Під час когортного дослідження серед медичних працівників виявилося, що ефективність вакцинації проти інфікування становить 72% після введення першої дози та 85% після другої дози. А серед тих, у кого розвивається інфекція, ризик госпіталізації знижується на 35-45% після введення однієї дози вакцини Pfizer/BioNTech чи AstraZeneca.

Когортні дослідження — вид медичних досліджень для визначення причин хвороби та встановлення зв’язків між факторами ризику та наслідками для здоров’я. Слово «когорта» означає група.

Крім цього, одна доза вакцини Pfizer зменшує ризик смерті від COVID-19 на 54% (а якщо врахувати, що вакцинована людина має нижчий ризик взагалі заразитися, то на 85%).

А щодо населення старшого віку, то ефективність будь-якої вакцини (з доступних в Англії) для людей віком 70+ років сягає близько 60%. Щонайменше тому нелогічно порівнювати вакцинацію населення старшого віку з “вибірковою евтаназією” чи іншими методами нібито скорочення населення.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний