Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Проросійський блогер Володимир Паньчак-Шеремета поширює інформацію, нібито різке зростання цін на овочі восени 2024 року — наслідок курсу на європейську інтеграцію, обраного після Революції Гідності.
Це маніпуляція. Стрімке зростання цін на продукти пов’язане з низкою причин. Насамперед це аномальна спека в період дозрівання врожаю, пришвидшення інфляції, переорієнтація фермерів на іншу продукцію та наслідки бойових дій через вторгнення рф.
Скриншот допису
Володимир Паньчак-Шеремета — проросійський блогер із Львівщини. За інформацією «Еспресо Захід», зараз він перебуває за кордоном. У своїх соцмережах Панчак повторює російські наративи, зокрема «Захід дає вказівки владі України воювати до останнього українця», «за Януковича жилося краще», «Україні краще дружити з москвою та Мінськом, а не з Заходом».
У пості посилаються на графік зі статті «Економічної правди». Проте в оригінальному матеріалі вказують, що головна причина здорожчання овочів — аномальна спека та посуха. Вони припали на період росту рослин і вплинули на кількість, якість урожаю. Річ у тім, що на ціну овочів впливає сезонність. І зазвичай восени ціни на них, навпаки, знижуються, адже фермери якраз зібрали урожай та сформували запаси. Натомість пік цін спостерігається влітку, перед збором врожаю. Зараз ситуація нетипова, адже маємо зростання цін у період, коли вони традиційно мають спадати.
Держстат містить дані середніх цін на овочі лише з 2017 року. До повномасштабного вторгнення були спади й падіння цін впродовж року, але без аномальних змін, як у 2022-2024 роках. Виділяється у цьому саме період після початку повномасштабного вторгнення.
З початку повномасштабного вторгнення, за даними Міжнародного центру української перемоги та Мережі захисту національних інтересів «АНТС», Україна втратила близько 19% посівних площ. Аграрний сектор страждає через мінування територій, пошкодження та руйнування потрібної інфраструктури та техніки, обмеженість експорту через українські порти. Також частина фермерів почала вирощувати інші культури, які приносять більший прибуток, ніж картопля.
Ще в Україні пришвидшилася інфляція, що теж вплинуло на собівартість продукції. За даними Держстату, зміна споживчих цін на овочі у вересні 2024 року у порівнянні з вереснем 2023 року становить 56,4%.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний