МАНІПУЛЯЦІЯ: Деблокада портів веде до дефіциту зерна та різкого підвищення цін на борошно

МАНІПУЛЯЦІЯ: Деблокада портів веде до дефіциту зерна та різкого підвищення цін на борошно

22 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
706

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито українцям варто запастися борошном, оскільки очікується різке підвищення його ціни. Мовляв, поки трималася морська блокада портів, ціни на борошно були низькими через надмірну пропозицію на внутрішньому ринку. Однак більша частина зерна нового врожаю піде на продаж за кордон, а українцям залишаться «залишки». Враховуючи інфляцію, ціни на борошно восени стануть рекордно високими, пишуть користувачі соцмереж. 

Утім, це — маніпуляція. Дефіциту зерна в Україні немає, і навіть збільшення експортних поставок не призведе до його виникнення. 

Навіть попри повномасштабне вторгнення росії в Україну, обсяги виробництва аграрної продукції українськими фермерами значно більші за внутрішні потреби країни. Так, за даними Української зернової асоціації, на початку липня 2022 року в Україні зберігалося більше 10 млн тонн пшениці старого врожаю. Усього від початку повномасштабного вторгнення Україна експортувала 1,8 млн тонн пшениці, що втричі менше за минулорічні показники (6,4 млн т). Тобто йдеться про наявність залишків у розмірі близько 8 млн тонн пшениці лише минулорічного врожаю. При цьому збирається новий врожай, зернові культури ранньої групи вже зібрано: намолочено 25,9 млн тонн зерна, із них пшениці – 19,2 млн тонн. Водночас обсяги внутрішнього споживання пшениці в Україні становлять 4 млн тонн. 

Українська зернова асоціація прогнозує, що поточний врожай пшениці загалом вийде на рівні 19 млн тонн. Експорт з України за цих умов із липня 2022 року по червень 2023 року може скласти 10 млн тонн за умови збереження морського шляху експорту та розширення пропускної здатності переходів на кордонах України. При цьому в асоціації очікують, що в наступному маркетинговому році (липень 2022 – червень 2023) залишки складуть 12 млн тонн пшениці.

Борошно належить до соціально значущих товарів, тому ціну на нього регулює уряд. За даними Держстату, середня ціна на борошно зростала до липня 2022 року, а в липні знизились на 2,2%, у серпні — на 2,7%.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний